„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vilniaus Verkių kapinėse amžinojo poilsio išlydėta dailininkė Birutė Žilytė

Vilniaus Verkių kapinėse šeštadienio popietę palaidota legendinė dailininkė, knygų iliustratorė Birutė Janina Grasilda Žilytė-Steponavičienė. Menininkė mirė lapkričio 3 d. eidamas 95-uosius metus.
Atsisveikinimas su Birute Žilyte-Steponavičiene
Atsisveikinimas su Birute Žilyte-Steponavičiene / Patricija Adamovič / BNS

Tarp žymiausių jos darbų – legendinės Vilniaus vaikų kavinės „Nykštukas“ siena, nutapyta drauge su vyru, dailininku Algirdu Steponavičium, taip pat įspūdingo dydžio freskos Valkininkų sanatorijoje „Pušelė“, keliolika vaikiškų knygų, kurių iliustracijos sovietmečiu išsiskyrė savo spalvingumu bei išskirtiniais personažais.

Taip pat skaitykite: Legendinio „Nykštuko“ dailininkė Birutė Žilytė: „Mano atsitiktinumai buvo laimingi – ir gyvenimas tokiu tapo“

Dailininkė gimė 1930 m. birželio 2 d. Nainiškių kaime, Panevėžio rajone. Vėliau su šeima apsigyveno Miežiškiuose, kur baigė pradžios mokyklą. Piešimas, kaip teigė pati, buvo jos prigimtyje – anksti Birutė pajuto vaizduotės galią kurti pasaulį tokį, koks patiko jai pačiai.

1942 metais ji įstojo į Panevėžio mergaičių gimnaziją. Karo metai prabėgo Panevėžyje. 1947 metais, baigusi šeštą klasę, įsidarbino laikraščio „Panevėžio balsas“ spaustuvėje linotipininke – surinkdavo raides laikraščiui. Taip pat mokėsi Panevėžio suaugusiųjų gimnazijoje. Tačiau jos didžiausia svajonė buvo dailės studijos Vilniuje.

1949 metais ji įstojo į Vilniaus dailės instituto grafikos specialybę. Čia B.Žilytei dėstė Irena Žebenkienė, Kazys Morkūnas, Petras Aleksandravičius, Jonas Kuzminskis, Antanas Kučas, Bronius Uogintas, Augustinas Savickas, Vladas Drėma ir daugelis kitų. Studijas baigė 1956 metais apsigynusi diplominį darbą – keturių dalių ofortų ciklą „Prie Kuršių marių“.

1954 metais dailininkė pradėjo bendradarbiauti vaikų žurnale „Genys“, kuriam keliolika metų reguliariai piešė iliustracijas. Panašiu metu kartu su savo vyru dailininku A.Steponavičium debiutavo ir kaip knygos iliustratorė – pirmasis bendras jų darbas buvo Vandos Jurgutienės ir Liudvikos Tomkytės elementorius „ABC“. Per tris dešimtmečius viena ar drauge su vyru ji iliustravo keliolika knygų.

Tarp žymiausių B.Žilytės knygų – K.Jakubėno „Abėcėlė“ (1958), Petro Cvirkos „Rainiukai“ (1962), Mykolo Sluckio „Nedėkingas ančiukas“ (1964 ir 1967, kartu su vyru), Aldonos Liobytės „Pasaka apie narsią Vilniaus mergaitę ir galvažudį Žaliabarzdį (1970 ir 2007), Kosto Kubilinsko „Stovi pasakų namelis“ (1974 ir 1985) bei Salomėjos Nėries „Eglė žalčių karalienė“ (rusų k. 1989, lietuvių k. – 2007).

Pati dailininkė yra sakiusi, kad iliustruoti rinkdavosi tokias knygas, kurios būdavo gyvenimiškos, o ne saldžios ar primityvios. Štai kodėl jos piešiniai išsiskyrė ne tik kontrastingomis spalvomis, tačiau ir siurrealistiniais ar stebukliniais siužetais, kuriuose galima būdavo sutikti ir baisias raganas, nukirstas kiaulių galvas, mėlynus žirgus, skraidančias žuvis ar raudonas upes.

Pasak menotyrininkės Agnės Narušytės, „nuo B.Žilytės paveiksluose besiplaikstančių formų ir prieštaringų spalvų kartais raibsta akys. Tai poparto ir Op meno įtaka, kuri būtų nepriimtina sovietinei tapybai, bet tiko menkiau cenzorių prižiūrimai grafikai“. Beje, jos darbuose galima aptikti ir Eglę žalčių karalienę, primenančią liaudies skulptūroje pavaizduotą Mergelę Mariją, ar Gediminačių stulpus, nupieštus ant Vytauto Didžiojo skydo.

1964 m. freskų dailininkas Laimutis Ločeris B.Žilytę ir A.Steponavičių pakvietė sukurti sienų tapybos kompoziciją vaikų kavinėje „Nykštukas“, Vilniuje. Tai prie mažo formatų pratusiems menininkams tapo tikru iššūkiu, o kartu ir didžiuliu meniniu įkvėpimu. Ilgainiui ši kavinė tarp to meto vaikų tapo itin populiari ir mėgstama bei užsitarnavo „legendinės“ statusą.

Deja, atėjus privatizacijos epochai buvęs kavinės interjeras sunaikintas, o iš sieninės tapybos liko vos keli ant medžio plokščių nutapyti „Nykštuko“ fragmentai. 1998 metais juos atgavusi iš naujųjų kavinės savininkų, B.Žilytė šiuos darbus parsigabeno į namus, kuriuose jie tebesaugomi ir šiandien.

Vienas įspūdingiausių B.Žilytės drauge su jos vyru A.Steponavičiumi sukurtų kūrinių – tai 110 kvadratinių metrų sienų tapybos darbas ilgame Valkininkų vaikų sanatorijos „Pušelė“ koridoriuje. Šis 12 darbų ciklas buvo kuriamas net trejus metus (1969–1972).

1972 m. režisierė Bytautė Pajėdienė sukūrė dokumentinį filmą „Mėlynas žirgas“, pasakojantį apie šį sieninės tapybos darbą. Deja, santvarkų kaita drastiškai paveikė ir šį kūrinį: jis buvo apleistas ir niokojamas. Tik 2015 metais ši sienų tapyba paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu. 2016 metais Audriaus Klimo ir „Vilniaus galerijos“ iniciatyva pradėti šio kūrinio atkūrimo darbai, siekiant sienų tapybą perkelti į skaitmeninį pavidalą. 2017 metais „Litexpo“ parodų rūmuose pirmą kartą eksponuotas pilnai atkurtas, originalaus dydžio 2,3 x 32 m. sanatorijos „Pušelė“ darbas. Jo fragmentus ir dabar galima pamatyti MO muziejaus kavinėje.

Už savo piešinius, grafikos raižinius, litografijas, ofortus, sienos tapybą bei iliustracijas knygoms menininkė sulaukė ne vieno garbingo apdovanojimo. 1997 metais jai suteiktas valstybinis apdovanojimas – Didysis Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius. 2015 metais „už aukštąją modernią kultūrą puoselėjančią dailę ir kūrybą vaikams“ B.Žilytei įteikta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija. 2010 m. menininkė surengė savo personalinę parodą Nacionalinėje dailės galerijoje.

2002 m. B.Žilytė sudarė albumą „Algirdas Steponavičius. Paslaptingas būties švytėjimas“ – knygos meno konkurse už šią knygą dailininkei skirta I ir Lietuvos dailininkų sąjungos premija. 2014 m. išleistas ir to paties pavadinimo jos pačios kūrybos albumas.

2020 metais už ketvirtį amžiaus pedagoginiam darbui M.K.Čiurlionio meno mokykloje B.Žilytei suteiktas Vilniaus dailė akademijos garbės profesorės vardas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau