Tarptautinė filmo premjera įvyko praėjusių metų rudenį prestižiniame Leipcigo dokumentinių ir animacinių filmų festivalyje. Pirmieji Lietuvos žiūrovai filmą pamatys rugsėjo 19 dieną Vilniaus dokumentinių filmų festivalyje. Pristatyti jo į Lietuvą atvyksta režisierius Sandro Bozzolo, kolumbietė scenarijaus bendraautorė Maria Cecilia Reyes ir pats Antanas Mockus. Pagrindinė filmo herojė iškeliavo anapus, eidama 97-uosius metus, 2018 metais, vos tik filmas buvo baigtas.
Filmo „Nijolė“ kūrybinė kelionė prasidėjo nuo Kauno. Sandro Bozzolo, anuomet programos „Erasmus“ studentas, čia pirmą kartą išgirdo Antano Mockaus pavardę. Ją ištarė Laisvės alėjoje sutiktas kolumbietis studentas, atvykęs pamatyti šalies, iš kurios yra kilęs jo mėgstamas Kolumbijos politikas, Bogotos meras, filosofas ir matematikas. Netrukus Sandro pats atsidūrė Bogotoje, Mockų šeimos namuose. Čia užsimezgė itin gilūs ir, kaip sako režisierius, asmeniški santykiai su Antanu Mockumi ir jo mama Nijole.
„Šeimai nebuvo lengva įsileisti į savo asmeninį, ramų gyvenimą pašalinį žmogų su kamera. Antano mama Nijolė savo privatumą gynė visą gyvenimą, todėl filmavimo komanda buvo labai maža – tik aš ir Maria Cecilia“, – pasakoja režisierius Sandro Bozzolo, filmo scenarijų rašęs kartu su kolumbiete Maria Cecilia Reyes.
„Nijolė buvo tikrai stipri asmenybė, – sako scenarijaus bendraautorė Maria Cecilia Reyes. – Ji niekada nenorėjo išmokti ispanų kalbos, tad dažniausiai kalbėjo lietuviškai, o ispaniškai – tik trumpais sakiniais. Sakė tiesiai ir konkrečiai, nesistengė būti mandagi“.
Kartu su Sandro Bozzolo ir Maria Cecilia Reyes filmą „Nijolė“ kūrė ir lietuvių komanda – montažo režisierė Silvija Vilkaitė, kompozitorė Lina Lapelytė, garso režisierius Vytis Puronas, koloristas Justinas Vencius.
Filmo prodiuserė Dagnė Vildžiūnaitė sako, kad menininkė Nijolė Šivickas kino kūrėjus tarsi pakvietė į iššūkiu tapusią bendrą kūrybinę kelionę. „Filmas į vieną komandą sujungė trijų tautybių kūrėjus – lietuvius, italus, kolumbiečius. Visi mes atėjome iš skirtingų kultūrų ir kontekstų, tačiau kurdami stengėmės nepasiduoti pagundai eiti į kompromisus, ieškojome būdų kartu dirbti taip, kad kiekvienas liktume išgirstas ir kiekvienas galėtume maksimaliai realizuoti save bendrame projekte. Lengva nebuvo, bet buvo verta ir aš esu labai patenkinta rezultatu. Tikiu, kad tai ir buvo svarbiausia Nijolės ir Antano pamoka ir dovana mums visiems. O mes jiems atsidėkojome filmu „Nijolė“.
Dokumentinio filmo „Nijolė“ premjera – rugsėjo 19 dieną kino centre „Skalvija“. Nuo rugsėjo 20 dienos filmas bus rodomas visoje Lietuvoje.