Joninės Kaune – su liepsnojančiomis Parako sandėlio durimis

Jei tektų rinkti, kur Lietuvoje praūžė netradicinės ir kitokios Joninės, viena iš tokių vietų neabejotinai taptų Kaune, tarp Aukštųjų ir Žemųjų Šančių esantis buvęs parako sandėlis. Metus laiko oficialiai veikianti erdvė tampa vis didesniu traukos centru, o čia vykstančios veiklos domina ne tik šančiškius.
Joninių šventė parako sandėlyje
Joninių šventė parako sandėlyje / Mariaus Vizbaro / 15min nuotr.

Parakas, kaip kultūros renginių vieta, duris atvėrė lygiai prieš metus. Būtent toks pavadinimas – Parakas – jam ir prigijo.

Joninių vakarą čia skambėjo įvairi muzika, svečiai buvo vaišinami užkandžiais, o 20 valandą atsivėrė Parako vartai ir svečiai pro degančias duris buvo kviečiami į vidų.

Kiek mistinėje, tamsioje ir nemažoje sandėlio erdvėje virė atskiras gyvenimas – menininkai iš Didžiosios Britanijos atliko performansą, veikė parodos, skambėjo muzika, o pačiame sandėlyje vieni Šančių gyventojai vaišino namuose gamintais koldūnais, kuriuos didžiuliame puode virė čia pat, sandėlyje.

Vietoje širdies Parakas turi magnetą.

„Pati ilgai mąsčiau, kaip pavadinti šią vietą? Čia gali būti sandėlis, rūsys ir dar kas nors, bet visą laiką sau sakiau: buvau Parake. Ir šis pavadinimas prigijo, – sakė šios vietos prikėlimo kultūriniam gyvenimui iniciatorė, aktyvi Žemųjų Šančių gyventoja Vida Bliumkienė, save juokais vadinanti Parako karaliene. – Kai netoli nuo čia, P.Ivinskio ir Prancūzų gatvės kampe bus įrengta viešojo transporto stotelė, ji vadinsis „Parakas“, o kamputyje bus parašyta, kad pavadinimą sugalvojo Parako karalienė.“

Ponia Vida sako, kad vietoje širdies Parakas turi magnetą, todėl jis traukia ne tik šančiškius. Čia per metus vyko įvairios veiklos, o šioje vietoje, sutarus su Paraką prižiūrinčiais entuziastais, galima švęsti, pavyzdžiui, įmonių vakarėlius ar organizuoti filmų peržiūras.

„Parakas išpildo žmonių svajones. Tik kol kas mes pinigų dar neišmokome užsidribti. Labai norėtumėm, kad dar po metų iš šios veiklos galėtume nusipirkti dantų pastos“, – juokavo V.Bliumkienė.

„Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programos „Fluxus Labas!“, vienijančios ir buriančios vietos bendruomenes, atstovė Goda Karbonskytė sako, kad ši vieta tapo visų pirma jaukia vieta, o Paraką savo veikla ir entuziazmu prijaukino Šančių bendruomenė.

„Kai čia vyko talka, galvojome, kad greta būtų galima įrengti ir bendruomeninį daržą, mat virš sandėlio yra vieta, kur nuolat šviečia saulė“, – sakė G.Karbonskytė.

Pasak G.Karbonskytės, Šančių bendruomenė apskritai garsėja veiklumu, o bendruomenių čia yra ne viena. Šančiuose veikia ir garsusis „Kopūstų laukas“. Šią iniciatyvą įvertino Europos Tarybos Faro konvencijos tinklas.

Artilerijos sandėlių kompleksas Aukštuosiuose Šančiuose statytas 1883–1889 metais, kai kurie pastatai iškilo XX a. pradžioje. Sandėliai buvo skirti Žemuosiuose Šančiuose dislokuotai 28 artilerijos brigadai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai