Tarp jų – pripažinimą jau pelnęs, daugiau nei dvidešimt kino festivalių visame pasaulyje apkeliavęs režisieriaus Meinardo Valkevičiaus trumpametražis filmas „Patrikas“, kalbantis jautria vaikystės be tėvų ir savęs paieškų tema.
Tai draminė istorija apie drovų berniuką Patriką, gyvenantį vaikų namuose. Vieną dieną ekskursijos zoologijos sode metu pamatęs papūgas jis jomis susižavi taip, kad pats atranda savyje daugiau spalvų ir laisvės būti savimi, o jį supantys žmonės supanašėja į kitus matytus gyvūnus. Net jei tai dar labiau apsunkina jo gyvenimą tarp bendraamžių, o į vaikų namus užėję įtėviai keistai žiūri į Patriką – jis išlieka ištikimas sau.
Apie buvimą savimi
„Patriko“ režisierius M.Valkevičius sako, kad įkvėpimas šiai istorijai atėjo labai natūraliai – iš asmeninės patirties ir savo identiteto paieškų: „Filme paliečiamos temos – būti savimi ir mylėti save tokį, koks esi. Manau, dabar baigėsi tie laikai, kai gyveni, nes kažkas sugalvojo, kad būtent taip turi atrodyti, daryti kaip daro visi, nes kažkam atrodo, kad tik taip ir ne kitaip yra teisinga. Aš nuo pat vaikystės stengiausi viską daryti taip, kaip man atrodo, tą atspindi ir pagrindinė filmo žinutė. Scenarijų sukūrė Kotryna Šeduikytė. Abiejų mūsų tikslas buvo rasti tinkamą istoriją, kuri atspindėtų jautrius ir įkvepiančius išgyvenimus.“
„Filmo vizijai išpildyti pasirinkau spalvingas vaikiškas iliustracijas su daug tekstūrų. Jos padeda sukurti realizmo ir nostalgijos pojūtį, nes toks animacijos stilius primena knygų iliustracijas. Norėjosi, kad filmo vizualinis stilius atrodytų lyg ne iki galo užbaigta iliustracija ar vaikiškas piešinys.
Tarsi iš mūsų filmo pagrindinio herojaus perspektyvos. Meninį apipavidalinimą sukūrė talentinga meno direktorė Gabija Visockaitė, kuri sugalvojo visą pasaulį ir personažus, kuriuos matote filme. Muziką kūrė talentingasis kompozitorius Manuelis Valázquezas. Jam pavyko sukurti išskirtinio grožio ir skirtingas emocijas atspindintį garso takelį. Manuelis yra meksikietis, persikėlęs gyventi į Lietuvą, su juo prie įvairiausių meninių ir komercinių projektų dirbame jau apie 4 metus”, – pasakoja „Patriko“ režisierius.
M.Valkevičiui animacija yra geriausia medija kūrybai ir saviraiškai. „Kaip kūrėjas, noriu pasakoti istorijas, kurios yra svarbios, aktualios, emociškai paveikios ir aukštos vizualinės kokybės, – sako jis. – Aš tikiuosi, kad filmas pasieks visų širdis ir leis jiems priimti save, kokie yra, ir jaustis dėl to laimingais.“
Animacija vaikams Lietuvoje
M.Valkevičius teigia, kad jį visada domino animacija vaikams, jis yra didelis „Disney“ filmų fanas. Jis kalba: „Animacija vaikams – tinkama visiems. Manau, kad būtent svarbiausias gyvenimo etapas yra vaikystė, nes tada pradeda formuotis žmogaus pomėgiai, pažiūros, kaip jis
supranta pasaulį. Animacija yra daug svarbesnis dalykas, nei galime įsivaizduoti. Animacijos vaikams Lietuvoje yra labai mažai. Kuriami animaciniai trumpo metro filmai, dažniausiai skirti suaugusiems, festivalių auditorijai ir nagrinėja rimtas temas. Šiuo metu baiginėju darbus prie pilno metro animacinio filmo „Kakė Makė: mano filmas“ ir tikiu, kad su juo prasidės lietuviškos animacijos banga, skirta vaikams ir visai šeimai.“
M.Valkevičius animacija domėjosi ir kūrė nuo pat vaikystės. 2010 m. jis baigė animacijos bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje. 2012 m. M.Valkevičius įkūrė animacijos studiją „Meinart“, kurios tikslas – kurti ryškią ir kūrybišką animaciją ieškant naujų pasakojimo formų ir investuojant dalį įmonės pelno į paveikių animacinių filmų gamybą. Jis kaip režisierius jau sukūrė tokius trumpametražius animacinius filmus kaip „Medžioklė“, „LOOK“ ir galiausiai – „Patrikas“.
2022 m. „Meinart” kaip animacijos kūrėjai prisidėjo prie gilaus, paveikaus, skausmingo armėnų genocido tragedijos paveikslo, dokumentinės animacijos „Sielų aukcionas. Neįtikėtina Auroros Mardiganian istorija“ (angl. „Aurora’s Sunrise“, rež. Inna Sahakyan, Armėnija, Lietuva, Vokietija).
O Balandžio mėnesį kino teatrus pasieks režisieriaus pilno metro filmas „Kakė Makė: mano filmas“, sukurto pagal garsiąsias, vaikų mylimas Linos Žutautės knygas apie Kakę Makę. Tai ketvirtas animacinis pilnametražis filmas Lietuvos istorijoje. M.Valkevičius sako, kad animacija jiems – medija, kuria nori drauge su kolegomis garsinti Lietuvos vardą. Jo nuomone, lietuviška animacija veržiasi vis plačiau ir vis labiau pasiekia užsienio žiūrovus.
„Filmas apkeliavo ir kol kas jau buvo atrinktas net į 23 svarbius kino festivalius visame pasaulyje. Visi jie – kvalifikuojantys tokiems apdovanojimams kaip BAFTA, BIFA, „Moviemaker“, „Oskarams“ ir kitiems apdovanojimams. Smagiausia, kad filmo pasaulinė premjera įvyko prestižiniame Sidnėjaus tarptautiniame kino festivalyje Australijoje.
Taip pat filmas buvo rodomas „Curtas Villa do Conde“, „Animateka” Europoje, Čikagos tarptautiniame vaikų kino festivalyje ir kituose festivaliuose Amerikoje. Lietuvoje filmo premjera įvyks „Kino pavasaryje“. Filmą platina platinimo agentai „Festival Formula“. „Patrikas“ bus rodomas „Cine+“ platformoje bei išleistas Prancūzijos kino teatruose, mokykloms skirtoje trumpų animacinių filmų kolekcijoje.
Puiki „Patriko“ kelionė tik įrodo, kad komandai pavyko sukurti kokybišką ir žmonių širdis visame pasaulyje paliečiantį savo srities filmą“, – džiaugiasi filmo prodiuserė Akvilė Bliujūtė-Janušė.
„Patriko“ premjera „Kino pavasaryje“ įvyks kovo 24 d. 18 val. „Forum Cinemas Vingis” Vilniuje. Taip pat filmą bus galima pamatyti dar šešiuose kituose seansuose Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje viso festivalio metu.
Filmo gamybą finansavo Lietuvos kino centras.
„Patriko“ anonsas.