2020 01 16

Dizaineris Giedrius Palauskas: „Negalime sau leisti apie laisvės kovų istoriją kalbėti bet kaip“

Lietuvos pasipriešinimo kovos – viena dažnesnių temų kine, kurią ekranizuoti imasi tiek dokumentinių, tiek vaidybinių filmų kūrėjai. Tačiau ekranuose pasirodantys filmai neretai iškreipia to laikotarpio istoriją ir neatlaiko ją tyrinėjančių ekspertų kritikos.
Kadras iš filmo „Partizanas“
Kadras iš filmo „Partizanas“ / Manto Bartaševičiaus nuotr.

„Nors kino pasakojimų apie pasipriešinimo kovas daugėja, Agnės Zalanskaitės naujausias filmas kitoks. Istorikai jam suteikė kūną, o aktorius Paulius Markevičius – širdį. Kūrėjams tikrai pavyko ne tik įdomiai ir paveikiai papasakoti sudėtingą Paliūno pasipriešinimo istoriją, bet išlikti dėmesingiems detalėms. Visiškai nenustebau, kai savo socialiniame tinkle dar praėjusių metų viduryje režisierė pasidžiaugė, kad gavo teigiamą filmo scenarijaus recenziją ne iš kino kritikų, o iš istorikų,“ – sako rekonstruktorius G.Paulauskas.

Organizatorių nuotr./Dizaineris Giedrius Palauskas rėžė: „Mes negalime sau leisti apie laisvės kovų istoriją kalbėti bet kaip“
Organizatorių nuotr./Dizaineris Giedrius Palauskas rėžė: „Mes negalime sau leisti apie laisvės kovų istoriją kalbėti bet kaip“

„Mes negalime sau leisti apie laisvės kovų istoriją kalbėti bet kaip ir savo nekompetenciją ar biudžeto trūkumą maskuoti meniniais sprendimais. Istoriniuose filmuose be galo svarbu išlikti tiksliems laikmečio dvasiai ir idealams. Grubios klaidos iškreipia suvokimą ir klaidina visuomenę, to negalima leisti. Laisvės kovų istorija turi būti vienijanti, o ne skaldanti tema,“ – įsitikinęs Giedrius Paulauskas.

Dokumentinis filmas „Partizanas“ pasakoja unikalią Prisikėlimo apygardos vado Juozo Paliūno-Ryto kovų istoriją. Nuvargintas okupacijos jis aukoja asmeninį gyvenimą, palieka šeimą ir pasitraukia į mišką lemtingam mūšiui dėl Lietuvos laisvės. Geriausiu draugu jis renkasi šautuvą, kurį švelniai vadina „mašinka“.

Besąlygiškas paklusnumas vadui, noras mokytis, drąsa ir kantrybė iš paprasto kaimo ūkininko suformuoja vieną aktyviausių pasipriešinimo kovų vadų, kuris iki paskutinės gyvenimo akimirkos tikėjo laisva Lietuva ir tarsi testamentą mums užrašė: „Atiduok Tėvynei, ką privalai“

Filme autentiškų Paliūno-Ryto atsiminimų ištraukos, kurias jo paties žodžiais skaito aktorius Paulius Markevičius, persipina su J.Paliūno-Ryto anūkės, jo bendražygių ir kovos draugų, bei istorikų pasakojamais. To laikmečio atmosferą įtaigiai kuria labai įspūdingos rekonstrukcinės scenos.

Istorinio dokumentinio filmo „Partizanas“ premjera – 2020 m. vasario 14 d. visuose Lietuvos kino teatruose.

VIDEO: Partizanas | Filmo anonsas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų