2018 10 11

„Nepatogaus kino“ konkursinės programos nugalėtojas – filmas apie turkų ir kurdų konfliktą

Šiemet dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ siekė priminti visuomenei, kad gyvename laiku, kuomet ginti reikia net ir akivaizdžias tiesas ir žmogaus teises. Ketvirtadienio vakarą vykusioje festivalio apdovanojimų ceremonijoje buvo paskelbti konkursinės programos nugalėtojai, kuriuos išrinko tarptautinė žiuri, bei žiūroviškiausias filmas, rašoma spaudai išplatintame pranešime.
Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymo akimirka
Festivalio „Nepatogus kinas“ uždarymo akimirka / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Geriausiu filmu pripažintas turko režisieriaus Gürcano Kelteko poetinė dokumentika „Meteorai“ (Meteors, 2017) apie turkų ir kurdų konfliktą.

„Mitologinės įkrovos kupinais vaizdais režisierius veda mus per įvairias žmogiškumo fazes: kovą, medžioklę ir rinkimą. Mūsų regimi vaizdai vyksta šiuolaikinio konflikto fone. Ar dangiškoji apraiška – meteorų lietus – yra pakankamai galinga, kad nugalėtų mūsų reikmę dominuoti?“, – šiuos žodžius ištarė režisieriui apdovanojimą įteikę žiuri nariai.

Specialaus paminėjimo prizas atiteko belgų režisierės Christinos Vandekerckhove dokumentiniam filmui „Rabot“ (2017 m.) apie daugiaaukščio namo gyventojus ir jų kasdienybę likus keliems mėnesiams iki namo nugriovimo ir priverstinio iškeldinimo. Pasak žiuri narių, prizas įteiktas stipriam filmui, kuriame pribloškiantis kameros darbas ir drąsus montažas fiksuoja palaipsniui nykstančią pažeidžiamą bendruomenę.

Prasidėjus „Nepatogiam kinui“ žiūrovai galėjo balsuoti už labiausiai patikusią festivalio dokumentiką. Suskaičiavus balsus žiūroviškiausiu filmu išrinktas režisierių Hogior Hirorio, Shinwaro Kamalo filmas „Išminuotojas“ (The Deminer, 2017) apie minas replėmis ir peiliuku nukenksminantį karį Fakhirą. Šią dokumentiką dar bus galima išvysti Vilniuje, Klaipėdoje ir Šiauliuose bei specialiai žiūroviškiausiam filmui skirtuose kino seansuose.

Prizą geriausiam festivalio filmui įsteigė advokatų kontora TGS Baltic.

„Nepatogus kinas – ne tik nekomercinių filmų festivalis, tai – socialinis reiškinys, skatinantis visuomenę dalytis nuomonėmis, mintimis, kurios nėra patogios ar populiarios. Mes palaikome novatoriškus sprendimus ir skatiname mąstyti kitaip, nei buvo įprasta anksčiau, kelti klausimus, kurie daugeliui nepatinka, nepriimti situacijų tokių, kokios jos pasirodo iš pirmo žvilgsnio. Šis filmų festivalis ugdo mūsų kritinį mąstymą ir kviečia keisti nusistovėjusius galvosenos modelius“, – ilgametę partnerystę komentavo TGS Baltic įkūrėja, vyr. partnerė Eugenija Sutkienė.

Konkursinės programos dalyvius vertino tarptautinė žiuri komisija: dokumentinių filmų kūrėjas Dominicas Gagnonas, režisierius, rašytojas, kuratorius, Berlinalės kino festivalio programos „Panorama“ vadovas Wielandas Speckas, tarptautinės VOD platformos „Doc Alliance Films“ filmų platinimo veiklos vadovė Diana Tabakov bei slavistikos profesorė, kino kuratorė ir kritikė Barbara Wurm.

Vilniuje ir Kaune festivalis tęsis iki savaitės pabaigos, vyks susitikimai su kūrėjais, edukaciniai užsiėmimai ir diskusijos.

Spalio 17 dieną festivalis prasidės Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Utenoje ir Tauragėje, o nuo 25 dienos dokumentiką bus galima išvysti Marijampolėje, Anykščiuose, Rokiškyje, Varėnoje ir Ukmergėje.

Įėjimas į visus festivalio seansus ir renginius –auka nuo 1 euro cento. Daugiau informacijos: www.nepatoguskinas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis