„Bus įdomu sužinoti, kokį humorą labiausiai mėgsta Lietuvos žiūrovai“, – tarsi Češyro katinas šypsosi Edvinas Pukšta, atrinkęs septynis šypseną dovanojančius festivalio filmus. O kokį humorą mėgsta patys juokinimo meistrai, kuriantys komiškas situacijas?
Taikiklyje – laidos „Dar pažiūrėsim...“ aktoriai Kirilas Glušajevas, Audrius Bružas, Ramūnas Cicėnas ir Edita Užaitė.
Kiekvienas turime skirtingą humoro jausmą. Koks jūsų skonis?
Kirilas: Visiškai nesuprantu humoro apie „kitą galą“, politikus ir keiksmažodžius. O juokinga tuomet, kai humoras tampa laikina širdies anestezija. Pabrėžiu – laikina.
Audrius: Patinka sumodeliuota, natūraliai juokinga situacija, o ne bandymas dirbtinai prajuokinti.
Ramūnas: Man patinka geras humoras. Kartais – juodas, kartais – baltas.
Edita: Vienos rūšies negalėčiau išskirti. Negaliu sakyti, kad patinka visas rusiškas humoras, nes kartais negaliu jo pakęsti, bet kartais atrandu tikrų „perliukų“. 99 proc. nesuprantu amerikietiško humoro. Galbūt dėl kultūrų skirtumo. Mėgstu aštrų humorą.
Kas, jūsų nuomone, yra gera komedija?
K.: Komedija, kurioje vieną akimirką juokiesi, o kitą – verki.
A.: Daroma labai rimtai, o ne juokingai.
R.: Komedija, kuri mane natūraliai, bet ne specialiai juokina.
E.: Mano nuomone, gera komedija turi būti pikantiška, labiau juodo humoro negu priimtino ir švelnaus. Pavyzdžiui, „Desperado“ yra puikus aštrus humoras, nors filmas nėra komedijos žanro.
Kokia geriausia jūsų matyta komedija ir mėgstamas komikas?
K.: Komedijos – „Tarnybinis romanas“ (rus. „Sluzhebnyy roman“), „Anė Hol“ (ang. „Annie Hall“), „Šuns širdis“ (rus. „Sobachye serdtse“), „Briliantinė ranka“ (rus. „Brilliantovaya ruka“). Komikai – Andrejus Mironovas, Romanas Karcevas ir Piotras Ilčenko.
A.: Labai patiko komedija „Perskaityk ir sudegink“ (ang. „Burn after reading“) bei brolių Coenų režisuojami filmai.
R.: Iš senos klasikos – tai „Operacija Y ir kiti Šuriko nuotykiai“ (rus. „Operatsiya Y i drugiye priklyucheniya Shurika“), „Kaukazo belaisvė“ (rus. „Kavkazskaya plennitsa“). Iš naujesnių – „Oušeno vienuoliktukas“ (ang. „Ocean's Eleven“), „Oušeno dvyliktukas“ (ang. „Ocean's Twelve“) ir „Oušeno tryliktukas“ (ang. „Ocean's Thirteen“). Taip pat labai patinka broliai Coenai ir personažas Boratas (komikas Sacha Baron Cohen).
E.: Tai komikas bei režisierius Woody Allenas ir jo komedijos.
Ar Lietuvoje turime gerų komedijų pasirinkimą?
K.: Manau, kad ne. Bet turėsime kino komedijų festivalį.
A.: Kalbant apie lietuvių kino komedijas, nelabai. Gerų spektaklių turime daug, tačiau kino pramonė iš tiesų šlubuoja.
R.: Žinoma, turime. Į Lietuvą atkeliauja tos pačios komedijos kaip ir visame pasaulyje, tik ne visiems vienodai juokingos.
E.: Kad blogų komedijų pasirinkimą turime, tai faktas. Geros komedijos į kino teatrus dažniausiai atkeliauja per kino festivalius. Tačiau Lietuvoje tikrai turime gerų lietuvių aktorių – humoristų pasirinkimą.
Jūsų gyvenimo situacija, verta kino komedijos siužeto?
K.: Tai buvo gastrolės su bendrakurisiais Airijoje. Vieną vakarą leidome hostelyje. Kolegos sumanė pro kambario langą patekti laukan ir pasivaikščioti Dublino namų stogais. Po kelių minučių pasigirdo malūnsparnių ir policijos automobilių sirenų gausmai. Nuotykių ieškotojai vos spėjo pro langą įsmukti vidun, kai atsivėrė kambario durys ir pasirodė septyni automatais ginkluoti pareigūnai. Nekaltas studentiškas pokštas vos netapo terorizmo aktu. Tą akimirką buvome išsigandę, bet vėliau išliko labai linksmi prisiminimai.
A.: Mažas grojau smuikeliu. Buvo žiema, kai važiavau sausakimšu autobusu į muzikos mokyklą. Stotelėje atsidarius durims, aš tiesiog iškritau iš autobuso ir nugriuvau po ratais. Autobusui pajudėjus, žmonės ėmė šaukti ir rėkti, autobuse kilo visiška panika. Dabar prisimindamas šią situaciją, juokiuosi, nors tuomet nebuvo labai linksma.
R.: Šiuo metu mano kiekvienas pirmadienis „Dar pažiūrėsim...“ laidos filmavimo aikštelėje yra lyg didelė komedija.
E.: Negalėčiau išskirti vienos situacijos. Gera komedija būna savaitės pradžia, prisimenant linksmus savaitgalio įspūdžius.