Rusnėje bus atidengta skulptūra Gandžiui ir Kallenbachui

Po mėnesio Rusnėje bus atidengta skulptoriaus Romualdo Kvinto skulptūra Hermannui Kallenbachui ir Mahatmai Gandžiui. Kaip kilo idėja sukurti skulptūrą, kas siejo šias asmenybes ir kodėl skulptūra bus atidengta būtent Rusnėje, pasakoja idėjos sumanytojai – Romualdas Kvintas ir Vytautas Toleikis.
Mahatma Gandi skulptūra Londone
Mahatma Gandi skulptūra Londone / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Skulptūros autorius R.Kvintas sako, kad prieš kelerius metus, sulaukęs idėjos sukurti skulptūrą Mahatmai Gandžiui ir Hermanui Kallenbachui, iškart susidomėjo. Tiesa, apie Kallenbachą, sako, iki tol nebuvo girdėjęs. Ėmė domėtis, rinkti medžiagą, abu personažus kūrė remdamasis nuotraukomis. Autorius pripažįsta juos pavaizdavęs kiek didesnius nei jie buvo iš tikrųjų.

Skulptūros vaškiniai maketai jau paruošti liejimui, jie sudedami ir užpilami įkaitinta bronza, jai sustingus, atvėsus, dar lauks didelis darbas.

„Kodėl Gandžiui ir kodėl Rusnėje? O kas buvo H.Kallenbachas?“, – daug tokių klausimų išgirsta skulptūros idėjos autorius V.Toleikis. Jis sako, kad dėl visko kalta rašytoja Ieva Simonaitytė, nes prieš keletą metų, skaitydamas jos atsiminimus, ten aptiko Kallenbacho pavardę“, – teigia skulptorius R.Kvintas.

„Esu kilęs iš Šilutės rajono, iš Klaipėdos krašto. Kartą nepatogiai pasijutau, kad nesu perskaitęs visų Ievos Simonaitytės kūrinių. Juos beskaitant aptikau tokią eilutę, kad mano gydytojas Kallenbachas, kuris 20 metų nėra apsirikęs nustatydamas diagnozę, palieka Klaipėdos kraštą, dėl nacizmo. O jo brolis gyvena Pietų Afrikoje ir yra artimas Mahatma Gandžio draugas. Šitos eilutės man gerokai įstrigo“, – sako idėjos autorius.

V.Toleikis pasakoja, kad jis nuvyko į Pietų Afriką, Keiptauno žydų muziejuje susirinko medžiagą apie Kallenbachą, grįžęs pradėjo ją nagrinėti bei domėtis juo plačiau.

V.Toleikis pasakoja, kad jis nuvyko į Pietų Afriką, Keiptauno žydų muziejuje susirinko medžiagą apie Kallenbachą, grįžęs pradėjo ją nagrinėti bei domėtis juo plačiau.

Litvakas Kallenbachas gimė ir augo Rusnėje, 1896-aisiais atvyko į Pietų Afriką ir dešimt metų dirbo architektu. Ten jis susipažino su Mahatma Gandžiu, o po kelių metų nuosekliai ėmė remti jo veiklą: tapo pagrindiniu jo veiklos finansiniu rėmėju ir jo pasaulėžiūros pasekėju.

„Tada ir šovė į galvą ta mintis, kad, jei statyčiau paminklą Kallenbachą, tai tik su Gandžiu ir tik Rusnėj“, – apie savo idėją pasakoja V.Toleikis.

Skulptūra Mahatmai Gandžiui ir Hermanui Kallenbachui bus atidengta Rusnėje spalio 2-ą dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai