„Neretai filmuose meniniais vaizdais ir subtiliais dialogais imamasi nagrinėti tokias jautrias visuomenės problemas, apie kurias kitaip galbūt nė neišdrįstume kalbėti. Taip filmai paskatina mus apie jas mąstyti, diskutuoti ir galiausiai imtis jas spręsti. Būtent todėl filmai rado kelią ir į šį festivalį. Juk festivalio tikslas kaip tik ir yra skatinti apmąstyti aktualius visuomenei klausimus bei laisvai išreikšti savo nuomonę, taip pat – mokyti tolerancijos ir ugdyti pagarbą nuomonių įvairovei“, – pranešime žiniasklaidai cituojamas Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.
Apie pilno metro filmus
LUX kino padovanojimo laimėtoja, bendromis Prancūzijos, Vokietijos ir Turkijos pastangomis sukurta pilno metro juosta „Mustangės“ (rež. Deniz Gamze Ergüven, 2015 m.) žiūrovus nukelia į Šiaurės Turkiją, kur paauglės seserys nekaltai dūksta su berniukais, tačiau tokius jų žaidimus suaugusieji vertina visiškai kitaip. Kyla skandalas ir šeimos namai tampa kalėjimu. Bet jaunas merginas ne taip lengva sutramdyti. Jos visos svajoja būti laisvos ir nusprendžia kovoti.
Filmą pristato Europos Parlamento informacijos biuras Lietuvoje.
Naujieną dokumentikos mėgėjams pristato Lenkijos institutas: šiais metais pastatytas 42 minučių filmas „Meistras, stebėjęs kasdienybę“ (rež. Andrzej Ciecirski) – tai bene pirmasis kinematografinis bandymas pristatyti vieno garsiausių XIX–XX a. sandūros Vilniaus fotografų, fotografijos meno pionieriaus, dailininko Stanisławo Filiberto Fleury gyvenimą ir kūrybinį palikimą. Garsusis fotografas įdomiausius savo darbus sukūrė ne studijoje, bet klajodamas po Vilnių ir jo apylinkes. Unikalios S.F.Fleury fotografijos leidžia persikelti į praeitį ir geriau pažinti anuometinį Vilnių.
Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūra Lietuvoje (UNHCR) festivalyje pristato du dokumentinius filmus: lietuvių režisierių Julijos ir Rimanto Gruodžių pilno metro filmą „Dievo paukšteliai“ (2005 m.) bei naują danų režisierių Estephan Wagner ir Marianne Hougen-Moraga filmą „Sielvarto jūra, vilties jūra“ (2018 m.).
„Dievo paukšteliai“ – tai išgyvenusių pabėgėlių lūpomis pasakojama jautri istorija apie pabėgėlių stovyklas Vokietijoje ir Austrijoje. „Sielvarto jūra, vilties jūra“ – Manal iš Sirijos ir jos trijų vaikų pasakojama istorija apie patirtus išgyvenimus, norint išlikti visiems kartu.
Apie trumpo metro filmus
Trumpametražiai kampanijos „EU and ME“ filmai, kuriuos pristato Europos komisijos atstovybė Lietuvoje, apima platų temų ir problemų spektrą.
Kūrinys „Debut“ (rež. Dalibor Matanić) pasakoja apie jauną ūkininką, svajojantį tapti futbolo žvaigžde. Tačiau prieš imdamasis įgyvendinti savo siekius futbolo aikštelėje, jis turi pripažinti tiesą apie save.
„Svečių namai“ (rež. Matthias Hoene) – tai netikėtumų pilnas pasakojimas apie Giselos anūkų planą uždirbti pinigų tam, kad išleistų senelę į svajonių nuotykį.
Istoriją apie laukinės gamtos žmogumi save laikantį Janą pasakoja filmas „Vienišius“ (rež. Tomasz Konecki). Janas vienas gyvena trobelėje Lenkijos kalnuose. Tačiau likimas jam įteikia netikėtumą ir tenka sukti galvą, kaip padaryti tai, ką liepia širdis.
„Oona“ – tai kūrinys apie grėsmingame miške pasiklydusią mergaitę, kuri, norėdama rasti kelią namo, turi išmokti pasitikėti netikėtai atrastu draugu.
„Party Animal“ – istorija apie jaunuolį, tiesiog negalintį nešokti. Jis jaučiasi įkalintas nuobodžiame darbe, tačiau staiga jam į galvą šauna puiki mintis.
Festivalio „Būtent!“ kino programa Birštono kurhauze
Rugsėjo 7 d., penktadienis
19.30 val. Kampanijos „EU and ME“ trumpametražiai filmai
21.00 val. „Meistras, stebėjęs kasdienybę“
Rugsėjo 8 d., šeštadienis
19.00 val. „Dievo paukšteliai“ ir „Sielvarto jūra“
21.00 val. „Mustangės“
Birštone vykstantis diskusijų festivalis „Būtent!“ Lietuvoje organizuojamas antrą kartą. Vienas iš festivalio tikslų – parodyti, kad svarbūs sprendimai neatsiejami nuo požiūrių įvairovės ir skirtingų visuomenės grupių įtraukimo į jų svarstymą.
Praėjusiais metais festivalyje Birštone apsilankė virš 3 tūkst. lankytojų, buvo surengta per 70 diskusijų.