2014: „Pilietis Edwardas Snowdenas“
2013-ųjų sausį žurnalistas Glennas Greenwaldas ir dokumentinių filmų režisierė Laura Poitras gavo šifruotus laiškus nuo žmogaus, pasivadinusio „Ketvirtuoju Piliečiu“. Laiškuose Pilietis pakvietė juos į Honkongą ir teigė norintis pasidalinti slapta informacija apie NSA galimybes sekti Amerikos piliečių telefono pokalbius, elektroninius laiškus ir naršymą internete.
Poitras į Honkongo viešbutį atvyko nešina kamera, kuria nufilmavo visą Snowdeno ir Greenwaldo pokalbį, tapusį šios „Oskaru“ apdovanotos dokumentikos pagrindu. Tai įtempta, trilerį primenanti juosta, kuri parodo procesą, kaip su žurnalistų pagalba Snowdeno pavogti slapti duomenys pasiekia plačiąją visuomenę.
Žinoma, šis filmas nėra objektyvus situacijos vertinimas – juo siekiama parodyti drąsą žmogaus, kuris paaukojo savo ankstesnį gyvenimą ir rizikavo labai daug kuo. Vis dėlto paskutinė filmo scena atskleidžia dar išsamesnį vaizdą, kaip Amerika nuo demokratinės santvarkos judėjo link sekimo valstybės, užsibrėžusios kada panorėjusi sekti bet kurį žmogų visame pasaulyje.
2015: „Terminalas F“
Tai dokumentinė juosta, režisuota danų režisieriaus Poulo-Eriko Heilbutho ir vokiečių žurnalisto Johno Goetzo. Jos dėmesio centre – laikotarpis nuo tada, kai Snowdenas pasislėpė Honkonge, iki jo pabėgimo į Rusiją. Filmo pavadinimas nurodo terminalą Šeremetjevo oro uoste, kur Snowdenas praleido ištisą mėnesį, kol Rusija suteikė jam laikiną prieglobstį.
Filmo tikslas – atvaizduoti nežinomybę ir baimę, kai staiga tampi valstybės priešu. Nuo pat pasitraukimo iš NSA iki leidimo gyventi Maskvoje, Snowdenas niekada negalėjo būti užtikrintas, ar jau kitą akimirkas nebus suimtas ar nužudytas.
Filmas papildo metais anksčiau pasirodžiusią dokumentiką naujais požiūrio taškais ir interviu su pačiu Snowdenu, jo tėvu, bendradarbiais, buvusiu NSA direktoriumi Michaelu Haydenu, „WikiLeaks“ įkūrėju Julianu Assange‘u, reporteriu Glennu Greenwaldu ir kitais.
2016: Oliverio Stone‘o „Snowdenas“
Stone‘o filmografijoje rasime ne vieną biografinį filmą, kuriame plėtojama patriotizmo tema: „Platoon“, „JFK: Džonas F. Kenedis. Šūviai Dalase“, „Niksonas“ ir t.t. Į sąrašą patenka ir naujausias režisieriaus darbas – „Snowdenas“ – pirmasis vaidybinis filmas apie šį žmogų.
Rytis Zemkauskas apie šio režisieriaus kūrybą yra pasakęs: „Oliveris Stone‘as yra patriotas, tačiau visiškai kitoks: jis savo šalį – už kurią liejo kraują – mato atmerktomis akimis.“ Vietname tarnavęs ir už šią tarnybą „Purpurine širdimi“ apdovanotas kūrėjas turi savitą požiūrį į patriotizmą, kuris tikrai ne visada sutampa su oficialia valdžios pozicija.
Kitaip tariant, vargu ar Stone‘as būtų kūręs šį filmą, jei nelaikytų Snowdeno veiksmų patriotiškais. Tačiau federalinė JAV vyriausybė iki dabar laikosi kitokios nuostatos. Likus 24-ioms valandoms iki filmo premjeros, kongresmenas Devinas Nunes‘as paskelbė trijų puslapių ataskaitą su išvada, kad Snowdenas yra išdavikas, sąmoningai išdavęs savo kolegas ir šalį, todėl nusipelno griežčiausios bausmės.
Pagrindinį veikėją įkūnijantis aktorius Josephas Gordonas-Levittas buvo nuvykęs į Maskvą pasikalbėti su tikruoju Edwardu Snowdenu, o Stone‘as su juo susitiko net devynis kartus. Levitto vaidyba gerai įkūnija istorijos herojų: žemas, kiek mechaniškas balsas ir nerangūs judesiai. Vienoje iš scenų trumpam pasirodo ir tikrasis Snowdenas.
Filmą „Snowdenas“ galite legaliai pažiūrėti išmaniojoje „Telia“ televizijoje.