Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Restorano šefė Inga: maistas yra mūsų patirtys, o karantino laiku galima rasti ir kūrybiškos veiklos virtuvėje

Inga Turminienė – Kaune esančio restorano IETI įkūrėja, šefė. Įgijusi finansų magistro laipsnį ISM universitete bei virėjo specialybę Kauno maisto pramonės profesinėje mokykloje savo gyvenime Inga pasirinko ne finansus, o virtuvę. O gal teisingiau: abi sritis sujungė į vieną.
Inga Turminienė
Inga Turminienė / Asmeninio archyvo nuotr.
Temos: 2 Maistas Kaunas 2022

„Kaunas 2022“ ambasadoriai 15min portale dalinasi mintimis ir idėjomis, kaip gyventi karantino sąlygomis, nepasiduoti nerimui bei kokiomis veiklomis užsiimti būnant namuose.

I.Turminienė – Kaune esančio restorano IETI įkūrėja. Moteris stažavosi viename geriausių restoranų Kopenhagoje – „Geranium“ (3 Michelin žvaigždutės). „Geranium“ įgytą praktiką kaip inspiraciją naudoja ir IETI restorane, kurį kartu su vyru įkūrė 2015 metais.

– Inga, kaip apskritai jūsų gyvenime atsirado maistas?

– Priežastys buvo gana naivios. Restoraną atidarėme būdami visai jauni. Vadovausi taisykle: jei darai tai, ką mėgsti, tai darbas tau nebus darbas.

Maistas, jo gaminimas buvo svarbi mano gyvenimo dalis. Dirbau virėja, važiuodavau į praktikas, taip pat gamindavau ir namuose. Viskas ką dariau, kuo domėjausi, buvo maistas.

Netikėtai pasitaikė tinkamos patalpos, o aš vis pagalvodavau, kad norėčiau ko nors savo. Tad, atsiradus patalpoms, pradėjome, atidarėme pirmąjį restoraną. Prieš dvejus metus persikėlėme į kitas patalpas.

Restorano archyvo nuotr./Restorano „Ieti“ patiekalas
Restorano archyvo nuotr./Restorano „Ieti“ patiekalas

– Šis metas išbandymas visiems, tačiau restoranai yra toje kategorijoje, kurių veikla yra visiškai suvaržyta. Kokios nuotaikos? Galbūt gaminate maistą išsinešti?

– Ne, maisto išsinešti kol kas netiekiame. O ateityje bus matyt. Kol kas žiūrime, svarstome, galvojame, ką darysime toliau. Galvojant apie ateitį šiek tiek neramu, bet aš neabejoju, kad visos ligos praeis. Žinoma, neaišku, kas bus paskui, kaip keisis ekonomika, kaip keisis žmonių elgesys.

Mums ši situacija yra didelė našta, bus ir pasekmės. Bet labai norėčiau, kad visi ramiai ir vieningai laikytųsi šioje situacijoje.

– Jums pačiai buvo keista neiti į darbą?

– Taip. Man reikėjo savaitės susivokti, kas vyksta. Aš kas dieną būdavau restorane, būdavau ir virtuvėje, ir bare, ir salėje. Veiklos turėjau visada, nuo ryto iki vakaro.

Bet aš ir namuose turiu veiklos, susikaupusių darbų. Pavyzdžiui, štai susitvarkiau namus (juokiasi).

Skaitau knygas. Esu kiek kitoks žmogus – vienu metu esu pradėjusi skaityti kokias keturias knygas. Beje, namuose daug gaminu.

– Šią savaitę teko žiūrėti filmą „Klajojantis šefas“, kuris kiek kitaip kalba apie maistą. Apie maistą ten pasakojama per emocijas, per empatiją, per prisilietimus nuo samanos iki žmogaus. Tada pagalvojau: koks svarbus į požiūris į maistą. O kas jums yra maistas?

– Man maistas yra labai svarbus. Sunku suprasti žmones, kurie sako valgantys tik todėl, kad nenumirtų ir kas papuola po ranka.

Maistą vertinu kaip patirtį. Ta patirtis gali būti ir gaminant namie, ir kažkokiu būdu leidžiant laiką su artimaisiais, bendraujant. Patirtys taip yra ir einant į restoranus, valgant kitose šalyse.

Aš tai vadinu svarbia kultūros dalimi. Mano nuomone, žmonės turėtų eiti į restoranus ir daugiau dėmesio skirti maistui.

Kartais tenka matyti laidas, kur kalbama apie pinigų taupymą. Vis akcentuojama, kiek išleidžiama maistui, kad restoranai plėšikai ir neinant į juos šeima nusipirktų televizorių.

Restorano archyvo nuotr./Restorano „Ieti“ patiekalas
Restorano archyvo nuotr./Restorano „Ieti“ patiekalas

Bet mano klausimas dažniausiai būna kitoks. Tarkime, kai tu valgai skanų patiekalą, kai eini į gerą restoraną, leidi laiką su draugais, valgai kitoje šalyje – tai yra patirtys, kurias tu prisimeni, gal kartais kažką ir išmoksti. Tai yra vertinga. O ar tikrai yra vertingas naujesnis televizoriaus modelis ar naujasis telefonas? Tai yra vertybių klausimas.

Aš labiau vertinu patirtis, kurios ateina per maistą. Tu net žmones labiau pažįsti. Tarkime, yra mūsų nuolatinių klientų, kurių aš laukiu kaip mieliausių draugų. Mes su jais bendraujame, jie papasakoja kažką iš savo gyvenimo, aš – iš savo.

– Kalbant apie maisto gamybą, karantino metu ir turint daugiau laiko namuose jį galima paversti malonia veikla, pažvelgti į tai kūrybiškai, tai gali tapti ir šeimos bendravimo forma?

– Be abejo. Ir su vaikais į šį procesą galima įsijungti.

Ingos Turminienės receptai ir patarimai

Kartu su visa šeima gaminti picas – tikrai smagus darbas, nes kiekvienas galite sukurti savo picą. Gaminti cepelinus taip pat labai smagu, nes tai apskritai didesnis projektas, reikalaujantis daugiau rankų. Šių patiekalų receptų pilnas internetas, juos nesunku susirasti ir patiems.

Kadangi parduotuvėse pirmiausiai ištuštėjo grikių lentynos, tai noriu pasiūlyti puikų receptą iš grikių. Matavimo vienetą pasirinkau puodelį, kad nereikėtų sverti, nes ne visi gal ir turite kuo. Reikia matuoti viską su tuo pačiu puodeliu. Šio patiekalo esmė yra nuostabus grikių ir lazdyno riešutų derinys.

Grikių kruopainis:

  • 2 puodeliai virtų grikių. Išsivirkite grikius taip, kad jie dar būtų šiek tiek kietoki (al dente);
  • 0,5 puodelio jūsų mėgstamo sultinio (aš naudoju džiovintų baravykų) arba vandens;
  • 2 valgomasis šaukštas sviesto;
  • 3 valgomasis šaukštas kapotų (geriausia pakepintų) lazdyno riešutų;
  • druska, kas mėgstate, galite įdėti truputį sojos.

Eiga:

Į nedidelį puodą, prikaistuvį supilkite sultinį. Kai pradės virti sudėkite grikius, leiskite pavirti, kol nugaruos sultinys, tada sudėkite sviestą, maišykite. Sviestas turi ištirpti, bet ne kepti. Sudėkite riešutus, išmaišykite. Skanaus!

Mano siūlomi priedai:

  • ypatingai skanu su maltais arba kapotais džiovintais baravykais (man asmeniškai);
  • galite įdėti burokėlių arba varškės sūrio, jeigu mėgstate;
  • galite ant viršaus dėti kiaušinį virtą be lukšto ir avokadus – bus puikūs pusryčiai;
  • valgydami mėsą, kruopainį galite naudoti kaip garnyrą.

***

Sūdyta karamelė – lengvai namie pagaminamas ypač skanus desertinis padažas. Šį padažą panaudoti galime labai plačiai: ir ledus pagaminti. ir ant pusryčių jogurto užsidėti. Aš rekomenduoju desertinį karamelės padažą valgyti su obuoliais.

Sūdyta karamelė:

  • 1 puodelis cukraus;
  • 0,5 puodelio vandens;
  • 0,5 puodelio riebios grietinėlės (30 proc. arba daugiau);
  • 1/3 pakelio sviesto (sviesto apie 60 g);
  • 1 arbatinis šaukštelis druskos.

Eiga:

Į puodą sudėkite cukrų ir įpilkite vandens. Dėkite ant viryklės ir virkite. Nieko nemaišykite, sugadinsite. Kai karamelė užvirs, virkite, kol taps auksinė ir pradės ruduoti vario spalvos link.

Kai karamelė pasieks auksinę spalvą, viskas pradės vykti daug greičiau. Todėl prižiūrėkite, kad nesudegtų, nes tikrai bus daug dūmų ir nemalonaus kvapo. Nuimkite nuo viryklės, iš lėto supilkite grietinėlę ir sviestą, tada išmaišykite iki vientisos masės.

Pilkite atsargiai ir iš lėto, nes karamelė pradės stipriai burbuliuoti ir kilti, jeigu maišysite – burbuliuoti nustos. Tada įberkite druskos. Atvėsusi karamelė pradės stingti. Rekomenduoju naudoti didesnį puodą, negu jums iš pirmo žvilgsnio atrodys.

Rekomenduojami puslapiai

Norintiems pasidomėti moderniais gaminimo būdais ir apskritai kas vyksta gaminant maistą:

  • Edx.org programa science and cooking – šioje programoje galima sužinoti, kokie procesai vyksta gaminant maistą. Tai tikrai labai įdomu. Apskritai šiame puslapyje yra labai daug „online“ kursų įvairiomis temomis. Savišvieta – tai geriausias būdas leisti laiką.
  • Chefsteps.com – kas norite pamatyti ar pabandyti gaminti moderniais maisto gaminimo būdais.
  • America‘s test kitchen – taip pat smagus puslapis, kuriame daug įvairių maisto faktų ir receptų.

Norintiems pasidomėti pasaulio restoranais ir restoranų kultūra:

  • Theworlds50best.com – geriausi pasaulio restoranai.
  • Andershusa.com – skandinavų restoranų tinklaraštininkas (blogeris), jo puslapyje daug informacijos apie restoranus ir šiaurietišką maisto kultūrą.
  • Foodandwine.com – puslapis, kuriame daug įvairios maisto ir restoranų kultūros.

Norintiems tiesiog pasigaminti įvairų patiekalų:

  • Epicurious.com – įvairūs maisto receptai.
  • Skinnytaste.com – maisto receptai pagal dietas ir daug sveiko gyvenimo būdo aktualijų
  • Food52.com – maisto ir gyvenimo būdo tinklaraštis (blogas).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?