Ši juosta, nufilmuota vienu nenutrūkstamu dviejų valandų dubliu, gavo geriausio filmo apdovanojimą, o ją sukūręs Samas Mendesas pelnė geriausio režisieriaus titulą.
„1917“, kuriame pasakojama apie du britų karius Pirmojo pasaulinio karo metais, kuriems reikia nepastebėtiems pereiti fronto liniją ir priešo kontroliuojamą teritoriją, jau pelnė geriausio draminio filmo „Auksinį gaublį“. Be to, juosta nominuota 10 „Oskarų“, taip pat ir geriausio filmo kategorijoje.
Šis filmas, nominuotas devyniose BAFTA apdovanojimų kategorijose, sekmadienio ceremonijoje gavo septynias statulėles: be jau minėtų dviejų kategorijų, jis pripažintas geriausiu britų filmu bei įvertintas už geriausią kinematografiją, gamybos dizainą, garsą ir specialiuosius vaizdo efektus.
„Mane jaudina, kad pirmą kartą gavau jį [apdovanojimą] savo gimtajame mieste“, – sakė S.Mendesas, pirmasis britas per daugiau nei dešimtmetį, įvertintas geriausio režisieriaus BAFTA statulėle. Šis apdovanojimas 2009 metais atiteko britui Danny Boyle'ui už „Lūšnynų milijonierių“.
„Ačiū visiems žmonėms, kurie nuėjo pažiūrėti [filmo „1917“] kino teatruose“, – sakė jis per ceremoniją, vykusią Karališkojoje Alberto salėje Londone.
Nusivylimai
Šių metų BAFTA apdovanojimuose geriausio filmo ir geriausio režisieriaus kategorijose buvo nominuoti tie patys penki filmai.
Su S.Mendeso „1917“ varžėsi Toddo Phillipso „Džokeris“ (Joker), Pietų Korėjos režisieriaus Bong Joon-Ho juodoji komedija „Parazitas“ (Parasite, Gisaengchung), Martino Scorsese „Airis“ (The Irishman) ir Quentino Tarantino filmas „Vieną kartą Holivude“ (Once Upon a Time in Hollywood).
Šis vakaras buvo ne itin sėkmingas dviem pastarosioms juostoms: Q.Tarantino komedinė drama gavo vos vieną apdovanojimą, o M.Scorsese gangsterinis filmas liko tuščiomis rankomis.
Bradas Pittas gavo geriausio antraplanio aktoriaus apdovanojimą už senstančio kaskadininko vaidmenį „Vieną kartą Holivude“.
BAFTA apdovanojimų vakaras veikiausiai nuvylė ir psichologinio trilerio „Džokeris“ kūrėjus. Jis buvo nominuotas daugiausiai – 11 – apdovanojimų, bet nugalėjo tik trijose kategorijose, tarp jų – geriausio aktoriaus.
Geriausiu aktoriumi pripažintas Džokerį suvaidinęs Joaquinas Phoenixas. Jis įveikė „Vieną kartą Holivude“ žvaigždę Leonardo DiCaprio, Adamą Driverį iš „Santuokos istorijos“ (Marriage Story), biografiniame filme „Rocketman“ suvaidinusį Taroną Egertoną ir Jonathaną Pryce'ą iš filmo „Du popiežiai“ (The Two Popes).
„Verčia nulenkti galvą“
Renee Zellweger, suvaidinusi JAV pramogų verslo legendą dainininkę ir aktorę Judy Garland romantinėje dramoje „Džudė“ (Judy), gavo geriausios aktorės apdovanojimą, žymintį jos įvairiapusės karjeros stulbinantį atgimimą.
Geriausios aktorės kategorijoje ji varžėsi su Jessie Buckley, suvaidinusia „Laukinėje rožėje“ (Wild Rose“), Scarlett Johansson, nusifilmavusia skyrybų dramoje „Santuokos istorija“, Saoirse Ronan , vaidinančia juostoje „Mažosios moterys“ (Little Women) ir Charlize Theron iš „Skandalo“ (Bombshell).
„Tai verčia nulenkti galvą“, – sakė R.Zellweger auditorijai, kupinai Holivudo žvaigždžių.
„Panele Garland, Londono miestas, kurį visuomet labai mylėjote, vis dar myli ir jus. Tai – jums“, – pridūrė ji.
Tuo metu Laura Dern iš „Santuokos istorijos“, kuri pasirodė srautinio transliavimo paslaugų milžinės „Netflix“ platformoje, gavo geriausios antro plano aktorės apdovanojimą.
Šioje kategorijoje ji įveikė savo kolegę iš „Santuokos istorijos“ S.Johansson, nominuotą už vaidmenį filme „Zuikis Džodžo“ (Jojo Rabbit), ir už du vaidmenis – filmuose „Vieną kartą Holivude“ ir „Skandalas“ – nominuotą Margot Robbie.
Kritika dėl įvairovės stygiaus
BAFTA apdovanojimai, šiemet surengti jau 73 kartą, laikomi Holivude dalijamų „Oskarų“ sėkmės indikatoriumi. „Oskarai“ bus išdalyti Los Andžele vasario 9-ąją.
Šiais metais BAFTA sulaukė šiek tiek kritikos dėl etninės įvairovės stygiaus aktorių kategorijose – visi 18 nominantų yra baltaodžiai.
J.Phoenixas savo apdovanojimo atsiėmimo kalboje atkreipė dėmesį į „sisteminį rasizmą“ ir „engimą“ industrijoje.
„Manau, siunčiame labai aiškią žinutę nebaltaodžiams, kad jūs čia nelaukiami“, – kalbėjo jis.
Britų kino ir televizijos meno akademija sakė peržiūrėsianti savo balsavimo sistemą prieš kitų metų apdovanojimus.
Nominantus ir laimėtojus daugumoje kategorijų balsavimu nustato 6 500 akademijos narių – industrijos specialistų ir kūrybininkų iš viso pasaulio.
Ankstesniais metais įtakingi BAFTA veikėjai yra sakę, kad apdovanojimai gali tik atspindėti kino industrijos produkciją.
„Tai siutina. Negalime priversti industrijos kažko padaryti; galime tik paskatinti“, – sakė BAFTA filmų komiteto pirmininkas Marcas Samuelsonas.
Pagerbti K.Kennedy ir A.Serkisas
Sekmadienio ceremoniją vedė televizijos pokalbių laidų vedėjas Grahamas Nortonas, joje dalyvavo ir jau dešimtmetį Britų kino ir televizijos meno akademijos prezidento pareigas einantis princas Williamas bei jo sutuoktinė Kate.
Princas Williamas įteikė garbingiausią BAFTA apdovanojimą už gyvenimo pasiekimus „Academy Fellowship“ amerikiečių prodiuserei, kino studijos „Lucasfilm“ prezidentei ir Holivudo veteranei Kathleen Kennedy.
Tarp jos prodiusuotų filmų yra keli „Žvaigždžių karų“ (Star Wars) tęsiniai, „Juros periodo parkas“ (Jurassic Park) ir „Atgal į ateitį“ (Back to the Future) trilogija.
Tuo metu britų aktoriui Andy Serkisui įteiktas apdovanojimas už išskirtinį britų indėlį į kiną. Jis įvertintas už savo darbą įkūnijus kompiuteriu sukurtus personažus.
55-erių aktorius suvaidino Golumą „Žiedų valdovo“ (The Lord of the Rings) trilogijoje, Cezarį „Beždžionių planetos“ (Planet of the Apes) tęsinyje bei Snouką dviejuose „Žvaigždžių karų“ filmuose.