„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2012 04 17

Kino kodas: „Pavojingas metodas“ – proto aistros

Mumyse slypintys demonai įgauna keistas formas, ir tiems demonams ne visi sugeba atsispirti. Sunku suvokti, kaip evoliucija per milijonus metų mus užprogramavo, bet aišku, kad programoje yra daug defektų.
Keira Knightley ir Michaelas Fassbenderis dramoje „Pavojingas metodas“
Keira Knightley ir Michaelas Fassbenderis dramoje „Pavojingas metodas“ / Kadras iš filmo

Todėl XX a. pradžioje sąmonės gelmių tyrinėtojas Zigmundas Froidas (akt. V.Mortensenas) ėmėsi analizuoti sapnus, norėdamas padėti pacientams atgauti dvasios ramybę. Panašiu keliu pasuko ir Karlas Jungas (akt. M.Fassbenderis), kuriam likimas atsiuntė isterijos priepuolių kamuojamą pacientę Sabiną Spielrein (akt. K.Knightley). Ši moteris sukėlė audrą mokslininko širdyje, kartu padėdama jam geriau pažinti save. Deja, tiesos atradimas ne visada būna malonus.

Išvados

Pradėjęs karjerą siaubo filmais („Videodromas“, „Tylos zona“), režisierius Davidas Cronenbergas vėliau ėmė giliau knaisiotis po žmogaus sąmonę ir pamėgino paanalizuoti, kokie visa griaunantys instinktai mus valdo. Pavyzdžiui, filme pagal J.G.Ballardo romaną „Avarija“ (Crash) jis klausė savęs ir žiūrovų, ar žmogui iš tiesų būdingas sadomazochistinis mirties troškimas, įgaunantis mirties avarijoje formą ir kaip tai susiję su lytiniu potraukiu?

Vidinis balsas, instinktai dažnai drasko mus. Kvailystės ar nusikaltimai, įvairūs konfliktai, į kuriuos įsivelia žmonės – tai adrenalino paieška, užprogramuota smegenyse.

Vidinis balsas, instinktai dažnai drasko mus. Kvailystės ar nusikaltimai, įvairūs konfliktai, į kuriuos įsivelia žmonės – tai adrenalino paieška, užprogramuota smegenyse. Tai kova prieš rutiną, naudojant prievartą ar jos geidžiant... Mūsų elgesys ir žmonijos istorija liudija, kad esame visiškai nepanašūs į įsivaizduojamą ar trokštamą harmoningos asmenybės modelį.

Naujausiame filme D.Cronenbergas nusprendė mums papasakoti, kaip gimė psichoanalizės mokslas. Ir kaip du kolegos, vėliau tapę ideologiniais priešais, analizuodami sapnus pamėgino įminti kai kurias mūsų elgesio, mūsų pasąmonės paslaptis bei nuodėmingų troškimų priežastis. Filmas privers susimąstyti, kiek galima sau leisti, norint išlaikyti sielos ramybę, ir kuo gresia (arba koks gali būti malonus) kontrolės praradimas.

Galima tai vadinti biografine psichologine drama, kurios pagrindinis katalizatorius yra Sabina Spielrein – pacientė, tapusi dviejų mokslininkų kolege. Galbūt K.Knightley kiek persistengia, tačiau iš esmės filmas itin turiningas ir įtaigus, pasižymintis puikia aktorių vaidyba.

Faktai apie filmą ir įvertinimas

„Pavojingas metodas“ (A Dangerous Method) Vokietija ir Kanada, 2011 m., 100 min.
Režisierius Davidas Cronenbergas.
Vaidina: Keira Knightley, Viggo Mortensenas, Michaelas Fassbenderis ir kiti.
ĮVERTINIMAS 4/4

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų