Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Birštoną sėkmingai pasiekė trys fortepijonai

Pasibaigė sudėtingiausias pasiruošimų Birštono vasaros menų akademijai etapas – trys Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos fortepijonai sėkmingai pasiekė Birštoną ir visai savaitei „įsikūrė“ jiems numatytose erdvėse Birštono kultūros centre ir Kurhauze.
Fortepijonai iškraunami Birštone
Fortepijonai iškraunami Birštone / LMS asmeninio archyvo nuotr.

Visi trys renginio organizatoriai – Lietuvos muzikų sąjunga, Birštono savivaldybė ir Kauno Vytauto Didžiojo universitetas – vieningai sutarė: būtina lygiuotis į aukščiausio tarptautinio lygio vasaros kursus ir festivalius, populiarius daugelyje šalių, ir taip užpildyti spragą Lietuvos kultūriniame gyvenime bei neformalioje edukacinėje sistemoje. Talentingiausieji Lietuvos jaunieji muzikai turi turėti pasirinkimą vasaros metu tobulintis savo šalyje, o muzikai iš užsienio šalių gali atrasti Lietuvą ir galbūt tęsti čia Lietuvos aukštosiose menų mokyklose savo tolesnes studijas ne tik vasaros metu.

Pasidairius po dešimtmečiais panašią veiklą plėtojančių kaimyninių Europos sąjungos šalių renginius, galima tik stebėtis, kad net ir nedidukėje vidurinio ugdymo mokyklos salėje gali pamatyti net tris puikiausius koncertinius fortepijonus. Lietuvoje kol kas dar vienetais skaičiuojame kultūros centrus, galinčius surengti iškilių pianistų koncertus, ir labai retai išgirstame apie naujų instrumentų įsigijimą.

Todėl ypač džiugu, kad Birštono vasaros menų akademijos globėja Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė tvirtai pasiryžusi į Birštoną gerą instrumentą atsivežti ne tik savaitei – juk ateityje numatomi renginiai Birštone taip pat jungs aukščiausio lygio profesinius mokymus su meno populiarinimu ir sklaida, koncertų sezonais Birštone ir jo apylinkėse visus metus. Puoselėjama viltis, kad Birštono menų akademijos programa bendrai veiklai galėtų sutelkti visas Lietuvos aukštąsias menų mokyklas, skatinti kartų bendradarbiavimą ir pasidalijimą patirtimi, kviesti pedagogus ir dalyvius ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio.

O šių metų meistriškumo akademijoje visi aktyvūs meistriškumo kursų dalyviai pianistai, galės skambinti fortepijonais ne tik Kurhauze vyksiančių koncertų programas, bet ir užsiėmimuose su Gabrieliumi Alekna ir Nijole Ralyte bei tobulintis savarankiškai, apibendrindami įgytas užsiėmimuose žinias.

Instrumentų kelionei iš Kauno į Birštoną vadovavo itin įvairiapusiškais muzikiniais interesais ir įvairia veikla pasižymintis pianistas Motiejus Bazaras.

Pirmasis koncertas ir iškilmingas Birštono vasaros menų akademijos atidarymas įvyks jau pirmadienį, liepos 29 d., 20 val. Kurhauze. Franzo Liszto, Gabrielio Fauré, Vytauto Bacevičiaus ir Grażynos Bacewicz kūrinius skambins Gabrielius Alekna.

Dviejuose žemynuose (JAV ir Lietuvoje) gyvenantis muzikas tarptautinėje scenoje aktualizuoja tautiečio Vytauto Bacevičiaus kūrybą, dėsto bei įgyvendina edukacinius projektus Lietuvoje ir sėkmingo šalies kūrybinio potencialo realizavimą sieja su atvirumu pasauliui. Keturiolikos prestižinių tarptautinių konkursų, tarp jų L. van Beethoveno pianistų konkurso Vienoje 2005-aisiais laureatas yra pirmasis iš lietuvių į garsiąją Juilliardo mokyklą Niujorke priimtas skiriant visą stipendiją. 2006 m. G. Alekna tapo ir pirmuoju lietuviu, kuriam suteiktas šios mokyklos muzikos menų daktaro laipsnis. Geriausia tų metų Juilliardo mokyklos disertacija pripažintas G. Aleknos darbas buvo skirtas tautiečio avangardisto V. Bacevičiaus (1905–1970) kūrybai. Po studijų tema nenugulė į stalčių, kaip dažnai nutinka baigiamiesiems darbams.

„Šių metų mano koncertų programa vaizdžiai iliustruoja, ką aš mėginu daryti. Pradedu Gabrielio Fauré Noktiurnu Nr. 6, vėliau atlieku V. Bacevičiaus ir jo sesers Grażynos Bacewicz kūrinius ir programą baigiu Vincenzo Bellini ir Ferenczo Liszto parafraze „Prisiminimai apie Normą“. Manau, kad gera šiuolaikinė muzika, užuot spraudžiama į vien jai skirtus festivalius ir plokšteles, turi būti atliekama greta geriausio standartinio klasikinio repertuaro ir šitaip rasti kelią į klausytojų širdis, – sako pianistas. – Esu laimingas, kad galiu tai daryti ir stebiuosi, kodėl to nedaro kiti.“

Liepos 29 d. – rugpjūčio 4 d. rengiama pirmojoje edukacinėje interpretacijos meistriškumo programoje Birštono vasaros menų akademija savaitę truksiančius meistriškumo kursus ves tarptautinį pripažinimą pelnę atlikėjai-pedagogai Caroline Stinson (violončelė, JAV), Vladimiras Prudnikovas (bosas, Lietuva), Gabrielius Alekna (fortepijonas, JAV), ir Nijolė Ralytė (koncertmeisterio praktika, Lietuva). Vyks ne tik atviri užsiėmimai-koncertai, bet ir vakariniai koncertai Birštono gyventojams ir svečiams, kuriuose koncertuos šių kursų pedagogai ir dalyviai. G. Verdi ir R. Wagnerio 200-osioms gimimo metinėms skirtą paskaitų ciklą ir video klubo programą parengė kompozitorė Audronė Žigaitytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?