Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Patarimai moterims: kaip pažaboti Kalėdų chaosą

Praktikai teigia: namų ruoša suryja mažiau laiko ir sveikatos vadovaujantis tam tikra sistema. Psichologai įspėja: nešvarių indų pilna kriauklė it raudona lemputė gali signalizuoti apie rimtas šeimos narių tarpusavio santykių problemas. Šventinis periodas jas, būna, dar padidina...
Moteris
Moteris / 123rf.com nuotr.

Australai – netikę sutuoktiniai

Užsieniuose ieškančioms antrųjų pusių moterims dėmesio vertą pasaulio kryptį turėtų pasufleruoti šis sąrašas: 1. Švedai. 2. Norvegai. 3. Britai. 4. Amerikiečiai. 5. Šiaurės Airijos atstovai. 6. Olandai. 7. Airiai. 8. Ispanai. 9. Naujosios Zelandijos vyrai. 10. Japonai. 11. Vokiečiai. 12. Austrai. 13. Australai. Skandinavijoje, kaip paaiškėjo, gyvena geriausi, Australijoje – prasčiausi vyrai. Stipriosios lyties atstovus ekspertai šįkart sunumeravo pagal tai, kiek jie linkę padėti savo moterims susidoroti su buities darbais. Viena iš Oksfordo universiteto mokslininkų išvadų, padarytų atlikus nuodugnius tyrimus, tokia: šalyse, kuriose gyvena daugiausia vyrų, įsitikinusių, kad jie turi šventą teisę po darbo traukti į aludę, sporto klubą ar imtis kokios nors kitos širdžiai mielos veiklos, moterys gerokai rečiau nusiteikusios sukti su jais bendras gūžtas.

Vyrai, nesibodintys suplauti indų, išsiurbti kambarių, kitaip padėti, „užveda“ seksualiai, o kalnas nešvarių lėkščių kriauklėje gali atšaldyti.

O kaip klostosi, kai tokia gūžta atsiranda ir namų ruošos darbus kažkam nori nenori reikia atlikti? Turbūt pritarsite Joshua Colemanui, psichologui, parašiusiam knygą „Tingus sutuoktinis: kaip priversti vyrus labiau prisidėti prie vaikų auklėjimo ir namų ruošos“ („The Lazy Husband: How to Get Men to Do More Parenting and Housework“): „Vyro pagalbą buityje moteris vertina kaip rūpinimosi ir užuojautos išraišką. Tai fiziškai sumažina jos stresą.“ Dar duoda itin geidžiamų vyrams vaisių: jos ir jo santykių tyrėjai daug kartų girdėjo dailiosios lyties atstoves sakant, kad vyrai, nesibodintys suplauti indų, išsiurbti kambarių, kitaip padėti, „užveda“ seksualiai, o kalnas nešvarių lėkščių kriauklėje gali atšaldyti.

Šeimyninės laimės detektorius

Tiesą sakant, reikalas kur kas rimtesnis nei estetinis kriauklės vaizdas ir su juo susijusios emocijos. Išsekimas, depresija, chroniškas nuovargis, imuniteto ir atminties silpnėjimas, svorio augimas... Specialistai šias sveikatos problemas sieja su hormono kortizolio kiekiu kraujyje. Normaliomis aplinkybėmis didžiausias jis būna 6–8 valandą, nes ryte žmogui reikia energijos, kad pajėgtų pradėti dieną. Vėliau jo palengva mažėja (gali laikinai padaugėti susiklosčius stresinei situacijai), o maksimaliai sumažėja vakare, kai jau galima atsipalaiduoti. Kitą dieną šios reakcijos kartojasi...

Naujausios amerikiečių studijos parodė, kad vedusių vyrų organizme viskas taip, kaip gamtos suplanuota, ir vyksta. Tačiau ištekėjusios moterys pateikė staigmeną. Pasirodo, tų, kurios santuokoje laimingos, kortizolio, vadinamo streso hormonu, lygis vakare nukrinta pastebimai, o štai tų, kurios nepatenkintos šeimyniniu gyvenimu, – mažiau. Netikėtus tyrimo rezultatus psichologijos profesorė Rena Repetti pakomentavo taip: „Galbūt moterys grįžta po įtemptos dienos ir, užuot gavusios laiko nusiraminti ir atsipalaiduoti (nes sutuoktinis padengia stalą ir apskritai pasirūpina, kad būtų ką ant jo padėti, pasidomi, kokios pagalbos reikia vaikams), yra priverstos tuojau pat panirti į namų rutiną... Galbūt laimingos poros darbus, susijusius su vaikais ir buitimi, dalijasi apylygiai arba taip daro bent vakarais.“

Raudona lemputė

Kai moterys prasitaria, kad nieko nespėja, kad namie – netvarka, psichologams kyla esminių klausimų: kas vyksta su jomis ir jų šeimomis? kodėl pastarosios neteikia saugumo pojūčio, net skatina nerimą? „Kartais kalnai neplautų lėkščių nieko nenervina, nes tai tik neplautos lėkštės.

Jeigu šeimoje ramu, nėra prisikaupę pykčio, nuoskaudų, apmaudo ar panašių negerų emocijų, kuris nors jos narys suplaus indus nesureikšmindamas savo poelgio. Deja, dažnai tos lėkštės – raudona lemputė, įspėjanti apie pavojų“, – aiškina psichologė psichoterapeutė Aurelija Markevičienė. Tik nedaugelis porų suvokia, kad reikia susėsti ir pasikalbėti. Žinoma, ne apie indus, o apie rimtas bendravimo problemas, tikruosius nepasitenkinimo šaltinius.

Tačiau specialistė pataria pirmiausia pasišnekėti su savimi – šito gali pakakti. Tikėtina, kad prieisite prie išvados: „Pyktį, kurį sukėlė prišnerkšta virtuvė ir ne vietoje gulinčios kojinės, aš parsinešiau iš darbo.“ Arba pavyks apčiuopti kokią kitą išorinę susierzinimo priežastį. Jei vis dėlto nuspręsite, kad namiškiai elgiasi netinkamai, verta tiesiai šviesiai jiems pasakyti: „Stop! Man tai nepatinka, darykime kitaip.“

Anot Aurelijos Markevičienės, nebrandu galvoti: „Vyras, ūgtelėję vaikai turėtų patys susiprasti!“ Komunikacijos priemonė, liudijanti apie asmenybės brandą, – kalbėjimas. „Bet kalbėjimas kalbėjimui nelygu. Labai svarbu mokėti kitam žmogui pasakyti, ką jaučiate. Kai išrėžiate vyrui: „Tinginy, tu man nepadedi, nevertini mano darbo, viskas gula ant mano pečių!“, jį pažeminate, nubaudžiate. Aukštesnis bendravimo lygmuo – dviejų žmonių dialogas apie tai, kas kiekvienam nepatinka.“ Jei toks pašnekesys visgi nieko nekeičia, gali pagelbėti koks nors akibrokštas, tarkim, popierinės lėkštės vietoj įprastų... Būkite išradingos.

Per šventes, kaip žinia, priežasčių nervintis ir nerimauti patrigubėja. Specialistė pataria ir dėl to iš anksto pasikalbėti su savimi: prisiminti, kad tokia būsena – tiesiog neišvengiama; pasvarstyti apie tai, kokios šventės norėtųsi, o kokią bando įbrukti aplinka. 

Kartais moterys pačios kuria „uždelsto veikimo bombas“: viską daro už vaikus, nes šie, anot jų, nesugeba susitvarkyti aplinkos, atlikti namų darbų; už vyrus, nes šie nemoka išsiurbti kilimų ir t. t. Galų gale mamos, žmonos pasijunta labai nelaimingos, nevertinamos, išnaudojamos, nemylimos ir „bombos“ sprogsta. „Noriu pabrėžti, kad jei šeimų nariai jų nesustabdo: „Stop! Mums tai nepatinka.“, jie taip pat prisiima atsakomybę už namie tvyrantį nepasitenkinimą ir netvarką. Juk susėdus ir pasikalbėjus gali paaiškėti, kad darydamos viską už visus moterys mėgina pasakyti: „Pasirūpinkite ir mumis!“ Apskritai skundai, kad nepavyksta susidoroti su visu tuo chaosu, gali atskleisti fundamentalių dalykų, pavyzdžiui, parodyti, kokie moterų santykiai su savimi, ar jos myli save... Tačiau imti save mylėti – be galo sudėtinga. Kartais dirbame metų metus, kad žmogus, žiūrėdamas į veidrodį, pagaliau ištartų: „O, malonu!“ – teigia Aurelija Markevičienė.

Per šventes, kaip žinia, priežasčių nervintis ir nerimauti patrigubėja. Specialistė pataria ir dėl to iš anksto pasikalbėti su savimi: prisiminti, kad tokia būsena – tiesiog neišvengiama; pasvarstyti apie tai, kokios šventės norėtųsi, o kokią bando įbrukti aplinka. „Po metų pabaigos švenčių namie neretai atsiranda daug išliekamosios vertės neturinčių daiktų, kurie iš tiesų – šlamštas, šiukšlės ir ryškūs įrodymai, kiek padarome nereikalingų dalykų.“ 

Pagaliau mylinti save

Turbūt nepatikėsite, bet yra žmonių, kurie kalbėdami apie buitį vartoja žodį „skristi“. Sakote, negali būti? Metas papasakoti apie FlyLady ir jos sistemą.   

Marla Cilley – viena iš tų moterų, kurias nesibaigianti namų ruoša varė į neviltį. Nei ji pati, dirbanti, mažą vaiką auginanti mama, nei jos sutuoktinis teisėjas (būsimoji FlyLady 1996-aisiais ištekėjo trečią kartą) nemokėjo palaikyti švaros ir tvarkos. „Norėjau išguiti chaosą iš savo gyvenimo. Norėjau atsikratyti nuolatinės įtampos, pasijusti ramesnė“, – prisimena ji. Lemiamą kovą su netvarka Marla Cilley pradėjo pasitelkusi žinomą metodiką: dienos, savaitės ir mėnesio darbus žymėtis nedidelėse kortelėse. Bet sykį žiūrėdama į dėžę su 500 prirašytų popierėlių nusprendė: „Daugiau nebegaliu šitaip su savimi elgtis.“

Sistemos „FlyLady“ pavadinimas kilo iš Marlos Cilley internetinio slapyvardžio. Moteris tokį pasirinko, nes dirbo muselinės žvejybos instruktore: angl. „fly“ turi kelias reikšmes, tarp jų „dirbtinė muselė“ ir „skrydis“. Tačiau viena „FlyLady“ gerbėja iššifravo „fly“ savaip – „finaly loving yourself“ („pagaliau mylinti save“). Ši reikšmė Marlai Cilley labai patiko ir tapo jos sukurto namų tvarkymo metodo devizu. Ji tvirtina niekada nesvajojusi tapti viso pasaulio moterų guru, tačiau būtent taip ir atsitiko. Šiuo metu muselinės žvejybos instruktorė vadovauja multimilijoniniam verslui, kiekvieną savaitę jos patarimus skelbia per 200 laikraščių, radijo laidos „The Fly Show“ klausosi per 100 000 klausytojų, o elektroninius naujienlaiškius kasdien gauna daugiau kaip 400 000 prenumeratorių septyniasdešimtyje šalių.

Pagrindiniai „FlyLady“ postulatai: 

1. Spindinti kriauklė. Knygą, kurioje išdėstė savo sistemos pagrindus, Marla Cilley taip ir pavadino – „Kriauklės svarstymai“ (galbūt „Sink Reflections“ reikėtų versti „Kriauklės atspindžiai“, nes angl. „reflection“ reiškia ir „atspindys“). Kriauklę nuolat palaikyti švarią ir tviskančią, FlyLady nuomone, itin svarbu, kadangi spindėdama ji akivaizdžiai patvirtina, jog pradėjote keistis ir viską darote gerai. Jei neturite indaplovės, nešvarius indus dėkite į krepšį po kriaukle. Knygoje netgi pateikiama išsami instrukcija, kaip ją išblizginti, kad joje pamatytumėte savo atvaizdą. Pasak FlyLady, kiekviena namų patalpa turi savo „kriauklę“: miegamasis – lovą, darbo kambarys – stalą... Jei čia nuolat bus tvarka, kils ūpas ir kitus kampus iškuopti.

2. Automatizmas. Namų ruošos darbai turi tapti tokia pat neatsiejama jūsų dienos dalimi, kaip dantų valymasis ryte ir vakare. Kad taip įvyktų, reikia susikurti dienos pradžios ir pabaigos rutiną, t. y. įprasti kai ką nuveikti. FlyLady ragina, pirma, padėti daiktus į vietas, iššveisti kriauklę, jei turite indaplovę, ją įjungti; antra, pagalvoti, kuo rytoj rengsitės ir maitinsite šeimą; trečia, įvertinti prabėgusią dieną ir apdovanoti save už pastangas, tarkim, kvapia vonia.

3. Maži žingsneliai. Naudojantis „FlyLady“ sistema išvengiama nuobodulio ir nuovargio, kurie paprastai užplūsta, jei ruošai aukojamos ištisos valandos. „Jūsų namai tapo netvarkingi ne per vieną dieną – jie netaps švarūs per vieną naktį“, – primena Marla Cilley ir siūlo įsigyti chronometrą. Jis padės laikytis „15 minučių“ taisyklės: tvarkotės, o suskambėjus laiko matuoklio signalui nutraukiate darbą, net jei visko nespėjote atlikti. Nieko baisaus, pabaigsite kitą kartą. Dar viena įdomi taisyklė – namus valyti zonomis: septynias dienas po 15 minučių kasdien skirti, tarkim, svetainei. Šitaip po truputėlį idealiai ją iškuopsite, o paskui teliks tvarkos neardyti.

4. Šlamšto atsikratymas. FlyLady teigia, kad apsigaunate mėgindamos „tvarkingai“ sukaišioti visus turimus daiktus. Ji siūlo reguliariai apeiti namus, surinkti tuos, kurie jau seniai dulka ant lentynų, stalčiuose ar kampuose, ir atiduoti juos labdarai arba išmesti.

5. Kasdienis „degančių“ vietų gesinimas. Jūsų būste, be abejo, yra vietų, kurios vis aptenka „šiukšlėmis“. Tai kėdės, ant kurių bloškiami drabužiai, stalčiai, į kuriuos metami įvairūs kvitai... Nuolat šias vietas tikrinkite.

6. Nepriekaištinga išvaizda. Anot FlyLady, patogūs ir dailūs drabužiai, sportiški bateliai (o ne šlepetės), sušukuoti plaukai ir lengvas makiažas padeda geriau atlikti namų ruošos darbus, nes šitaip pasirengusi moteris jaučiasi guvesnė, labiau pasitempusi, pasitikinti savimi, jai nebaisus netikėtas svečias...

Pasinaudota www.flylady.com.

DAUGIAU ŽURNALO „LAIMA“ STRAIPSNIŲ RASITE RUBRIKOJE „GYVENIMO SKONIS“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs