Kiekvienais metais laukiu Šv. Kalėdų, laukiu to laikotarpio, kai dar gerokai prieš Kalėdas namuose pakvimpa imbiero, kardamono, gvazdikėlių mišiniu, kai labiausiai matomoje namų vietoje ima raudonuoti „Kalėdų žvaigždė“. Man patinka toks švenčių laukimas, tad ir šie metai ne išimtis.
Tačiau šiais metais norėjosi ir kažko naujo – naujo kvapo, skonio....Todėl atmetusi visus įprastus kalėdinius prieskonius ir modernius priedus, išsitraukiau seną šveicarų virtuvės pasididžiavimą – „Graubündeno riešutų tortą“, taip pat žinomą kaip „Engadiner Nusstorte“. Kad švenčių laukimas būtų įdomesnis ėmiausi laistyti dar ir Amarilio svogūnėlį, kuris savo žiedus turėjo sukrauti prieš pat Kalėdas. Jos j po keleto dienų, fantastiškiausia Kalėdų gėlė – Amarilis– jau pražydo, o man pavyko, tikiuosi, išgauti tobulą šveicarų kepinio skonį....
Receptas nėra sudėtingas. Tie, kas baiminasi saldumo, riebalų, o sviestą dažnai pakeičia augalinių riebalų mišiniais, geriau šio recepto net nebandykit. Daug sviesto, karamelės ir graikinių riešutų – „Engadiner Nusstorte“ esmė. Šio torto receptų interneto platybėse daugybė. Tačiau svarbiausia – atsirinkti tinkamą. O tiems, kurie susigundys išbandyti šį receptą, patarsiu tik apsiginkluoti kantrybe. Tam, kad pajustumėte tikrąjį torto skonį, jį iškepus reikėtų bent parą jį išlaikyti nesuvalgytą.
Tešlai:
250 g sviesto
200 g cukraus (galima šiek tiek mažiau)
1 kiaušinis
žiupsnelis druskos
350 g miltų
Suminkius tešlą bent 1 val. palaikyti ją šaldytuve (per naktį būtų geriausia)
Įdarui:
Iš esmės tai karamelinis įdaras, kurio konsistenciją turi nulemti kepėjo fantazija, ypač jei norėsis, kad to įdaro būtų daugiau ar jis būtų kiek skystesnis.
300 g graikinių riešutų (aš paimu 500 – 600 g negliaudytų ir išgliaudau)
200 g cukraus
100 ml grietinėlės (nesibaimindama pilu visus 150 ml)
1–2 valg.šaukšt. medaus
Aptepimui :
1–2 valg. šaukšt. grietinėlės
1 kiaušinio trynys
Cukrų keptuvėje ištirpiname, tuomet sudedame stambiai pakapotus riešutus ir po truputį pilame grietinėlę. Pabaigoje įdedame šaukštą medaus ir nukeliame nuo kaitvietės. Aš į šį įdarą grietinėlės pilu daugiau (ne mažiau 150 ml), kai masė tąsi, lengviau ją sudėti į formą. Nukėlus nuo kaitvietės įdarą atvėsinti.
Tešlą galimą kočioti, galima lipinti tiesiai prie formos dugno ir sienelių (3–4 mm). Iš pradžių apatinį lakštą ir šonus, pabadyti šakute, suversti įdarą, o jau tuomet ant viršaus uždėti dar vieną lakštą. Jei lieka tešlos, senoviniame recepte rašoma, kad galima papuošti visokiomis figūrėlėmis. Tad jeigu suformuosite dar kokia gėlytę ar širdutę, bus tik gražiau. Ant paruošto pyrago nepamiršti iš kiaušinio trynio ir grietinėlės sumaišyto užpilo.
Kepti 200 laipsnių temperatūroje apie 40 min. Idealu iškepusį pyragą būtų bent parą palaikyti suvyniotą ir nevalgyti
Graikinių riešutų, sviesto ir karamelės skonis išties ypatingas. Pyragas vertas to, kad jį pabadytumėte iškepti ir nudžiugintumėte savo artimuosius.
Skanaus ir gražių švenčių!
Siųskite savo šventinio patiekalo receptą, iliustruotą nuotraukomis arba videomedžiaga el. paštu kaledos@15min.lt. Aktyviausi ir originaliausi skaitytojai tikrai neliks be dovanų!
Daugiau informacijos čia.