Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

O.Lyniv Lietuvoje diriguos Ukrainai skirtame muzikiniame projekte „Pasaulio muzikos žvaigždės Pažaislyje“

Pažaislio muzikos festivalis ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ š. m. rugpjūčio 12 d. Pažaislio vienuolyno didžiajame kieme pakvies į išskirtinį muzikinį projektą „Pasaulio muzikos žvaigždės Pažaislyje“, skirtą Ukrainai. Pasaulinio garso dirigentė ukrainietė Oksana Lyniv, kartu su savo tautiečiais – baritonu Andrei Bondarenko, smuikininku Andrii Murza, Kauno miesto simfoniniu orkestru ir Kauno valstybiniu choru, atliks programą, skirtą savo Tėvynei. Koncerte, be žinomų klasikos kūrinių, daug dėmesio bus skiriama ukrainiečių kompozitorių muzikai, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Oksana Lyniv
Oksana Lyniv / Asmeninio archyvo nuotr.

Visos lėšos, surinktos už parduotus bilietus į šį koncertą, bus skirtos nuo karo nukentėjusiems ukrainiečiams paremti.

„Šie atlikėjai neabejotinai vieni garsiausių savo šalies ambasadorių pasaulyje. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, vyksta daug akcijų skirtų palaikyti Ukrainą ir jos žmones šio brutalaus karo akivaizdoje. Su Oksana susipažinome dar Miunchene, jai asistuojant Kirillui Petrenko, vėliau Lvive – jos įkurto muzikos festivalio koncerte, o su Andrejumi ne kartą esame dainavę kartu ir tapome artimais draugais. Pakviečiau juos kartu koncertuoti Pažaislio muzikos festivalyje šią vasarą ir maloniai nustebau, kad tiek Oksana, tiek Andrejus, nepaisant jų didelio užimtumo, išsyk sutiko atvykti į Kauną ir yra labai dėkingi Lietuvos žmonėms už šiltą ir nesumeluotą palaikymą. Beje, šiųmetis „LvivMozArt“ festivalis įvykti negalės, tad, pasak Oksanos, bent simboliškai šio koncerto metu vienam vakarui jis bus perkeltas į Kauną”, – sako Pažaislio muzikos festivalio meno vadovas Edgaras Montvidas.

Oksana Lyniv savo šalyje yra festivalio „LvivMozArt“ įkūrėja ir meno vadovė, Ukrainos jaunimo simfoninio orkestro (YsOU) įkūrėja, dirigentė ir meno vadovė. Tarptautinį pripažinimą pelniusi menininkė taip pat yra pirmoji italų operos teatro „Comunale di Bologna“ orkestro vyriausioji dirigentė moteris, o nuo 2022 m. ir šio teatro muzikos vadovė. Pirmoji moteris dirigentė „Bayreuth Baroque Opera Festival“ istorijoje, kuriame 2021 m. debiutavo su opera „Skrajojantis olandas“. O.Lyniv pasiekimai ir talentas gavo aukščiausią įvertinimą ir 2020 m. Tarptautiniuose operos apdovanojimuose („International Opera Awards“) – ji pelnė „operos Oskarą“ geriausios dirigentės kategorijoje.

Menininkė, kartu su savo tauta išgyvenanti tamsiausią laiką, savo mintis, kūrybą ir jėgas skiria tam, kad padėtų savo šaliai. Savo interviu, neseniai publikuotame „Deutsche Welle“ portale, Oksana Lyniv sako: „Kultūrinis frontas yra ne mažiau svarbus nei realusis.“ Jos iniciatyva ir pastangomis įkurta stovykla jauniesiems menininkams, dėl jų šalyje Rusijos pradėto karo priverstiems palikti Ukrainą. Slovėnijos sostinėje įkurtą stovyklą „Muzika ateičiai“ jau pasiekė pirmasis šimtas jaunuolių. Jie čia turės visas galimybes tęsti savo muzikinį kelią, taip apsaugodami ukrainiečių kultūrą nuo šiuo metu vykstančio agresyvaus naikinimo.

Viena svarbi ir menininkei labai brangi aprangos detalė, su kuria ji pasirodo koncertuose, – plati Ukrainos vėliavos spalvų juosta aplink juosmenį. Visur, visada ir visiems aiškiai primena – Ukraina yra ir ji niekada nepasiduos.

Koncerte Pažaislyje pasirodysiantys kiti Ukrainos atlikėjai – baritonas Andrei Bondarenko ir smuikininkas Andrii Murza, Oksanos Lyniv sutuoktinis, taip pat yra tarptautinėse scenose puikiai žinomi ir pripažinti menininkai. 2011 m. A.Bondarenko laimėjo aukščiausią apdovanojimą prestižiniame „BBC Cardiff Singer of the World“ konkurse metų dainos atlikėjo kategorijoje. Solisto repertuare – visos pagrindinės baritono partijos, o jo pasirodymais gėrėjosi „Carnegie“ (JAV), „Wigmore“ (D.Britanija) koncertų salių, Kelno, Berlyno, Miuncheno, Štutgarto, Ciuricho, Sidnėjaus ir kitų žinomų pasaulio operos teatrų žiūrovai. Lietuvos operos mylėtojai taip pat puikiai prisimena A.Bondarenkos sukurtą Onegino vaidmenį Dalios Ibelhauptaitės 2016 m. režisuotoje P.Čaikovskio operoje „Eugenijus Oneginas“.

Smuikininkas Andrii Murza greta solinės ir kamerinės muzikos atlikėjo karjeros yra tarptautinio Odesos smuikininkų konkurso įkūrėjas bei meno vadovas. A.Murza yra dalyvavęs tarptautiniuose Heidelbergo, Santandero, „LvivMozArt“ festivaliuose, koncertavęs daugelyje Europos, Azijos ir JAV koncertų salių.

Andrii Murza kaip solistas koncertavo su Baden-Badeno filharmonijos, Kordobos, Ukrainos nacionaliniu simfoniniu, Odesos simfoniniu orkestrais, bendradarbiavo su žymiais pasaulio dirigentais: Oksana Lyniv, Azizu Shokhakimovu, Pawelu Przytocki, Hobartu Earle bei Peteriu Csaba.

„Ukrainai ir jos kūrėjams „Kaunas 2022“ programos rėmuose skiriame didelį dėmesį. Turimas Europos kultūros sostinės titulas Kaunui suteikia ne tik garbingą privilegiją, tačiau ir atsakomybę. Toji atsakomybė šiame kontekste – padėti, Rusijos sukelto nusikalstamo karo prieš Ukrainą fone, Ukrainos kūrėjams ir menininkams būti išgirstiems ir pamatytiems tarptautiniu lygmeniu. Šis projektas – tai dalis Ukrainai skirtos meninės „Kaunas 2022“ programos“, – apie Ukrainos kultūros programą kalbėjo „Kaunas 2022“ vadovė Virginija Vitkienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos