2016 10 01

15min kino anketa: rašytoja Jurga Tumasonytė – apie persirgtą vampyrų maniją ir šokiravusius filmus

Ieškantiems filmo vakarui ar įsitikinusiems, kad matė viską – 15min kino anketa, į kurios klausimus atsako Lietuvos kultūros bei meno atstovai, padėsianti prisiminti pamirštus ir atrasti naujus kino pasaulio perlus.
Jurga Tumasonytė
Jurga Tumasonytė / Asmeninio archyvo nuotr.

Rašytoja Jurga Tumasonytė, 2011 m. laimėjusi Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos rengiamą pirmosios knygos konkursą, išleido puikiai kritikų įvertintą trumposios prozos rinkinę „Dirbtinė muselė“, autorei pelniusią Kazimiero Barėno literatūrinės premijos laureatės vardą.

Jurga Tumasonytė 15min pasakoja apie pėdsaką jos gyvenime palikusius filmus.

Filmas, kuris pakeitė (gyvenimą, dieną, požiūrį į kiną ar kt.)

Ingmaro Bergmano „Riksmai ir šnabždesiai“ (Cries and Whispers, 1971) – kai žiūrėjau filmą, buvau dar tik pradėjusi domėtis autoriniu kinu ir kino istorija. Paliko labai gilų įspūdį, ypač dėl mirties vaizdavimo estetikos, kurią paskui mėginau panaudoti ir savo tekstuose.

VIDEO: FIlmo „Riksmai ir šnabždesai“ anonsas

Laszlo Nemeso „Sauliaus sūnus“ (Son of Saul, 2015). Sėdėjau sausakimšoje kino salėje, šalia moters, prisikvėpinusios aitriais kvepalais, nuo kurių norėjosi žiaukčioti. Tai pirmasis įspūdis prieš prasidedant filmui. Kai užgeso šviesos ir pamačiau pirmuosius kadrus, visi fiziniai trukdžiai nugrimzdo ir šimtą minučių buvau tiesiog prikaustyta. Ir po filmo ilgai negalėjau atsikvošėti – tai paveikiausias vaidybinis filmas apie Holokaustą, kokį kada nors mačiau.

VIDEO: Filmo „Sauliaus sūnus“ anonsas

Johno Waterso „Rožiniai flamingai“ (Pink Flamingos, 1972) – filmas iš pradžių šokiravo, paskui ėmė patikti ir galiausiai nusėdo sąmonėje kaip tokio kino klasika, tapusi savotiškai miela ir sava.

VIDEO: Filmo „Rožiniai flamingai“ anonsas

Leos Carax „Šventieji motorai“ (Holy Motors, 2012) įstrigo sąmonėje su savo pagrindiniais ir antraplaniais veikėjais.

VIDEO: Filmo „Šventieji motorai“ video anonsas

Richardo Linklaterio „Vaikystė“ (Boyhood, 2014) pakeitė požiūrį į laiką kine.

VIDEO: Filmo „Vaikystė“ anonsas

Mėgstamiausias filmas, kai jums buvo šešiolika

Neilo Jordan „Interviu su vampyru: vampyrų kronikos“ (Interview With the Vampire: The Vampire Chronicles, 1994) – nežinau, ar šį filmą būtų galima išskirti kaip mėgstamiausią, kai buvau šešiolikos, tačiau jis geriausiai iliustruoja maždaug tuo metu persirgtą vampyrų maniją, kuria užsikrėčiau nuo draugės (o toji draugė, įsimylėjusi A.Rice knygos veikėją vampyrą Lestatą, buvo subūrusi nemenką vampyrų mylėtojų ir bendraminčių klubą).

VIDEO: Filmo „Interviu su vampyru: vampyrų kronikos“ anonsas

Geriausia komedija

Woody Alleno „Viskas, ką jūs norėjote žinoti apie seksą, bet nedrįsote paklausti“ (Everything You Always Wanted to Know About Sex * But Were Afraid to Ask, 1972) – pirmas į galvą šovęs filmo pavadinimas, kai pagalvoju apie gerą komediją.

VIDEO: Filmo „Viskas, ką jūs norėjote žinoti apie seksą, bet nedrįsote paklausti“ anonsas

Geriausia meilės istorija kine

Andrew Haigh „45 metai“ (45 Years, 2015) – vienas geriausių šiais metais matytų filmų apie abejones dėl laimingai susiklosčiusios meilės istorijos.

VIDEO: Filmo „45 metai“ anonsas

Filmas, kurio iš pradžių nekentėte, o vėliau pamilote

Larso von Triero „Idiotai“ (The Idiots, 1998) – pirmą kartą žiūrėjome dviese, matomos scenos nesužavėjo, į siužetą nesigilinau. Pamilau „Idiotus“ iš antro žvilgsnio po kelerių metų, kai pradėjau nuosekliai žiūrėti „Dogmos“ režisierių juostas.

VIDEO: Filmo „Idiotai“ anonsas

Antipatija kine

Labai nusiviliu, kai kino apdovanojimus gauna ne tie filmai ir ne tie režisieriai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų