2021 12 10

Festivalyje „Videogramos“ – Daivos Tubutytės premjera ir trumpametražių naujienos

Vilniuje vykstantis videomeno, menininkų filmų ir judančių vaizdų festivalis „Videogramos“ pristato antrosios peržiūrų programos repertuarą, skirtą akademikei, kultūros teoretikei ir rašytojai Lauren Berlant.
Kadras iš Daivos Tubutytės filmo „Šventa vidinė ugnis“
Kadras iš Daivos Tubutytės filmo „Šventa vidinė ugnis“ / Asmeninio archyvo nuotr.

Gruodžio 15–19 d. Skalvijos kino centre pristatoma filmų programa išskirta į tris tarpusavyje susijusias dalis: „studijuoti-mokytis iš naujo“, „troškimas-meilė“ ir „tampant suaugusiąja“. Pastarojoje žiūrovai galės sudalyvauti Daivos Tubutybės trumpametražio filmo „Šventa vidinė ugnis“ premjeroje, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Programos kuratorė Gerda Paliušytė teigia: „Dauguma kūrėjų, kurių darbai rodomi peržiūrose, yra aktyviai kuriantys šiuolaikinio meno kontekste ir puikiai pažįstami tarptautinėms auditorijoms.

Vilniečiams ir miesto svečiams tai reta proga išvysti šiuos šiuolaikinių, originalių ir aktualių menininkių (-ų) darbus didžiajame ekrane. Džiaugiuosi, kad žiūrovai filmus pamatyti gyvai galės Skalvijos kino centre – vieninteliame į alternatyvias kino programas ir nekomercinį kiną orientuotame kino teatre Vilniuje.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gerda Paliušytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gerda Paliušytė

L.Berlant filosofija

Kalbėdama apie tai, kodėl kaip peržiūrų programas vienijanti gija buvo pasirinkta L.Berlant filosofija, G.Paliušytė dalijasi:

„Kai prieš kelis metus į rankas pakliuvo L.Berlant knyga „Cruel Optimism“, joje esančios mintys apie kasdienes tarpusavio sąveikas, įpročius, troškimus ir išorines politines galios struktūras labai įkvėpė.

Iki tol nebuvau skaičiusi akademinių tekstų, kurie taip taikliai ir aštriai atskleistų emocijas, jų sąlygiškumą ir priklausomumą nuo galios santykių bei ekonomikos.

Be to, L.Berlant daug ir taikliai rašė apie kiną. Sužinojus apie Berlant mirtį šiais metais, kilo noras sukurti būtent šiai autorei skirtą peržiūrą.

Berlant išskirtinį dėmesį teikė intymumo, afekto, jausmų plotmei, jos santykiui su galios struktūromis; tam, kas gali dusinti, arba atvirkščiai – ardyti kartotes ir priešintis kontrolei. Taip pat ji (-jis) itin kritiškai vertino neoliberalizmą – į jį žvelgė, kaip į visa apimančią represyvią sistemą.

Programa sudaryta iš trijų dalių, iš kurių kiekvienoje – keturi–penki trumpo metro filmai. Sudarant repertuarą, kiekvienos dalies filmai buvo dėliojami kaip atskiras pasakojimas.

Režisierės Malati Rao filmas „Gimė Gešė“ 2020 m. buvo pripažintas geriausiu moters kūrėjos filmu „Bangkok International Documentary Awards“ festivalyje ir geriausiu dokumentiniu filmu „Indic Film Utsav“ festivalyje. Taip pat bus pristatomas programoje „studijuoti-mokytis iš naujo“.

Filme „Gimė Gešė“ pasakojama apie išskirtinę vienuolę Namdol Phuntsok – pirmąją moterį, kuriai buvo suteiktas aukščiausias Tibeto filosofijos laipsnis – Gešės laipsnis, suteikiamas „dorybės žinovui“. Tai filmas, siūlantis išskirtinį žvilgsnį į budistes moteris vienuoles, jų kasdienybę. Taip pat kaip laiko tėkmėje kartu su religiniais kanonais kinta ir moterų lyderių vaidmuo.

Asmeninio archyvo nuotr./Kadras iš Malati Rao filmo „Gimė Gešė“
Asmeninio archyvo nuotr./Kadras iš Malati Rao filmo „Gimė Gešė“

Šioje programoje taip pat pristatomas Moe Satt kūrinys „Rankos Jangone“. Moe Satt – Mianmaro menininkas,Hugo Boss Asia Art Award“ 2015 m. finalistas. Savo darbuose, apimančiuose įvairias medijas, Satt sprendžia tokius provokuojančius socialinius ir politinius klausimus kariuomenės valdomame Mianmare, kaip religijos ir individo vaidmuo visuomenėje. Prieš porą mėnesių už dalyvavimą politiniame judėjime jis buvo sulaikytas karinės chuntos ir tik neseniai paleistas iš kalėjimo.

Programą „troškimas-meilė“ puošia itin paveikus šiuo metu meno pasaulyje sparčiai kylančios žvaigždės Josiane M.H.Pozi trumpametražis filmas „Pingis“, kuriame tėvui ir dukrai kalbantis apie nuvytusį vazoninį augalą, nesugebėjimas užmegzti ryšio – rūpintis – žymi įspūdingą atskirtį, kurios vien fizinis artumas neįstengia įveikti.

Šioje peržiūrų programoje bus pristatomi ir trumpi menininkių (-ų) Micaela Durand, Danielio Chew bei Chiemi Shimada filmai bei du pripažinimo sulaukusios škotų menininkės Margaret Salmon darbai – erotinis filmas „Du“ ir ne mažiau jausmingas namų šeimininkės šokis su vaiduokliu filme „Namai“. Margaret Salmon 2006 m. laimėjo „MaxMara“ ir „Whitechappel“ galerijos meno apdovanojimą, jos darbai rodyti Venecijos bienalėje, Berlyno bienalėje, Šiuolaikinio meno centre Vilniuje ir kitur.

Asmeninio archyvo nuotr./Kadras iš Margaret Salmon filmo „Du“
Asmeninio archyvo nuotr./Kadras iš Margaret Salmon filmo „Du“

Festivalio „Videogramos“ repertuare – ir lietuviška premjera. Programos „tampant suaugusiąja“ žiūrovai galės išvysti menininkės Daivos Tubutytės trumpametražio filmo „Šventa vidinė ugnis“ premjerą, analizuojančią tapatybės krizės ir amžiaus temas. Berlyne gyvenančios ir kuriančios režisierės filmai buvo pristatyti Toronto tarptautinio kino festivalio „Wavelengths“ serijoje, „The Good Neighbour“ ir „Stillpoint Magazine“ platformose, o, pasak kuratorės Gerdos Paliušytės, filmas „Šventa vidinė ugnis“ – vienas iš kinematografiškiausi ir intymiausių iki šiol sukurtų menininkės kūrinių.

Taip pat bus pristatomas ir Niujorke gyvenančių menininkų Micaela Durand ir Daniel Chew dueto kurtas filmas „Pirmas“ bei vienos iš įdomiausių šiuo metu kuriančių lietuvių menininkių ir režisierių Gintės Reginos filmas „Monika rugsėjį“, kuris 2017 m. buvo pristatytas personalinėje parodoje GAO galerijoje, Londone.

Daugiau informacijos rasite čia.

Seansų datos, laikai ir bilietai yra čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai