2014 02 25

„Kino pavasaris“ žiūrovams atveža Kanų, Berlyno ir Tokijo kino festivalių perlus

Iki „Kino pavasario“ liko 23 dienos. Festivalio organizatoriai pasakoja, kad visus metus be poilsio žiūrėjo geriausius pasaulio kino festivalių filmus ir, kaip sako festivalio direktorė Vida Ramaškienė, į Lietuvą atvežė perliukus.
„Kino pavasario“ spaudos konferencija
„Kino pavasario“ spaudos konferencija / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Šiemet aplankyta per 30 festivalių. Ypač didelį darbą juose atliko Santa ir Edvinas (Santa  Lingevičiūtė – meno vadovė, Edvinas Pukšta – programos sudarytojas – 15min.lt). Jie kiekvieną dieną žiūrėjo po 6–7 filmus. Žinau, kad jų begalę pasižiūrėjo ir jie sugulė į mūsų naują festivalio programą. Ji įspūdinga, filmai yra puikūs“, – sakė V.Ramaškienė, pristatydama 19-ojo Vilniaus tarptautinio kino festivalio „Kino pavasaris“ programą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vida Ramaškienė – festivalio direktorė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vida Ramaškienė – festivalio direktorė

Jai metai nuo praėjusio „Kino pavasario“ prabėgo itin greitai. Ir, tikina, buvo darbštūs, vaisingi.

„Mano amžiuje metai ypač greitai bėga. Pavasaris nuo pavasario yra tas laikas, kai mūsų visa komanda važinėja po visus festivalius, renka filmus, mokosi gerų darbų, dalijasi patys patirtimi. Apskritai šiemet yra tokie labai darbingi kino metai pasauliniame kine. Iš didžiųjų festivalių – Kanų, Berlyno, Venecijos, Tokijo ir visų kitų – atvežti perliukai, tikiuosi,  jie bus įvertinti“, – sakė V.Ramaškienė.

Neišsigąskite ilgų filmų – jie jus apdovanos, – sakė programos sudarytojas E.Pukšta. Ilgiausias „Kino pavasario“ filmas – 4 val. ir 10 min.

„Kino pavasaris“ šiemet žada naujovių. Seansų bus daugiau nei pernai. Pasak S.Lingevičiūtės, šįmet „Kino pavasaryje“, be lietuviškų ir trumpametražių filmų, bus net 14 programų.

287 valandų ir 39 minučių – tiek laiko prireiktų žiūrovui, norinčiam pamatyti visas festivalio kino juostas. Ilgiausio filmo trukmė – 4 val. ir 10 min. Šis filmas Lietuvą pasieks iš Filipinų. „Norte. Istorijos pabaiga“ – tai F. Dostojevskio romano „Nusikaltimas ir bausmė“ interpretacija, kurią kino kritikai vadina geriausiu 2013 metų filmu. Iš viso bus parodyti 247 filmai (99 filmai iš Europos).

Trukme išsiskirs ir Danijos režisieriaus Larso von Triero dviejų dalių juosta „Nimfomanė“. Poetinė ir gaivališka drama apie erotinį moters gyvenimą nuo gimimo iki penkiasdešimtmečio trunka 4 valandas ir 1 minutę.

„Neišsigąskite ilgų filmų – jie jus apdovanos“, – sakė programos sudarytos E.Pukšta.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Edvinas Pukšta – programos sudarytojas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Edvinas Pukšta – programos sudarytojas

Be to, pristatoma ir nauja konkursinė programa „Baltijos žvilgsnis“ – tai visų Baltijos regiono valstybių filmai, atrinkti konkursui.

„Mes sugalvojome tą regioną pasirinkti todėl, kad, manau, jis yra ne mažiau svarbus, gal net labiau svarbus nei Rytų Vidurio Europa. Bus ir tikrai labai garsių vardų“, – apie „Baltijos žvilgsnio“ programą pasakojo S.Lingevičiūtė.

Festivalio direktorė V.Ramaškienė išskyrė ir tai, kad šiemet festivalio partnerė yra Lenkija.

„Mes daug metų bendraujame ir esame daug darbų nuveikę kartu. Jų pagrindas – kartu pristatyti ir Lenkijos kiną, ir jų kūrėjus, ir jų industrijos žmones. Mūsų kino kūrėjai galės pasimokyti iš Lenkijos kino kūrėjų“, – sakė V.Ramaškienė.

Pasak S.Lingevičiūtės, daug dėmesio bus skiriama Lenkijos istorijai: „Nusprendėme padaryti filmų apie „Solidarumo“ judėjimą. Ne šiaip šita mintis kilo. Lenkija švenčia 25-ąsias demokratinių permainų metines.“

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Santa  Lingevičiūtė – meno vadovė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Santa  Lingevičiūtė – meno vadovė

„Kino pavasaris“ vyks Vilniaus ir Kauno „Forum Cinemas“, „Skalvijos“ ir „Pasakos“ kino teatruose.

Didelį dėmesį „Kino pavasaris“ ketina skirti ir socialinėms problemoms: „Norėčiau išskirti bendravimą su „Jaunimo linija“. Mūsų komanda, kaip ir kiekvienas pilietis, jaučiame atsakomybę už tai, kas vyksta Lietuvoje ir norime prisidėti tiek savo filmais, tiek diskusijomis, kad sumažintume blogybių, taip pat ir savižudybių.“

Dar viena festivalio naujovė – filmai šeimai. Rytais rodomi seansai bus įgarsinti lietuviškai.

Lietuviškuose filmuose – istorinė ir meninė dokumentika bei originalūs trumpametražiai filmai

Lietuviškų filmų programa kasmet sulaukia didžiulio „Kino pavasario“ žiūrovų dėmesio. Šiemet festivalyje ir vėl netrūks įspūdingų lietuviško kino premjerų. „Kino pavasaris“ kartu su Užsienio reikalų ministerija pristatys ir užsienyje studijuojančių bei kuriančių lietuvių darbus programoje „Lietuviai svetur“, o festivalio pabaigoje bus apdovanotas pats žiūroviškiausias lietuviškas filmas.

Dar niekad nesijutau taip praturtėjusi, kaip šiemet. Linkiu tą patį patirti ir festivalio žiūrovams, – apie lietuviško kino programą kalbėjo J.Zavišaitė.

„Nardymas paslaptingame ežerų dugne, sugrįžimas į istorinius praėjusio amžiaus Lietuvos įvykius, tėvų paieškos pasakiškame vaiko pasaulyje, suvaidintos ir tikros kelionės po nematytus pasaulio kraštus ir žmonių gyvenimus – visai tai galima patirti tiesiog būnant kino salėje. Pažiūrėjus šių metų lietuviškos programos filmus, kurių pirmą kartą tiek daug – net 42. Dar niekad nesijutau taip praturtėjusi, kaip šiemet. Linkiu tą patį patirti ir festivalio žiūrovams“, – apie programą pasakoja jos koordinatorė J.Zavišaitė.

Dokumentinių filmų gerbėjų lauks ypač platus pasirinkimas: nuo istorinių archyvų, slaptų kamerų vaizdų iki kelionių po atšiauriausius Rusijos ar saulės nugairintus Afrikos kraštus ir ypatingą įspūdį paliksiantį povandeninį pasaulį. Vaidybinių filmų žiūrovams „Kino pavasaris” suteiks unikalią galimybę kino teatruose jau pasirodžiusius lietuvių filmus išvysti dar kartą, o mėgstantiems trumpametražius – atrasti naujas originalias istorijas ir eksperimentinius dar niekur nematytus jaunųjų kūrėjų darbus trumpametražių filmų naktyje.

Festivalio repertuare – jau dvi konkursinės programos

„Kino pavasario“ konkursinė programa „Nauja Europa – nauji vardai“ tradiciškai kvies įvertinti įspūdingiausius debiutus iš Rytų ir Centrinės Europos. Pagrindiniam prizui ir trims papildomiems apdovanojimams bus nominuoti 11 filmų iš 9 šalių. Aštuoni režisieriai Vilniaus publikai pristatys pirmuosius pilnametražius vaidybinius filmus, o kiti trys – savo antruosius darbus.

Festivalio partneris – „Ergo“ draudimo grupė – jau antrus metus remia šią konkursinę programą.

„Šiemet pagrindinė konkursinė programa ne tik suteiks galimybę susipažinti su naujausiais kino vardais ir filmais, bet ir atkreips tarptautinės kino industrijos dėmesį į Vilnių bei Lietuvą. Šiemet tarptautinei žiuri svarstant, kam atiteks pagrindinė festivalio statulėlė, teks vertinti ir lietuvišką filmą „Lošėjas“, kuris jau sulaukė daug teigiamų vertinimų tarptautiniuose festivaliuose“, – sakė „Ergo“ Korporatyvinės komunikacijos direktorė Baltijos šalyse Lina Jakučionienė.

Šiais metais startuos ir antroji konkursinė festivalio programa – jau minėtas „Baltijos žvilgsnis“. Ši programa ypatinga tuo, kad čia atrinkti tiek jau pripažintų meistrų, tiek dar tik kylančių naujų talentingų kūrėjų įsimintini darbai, tačiau visi jie gimė Baltijos jūros šalyse. Dėl piniginio prizo kovos 11 filmų, atstovaujančių Lenkijai, Norvegijai, Estijai, Danijai, Suomijai, Rusijai ir Vokietijai. Konkursinės programos nugalėtoją rinks tarptautinė žiuri, kurią sudarys programų sudarytojai iš garsiausių pasaulio festivalių.

Kim Ki-dukas, Michaelis Winterbottomas, Romanas Polanskis, Larsas von Trieaso, Takashi Miike – šių režisierių kūrinius žiūrovai galės išvysti „Kino pavasario“ metu.

Iš viso „Kino pavasario“ žiūrovai galės rinktis iš 17 programų. Viena populiariausių – solidi „Meistrų“ programa, kurioje festivalio lankytojais ras nuolatinių „Kino pavasario“ svečių – Kim Ki-duko, Michaelio Winterbottomo, Romano Polanskio, Larso von Triero, Takashi Miike, Joelio ir Ethano Coenų – darbus. „Meistrų“ programoje – net aštuoniolika naujausių pasaulinio garso režisierių filmų.

Programoje „Festivalių favoritai“ bus rodomi filmai, kurie pelnė prestižinius apdovanojimus pačiuose didžiausiuose ir svarbiausiuose tarptautiniuose kino festivaliuose visame pasaulyje, o „Metų atradimai“ pristatys kino festivaliuose išskirtinio dėmesio ir apdovanojimų sulaukusių debiutuojančių filmų kūrėjų darbus.

„Retrospektyva. Aleksejus Germanas“ programoje bus pristatomi iškilaus rusų režisieriaus A. Germano filmai. Nors šis pernai po sunkios ligos miręs režisierius tesukūrė penkis filmus, tačiau kiekvienas iš jų – šedevras, palikęs gilų pėdsaką kino istorijoje. Žiūrovams bus pristatomi visi penki A. Germano filmai: pirmasis jo filmas „Patikrinimas keliuose“, „Dvidešimt dienų be karo“, geriausiu visų laikų Sovietų Sąjungos nominuotas „Mano draugas Ivanas Lapšinas“, „Chrustaliovai, mašiną!“ ir paskutinė kino juosta „Sunku būti Dievu“. Šiemet į „Kino pavasarį“ atvyks režisieriaus žmona Svetlana Karmolita.

Festivalio metu žiūrovai turės galimybę susitikti su filmų kūrėjais, aktoriais, garsiais kino kritikais. Į „Kino pavasarį“ atvyks italų režisierius Bruno Oliviero, San Sebastiano festivalio programos sudarytojas Roberto Cueto, Nikolajus Nikitinas – Berlyno festivalio atstovas Rytų Europai, rusų aktorė Daria Saveleva, garsi japonų aktorė ir režisierė Kaori Momoi, slovėnų režisierius Rokas Bičekas, rusų režisierius Andrejus Bogatyriovas, Čilės režisierius Sebastianas Lelio ir kiti.

19-asis Vilniaus tarptautinis kino festivalis „Kino pavasaris“ vyks kovo 20 – balandžio 3 dienos. Iškilmingas atidarymas vyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. „Kino pavasarį“ atidarys  kino juosta „Glorija“, kurio režisierius Sebastiánas Lelio atvyks į festivalį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis