„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kauno rajone tęsiamos šventės: Samyluose – amfiteatras iš palečių, Akademijoje – T.Ivanausko obelys, o Domeikava kviečia pažaisti

Kauno rajone tęsiasi „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto „Šiuolaikinės seniūnijos“ baigiamieji renginiai.
Samyluose iškils amfiteatras iš palečių
Samyluose iškils amfiteatras iš palečių / Martyno Plepio nuotr.

Šiuolaikinės seniūnijos: unikalios po vieną, stiprios drauge – tokį šių metų šūkį pasirinko Kauno rajonas.

Tarp šventės akcentų – T.Ivanausko sodo obelys

Šventė Akademijos seniūnijoje vyks rugsėjo 19 dieną. Čia numatyta dienos programa ir vakarinė – triukšmingoji – dalis.

Kaip pasakojo Akademijos bendruomenės narė Kristina Šiožinienė, renginiai prasidės nuo 10 val. ryto memorialinėje Tado Ivanausko sodyboje Obelynėje, vėliau prisijungs VDU Ugnės Karvelis gimnazijos bendruomenė. „Auginame Obelynę“ – taip pavadinta pirmoji šventės dalis.

„Kviesime į obuolių degustaciją. Nes Obelynėje yra labai didelis sodas su įvairiomis obuolių veislėmis, o jo prižiūrėtojas Simonas ves obuolių degustaciją, pasakos, kuo jų rūšys skiriasi.

Mūsų bendruomenės narė Eglė virs obuolienę, kurios taip pat bus galima paragauti. Kalbėsime ir apie tai, kokių receptų iš obuolių dar galima sugalvoti. Bus sukurtas ar atkurtas „Akademijos skonis“, – pasakojo bendruomenės narė.

Šventės metu vyks interjero ir edukacinė programa – bus kuriamos rudeninės namų vidaus iš išorės puošybai skirtos kompozicijos.

„Dar vienas šventės akcentas: renginio metu žmonės galės gauti ir pasisodinti obelaitę su įskiepyta šakele iš T.Ivanausko sodo. Tad obelys, kurios auga T.Ivanausko memorialinėje sodyboje, iškeliaus ir pasklis po visą Akademiją ir ne tik. Žmonių prašysime, kad nurodytų geografinę vietovę, kur obelaitė bus pasodinta. Norime, kad Obelynė augtų ir didėtų per visą Lietuvą, o gal ir ne tik per Lietuvą“, – pasakojo K.Šiožinienė.

Šventės metu vyks ir pleneras, kurio metu natiurmortus su obuoliais kurs renginio svečiai, o jiems padės menininkė Dalia Markevičiūtė.

Vėliau gyventojai kviečiami į XI (Marvos) fortą, kur kartu su Kauno klubu „Lizdas“ vyks garsioji šventės dalis: su lazeriais, muzika, šokiais, taip pat veiks vietos gamintojų mugė.

Tik vienai nakčiai – lyg ryškus miražas – Akademijos forte įsikurs S.A.L.A., kurios jau kitą rytą nebeliks nė kvapo.

Jau legendiniu tapęs naktinis klubas „Lizdas“ ir „Kaunas – 2022" suvienijo jėgas vienam išskirtiniam vakariniam susitikimui Akademijoje.

„Kaunas 2022“ nuotr./Lazeriai Akademijoje
„Kaunas 2022“ nuotr./Lazeriai Akademijoje



Išskirtinė forto erdvė praturtės specialiai vakarėliui pastatytomis konstrukcijomis, kurias užpildys ne tik elektroninės muzikos dūžiai, šviesių ir jaunų žmonių veidai, bet prekyba išskirtiniais gaminiais iš būsimos Akademijos vietos gamybos parduotuvėlės „Lokali“.

„S.A.L.A. – tai nuotykis, į kurį atvykti lengva, o išvykti – nesinorės“, – teigia organizatoriai.

Tačiau ir tai – dar ne viskas. „Lapkričio 26 dieną bus vietos bendruomenės parduotuvės atidarymas, kuriuo ir baigsime šių metų „Šiuolaikinių seniūnijų“ projektą“, – kalbėjo K.Šiožienė.

Pasak pašnekovės, į visas veiklas aktyviai įsitraukė vietos bendruomenė: „Šiemet kaip niekada vieningai vyko susitikimai, jie buvo labai konstruktyvūs. Dirbome komandoje. Nežinau, ar tai antrų metų patirtis organizuojant tokius renginius, ar tiesiog susirinko savo srities profesionalai.“

Domeikava kvies į žaidimą

Dar viena „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ šiuolaikinė seniūnija – Domeikava – į baigiamąjį šių metų projekto renginį kviečia taip pat rugsėjo 19 dieną, siūlydama pasinerti į žaidimą.

Domeikos dienoraštis“ – tai pirmą kartą vykstantis orientacinis žygis po pseudo istorinę ir fantastinę Domeikavą. Jo metu tikrovė persipins su stebuklinga istorija. Dauguma žaidimo vietų – tai Domeikavai svarbios, istorinės vietos ir paveldo objektai, kuriuose bus galima sutikti pažįstamus arba pramanytus šios vietos gyventojus. Taip žaidimas sujungs intriguojantį pasakojimą, tikras ir pramanytas istorijas bei suburs vietos bendruomenę.

Renginio dalyviai (žaidėjai) bus perskirstyti į komandas, kurios rungtyniaus tarpusavyje. Kiekviename punkte jų lauks žaidimo veikėjai – istoriniai personažai – pasakojantys tikrus ir antgamtiškus Domeikavoje vykusius ar vykstančius dalykus. Jie žaidėjams skirs įvairias užduotis: pristatyti laišką, išspręsti galvosūkį ir pan. Greta personažų, galvosūkių, maršruto įveikimo, žaidėjams bus pasiūlyta ir kūrybinė užduotis – fotomedžioklė. Nors ši žaidimo dalis nėra privaloma, tačiau už jas komandos ir žaidėjai gali gauti papildomų taškų.

„Kaunas 2022“ nuotr./Domeikava kviečia į finalinį „Šiuolaikinių seniūnijų“ renginį
„Kaunas 2022“ nuotr./Domeikava kviečia į finalinį „Šiuolaikinių seniūnijų“ renginį

Pasak Ramučių kultūros centro Domeikavos laisvalaikio salės kultūrinių renginių organizatorės Žanetos Jankauskaitės, žaidimo formą padiktavo apklausos duomenys.

„Projekto pradžioje, per patį karantiną, reikėjo išsigryninti seniūnijos problematiką: su kuo gyvename, kur mums skauda? Tai ir padiktavo tokį požiūrį į problemą, į infrastrūrinius klausimus, kas yra gyventojams, ypač naujakuriams, kurie nepažįsta vietovės, aktualu. Galvojome, kaip sudėti keletą svarbių aspektų. Vienas iš jų – supažindinti, kuo turtingas šis kraštas. Tad pasirinkome žaidybinę formą“, – sakė Ž.Jankauskaitė.

Į seniūnijos veiklas stengiamasi įtraukti ir netoliese esančią Vaškonių kaimo bendruomenę, ir sodų bendrijas, kurių čia yra daug.

„Kokia yra Domeikava? Man tai – tarsi naujas lipdinys, kuris vis lipdėsi. Domeikava matosi jau nuo autostrados – tai nauji kvartalai. Dar yra buvusios sodininkų bendrijos, kurios tampa gyvenamaisiais kvartalais, o pati sodų reikšmė – nykstanti.

Daug žmonių, kurie čia atsikrausto, ima paskolas ir daug dirba, tad į Domeikavą grįžta tik pernakvoti. Bandome į veiklas įtraukti ir juos, ir Domeikavos senbuvius. Vienus iš jų kviečiame dalyvauti žaidime, o senuosius gyventojus – būti personažais orientaciniuose žaidimo taškuose“, – kalbėjo Ž.Jankauskaitė.

Samylai siūlo atrasi girių ramybę

Išskirtine šiuolaikine seniūnija tapo Samylai, mat jie rugsėjo 19-ąją kviečia ne į triukšmingą ar spalvingą, tačiau ramų renginį, kurio veiklos vyks girioje. Miškus vietos bendruomenės įvardijo kaip savo išskirtinumą, taip pat unikalumo seniūnijai suteikia Kauno marios.

Pasak „Kaunas 2022“ programos „Šiuolaikinės seniūnijos“ Samylų kuratorės Godos Kacilevičiūtės, Samylų seniūnijos bendruomenė baigiamuoju renginiu nori parodyti kelių pastarųjų mėnesių darbų rezultatą.

„Bendruomenė susitikinėjo ir kalbėjosi, kas jiems yra svarbiausia, kas juos atspindi, ką jie labiausiai vertina savo gyvenamojoje vietoje. Pasirodė, kad tai yra ramybė, giria. Tą ir norėsime parodyti – Samyluose vyksiantis renginys bus gana ramus, jo pagrindinė dalis vyks girioje, prie marių“, – sakė G.Kacilevičiūtė.

„Bundantis saulėlydis“ – taip samyliečiai pavadino finalinį „Šiuolaikinių seniūnijų“ renginį.

„Girionys kviečia kaimynus pabusti, pasigrožėti nesibaigiančia girių ramuma ir paslaptimi bei kartu palydėti saulę“, – teigia vietos bendruomenė.

Šventė Samyluose prasidės pasikalbėjimais ir pasiklausymais. Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos salėje Girionių gyvenvietėje architektas Algimantas Grigas, „Fluxus Labas! Kiemas“ projekto menininkas kalbės tema „Mažoji architektūra ir bendruomenė“, bendruomeninio miesto daržo „Idėjų lysvė“ iniciatyvos autorės Laura Petruškevičiūtė ir Beatričė Umbrasaitė skaitys pranešimą tema „Bendruomenės daržo potencialas: teorija ir praktika“.

Jurgita Vingilienė ir Evaldas Makrickas pasakos apie virtualaus Samylų seniūnijos žemėlapio kūrimą ir bendruomeninius žygius, Vaida Vaitkutė-Eidimtienė Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos lektorė, kraštovaizdžio architektė kalbės apie bendruomenių žaliųjų erdvių planavimo praktiką, pagrįstą visuomenės dalyvavimu.

Liepų alėjoje įsikurs menų fabrikėlis, kur bus pristatytas tarptautinio pripažinimo sulaukęs projektas „Karantino langai“ (autorė Gabija Vainiutė) ir vietos gyventojų meninių darbų paroda.

Naujovė – amfiteatras iš palečių

Senajame Girionių paplūdimio muzikiniame amfiteatre laukia vakaras ant palečių kompozicijos „Saulėlydžio amfiteatro“. Čia koncertuos Samylų kraštietė Milėja Stankevičiūtė – pirmoji šalyje 2019 metais iškovojusi gražiausio balso titulą projekte „Lietuvos balsas. Vaikai“ ir grupė „Baltasis Kiras“.

Tačiau pats amfiteatras čia taip pat yra naujovė. Idėjos, kurią įgyvendinti ėmėsi visa bendruomenė, autorė – Samylų kultūros centro kultūrinių renginių organizatorė Eglė Targanskienė.

Organizatorių nuotr./„Saulėlydžio amfiteatras“ Samyluose
Organizatorių nuotr./„Saulėlydžio amfiteatras“ Samyluose

Per identiteto paieškas, pokalbius ir pamąstymus jį „pagimdė“ Girionių bendruomenė, kuri kartu su kraštiečiais architektais Lilija ir Vytautu Putnomis šį kūrinį sukūrė ir pastatė.

Kaip sakė L.Putnienė, amfiteatrą kuria visa bendruomenė: vieni jį stato, o kiti statytojus vaišina kava, arbata ar avietėmis.

„Tai – poilsio vieta prie Kauno marių, ji kuriama tam, kad būtų galima pasigrožėti saulėlydžiu, pailsėti, kad čia galėtų vykti nedideli koncertai. Viso šio projekto esmė: į patį darbą, amfiteatro vizualizciją įtraukti vietos bendruomenę. Mes ir įtraukėm, o mūsų, kaip architektų darbas čia nėra toks reikšmingas, nes viskas vyksta talkos principu“, – kalbėjo L.Putnienė.

Amfiteatras Samyluose statomas iš maždaug 140 įvairaus dydžio palečių.

Baigiamosios šių metų „Šiuolaikinių seniūnijų“ šventės jau įvyko Garliavos apylinkėse, Ežerėlio, Rokų, Linksmakalnio, Ringaudų seniūnijose. Visų seniūnijų renginiai – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“