Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Dėl sovietų karių iškėlimo Šiaulių meras prašys Kultūros ministerijos pagalbos

Desovietizacijos komisijai konstatavus, kad sovietų karių palaikai iš miestų aikščių turėtų būti iškelti, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas prašys Kultūros ministerijos pagalbos.
Artūras Visockas
Artūras Visockas / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Kitas žingsnis bus kreiptis į Kultūros ministeriją, kad būtų numatytos lėšos tam darbui atlikti“, – trečiadienį BNS sakė meras.

„Kultūros ministerija įtrauks lėšas į kitų metų biudžetą ir bus galima padaryti veiksmą“, – teigė jis.

Pasak A. Visocko, karių palaikų perkėlimą reikia atlikti teisėtai, o ne skubotai.

„Norime teisėtai iškelti tuo kapus“, – pabrėžė jis.

Būtent šiauliečių iniciatyva Seimas birželį į Draudimo propaguoti totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas įstatyme numatytą viešųjų objektų sąrašą įtraukė ir laidojimo vietas.

Taip pat nustatyta, kad pripažinus palaidojimo vietas propaguojant totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologiją, jiems negaliotų kultūros paveldo apsauga.

Po to A. Visockas kreipėsi į vadinamąją Desovietizacijos komisiją, kad ši nustatytų, ar miesto centre, šalia katedros, palaidoti sovietų kariai nepažeidžia draudimo viešai propaguoti autoritarinius ir totalitarinius režimus bei jų ideologijas.

„Akivaizdu, kad dabar bėgti, įkišti kastuvą ir kasti niekas to nedarys, toliau turi vykti procedūra, į ją turi būti įtraukta valstybė, nes čia ne tik Šiaulių ar kitų miestų reikalas, bet čia ir valstybės reikalas. Kita vertus, visa tai kainuoja. Teisės aktuose numatyta, kad valstybė moka pinigus. Norint, kad valstybė tuos pinigus mokėtų, ji turi įsitraukti į biudžetą“, – tvirtino Šiaulių miesto meras.

Desovietizacijos komisija trečiadienį nusprendė, kad miestų ir miestelių aikštėse, skveruose palaidoti sovietų karių palaikai turėtų būti iškelti ir perlaidoti vadovaujantis tarptautinėmis sutartimis.

Toks sprendimas priimtas apsvarsčius Šiaulių miesto ir Varėnos rajono savivaldybių kreipimusis.

Anot komisijos pirmininko Vito Karčiausko, sovietai laidojo arba perlaidojo karius miestų ir miestelių centrinėse aikštėse sąmoningai kurdami „Didžiojo Tėvynės karo“ naratyvą, tai yra ne pagarbą kariams išreiškiantys, o ideologiniai objektai, pažeidžiantys įstatymą.

Šiaulių centre, katedros prieigose, esanti karių palaidojimo vieta įtraukta į Kultūros vertybių registrą. Jame nurodyta, kad ten palaidoti 52 Sovietų Sąjungos kariai, žuvę Antrajame pasauliniame kare.

Merkinėje 244 sovietų kariai palaidoti skvere, vietoje, kur anksčiau stovėjo bažnyčia. 2007 metais čia įrengtose naujose paminklinėse plokštėse iškalta 240 žuvusių karių pavardžių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Trijų s galia – ne tik naujam „aš“, bet ir sveikoms akims!
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas