Jau kitą penktadienį, rugpjūčio 23 d. Nidos bendruomenės namuose prasidės kino festivalis „Baltijos banga“ ir kartu virtinė susitikimų su kiną kuriančiais žmonėmis.
Atidarymo vakarą festivalyje viešės režisierė Aistė Stonytė, kurios debiutinis filmas „Mamutų medžioklė“ profesionalus nustebino branda, estetine koncepcija, atviru ir nesupaprastinančiu įvykių žvilgsniu į valdžios ir meno žmonių konfliktus.
Antrą atidarymo vakaro filmą – vaidybinį Marijos Kavtaradzes kūrinį „Tu man nieko neprimeni“ (2023) pristatys prodiuserė Marija Razgutė; ši viena garsiausių savo kartos kino gamybos profesionalių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje dalinsis su publika profesijos paslaptimis.
Beje, „Baltijos bangos“ žiūrovai išvys ir dar vieną jos prodiusuotą filmą – Latvijos režisierės Ilzės Kungos-Melgailes vaidybinį filmą „Mano laisvė“ (2024, „Mana brīvība“), sukurtą pagal tikrus įvykius ir pasakojantį įtraukiančią vienos iš Latvijos atgimimo lyderių Itos Kozakevič gyvenimo istoriją. Filmą festivalyje pristatys šiųmetinės „Sidabrinės gervės“ laureatė – geriausia metų montažo režisierė Silvija Vilkaitė-Ramanauskė.
Režisierius Arturas Jevdokimovas ir prodiuserė Ringailė Leščinskienė atvyks į Nidą su nauju, kino repertuare dar nerodytu dokumentiniu filmu „Kalėdų eglutės gyvenimas ir mirtis“ (2023) – tai daugiaprasmis kūrinys, talpinantis asmenines Kalėdų augintojų istorijas, Sakartvelo eglučių sėklų augintojų realybę, jungiantis lokalius ir globalius pasakojimus.
Prodiuserė Živilė Gallego ir režisierė Agnė Marcinkevičiūtė pristatys daugybę komplimentų šiapus ir anapus Atlanto sulaukusį dokumentinį filmą „Mūza“ (2024). Kaip kūrėjoms pavyko atskleisti įstabią pianistės Mūzos Rubackytės kūrybinio kelio ir gyvenimo istoriją?
Nidoje viešėsiantis režisierius Vytautas Dambrauskas ir jo dokumentinis filmas „Bilietas“ (2023) tapo šių metu atradimu net reikliausiems kino kritikams. Šis filmas – apie Žalgirio krepšinio komandą jos „auksiniais“ laikais 1979-1989, tačiau režisieriui pavyko nepaprastai pagaviai papasakoti apie laiką, žmones, juos lydėjusius nuotykius, apskritai apie mūsų visuomenės kaitą.
Visuomenės raidos tema yra ir filmo „Karta. EU“ (2024, rež. Eimantas Belickas) dalis. Tai unikalus projektas, kuris buvo kuriamas dvidešimt metų – nuo dienos, kai Lietuva tapo Europos sąjungos nare. Jo idėjos autorius režisierius Arūnas Matelis ir prodiuserė Algimantė Matelienė pasidalins prisiminimais apie sumanymą, apie tai, kaip jie nuo gimimo dienos iki šiandien filmavo augančios naujos europietiškos kartos vaikus.
Režisierė Irma Pužauskaitė „Baltijos bangos“ publikai pristatys debiutinį vaidybinį filmą „9 žingsnis“ (2022) ir tai puiki proga su autore pasikalbėti ir apie sudėtingas filmo temas (atskirai gyvenančių paauglių ir jų tėvų bendravimą, priklausomybes), ir apie tai, kokius iššūkius patiria pirmą filmą kuriantys režisieriai ir režisierės.
Kino platintoja, festivalio svečio kino programos „Lokys, liūtas ir šakelė“ sumanytoja Giedrė Krikščiūnaitė parodys geriausiais ne viename tarptautiniame festivalyje pripažintus du svarbius Baltijos jūros šalių filmus – Akio Kaurismäkio „Nukritę lapai“ (2023, „Kuolleet lehdet“) ir Christiano Petzoldo „Liepsnojantis dangus“ (2023, „Roter Himmel“).
Nidos „Vasaros knygyne“ kino operatorius Viktoras Radzevičius pristatys šįmet išleistą kino žmonių portretų, filmavimų aikštelių akimirkų foto albumą „Atmintis“, o kino kritikė, festivalio programos koordinatorė Rasa Paukštytė – tritomį „Lietuvos kinas. Laiko slenksčiai, raidos ženklai“, skirtą šalies kino raidai.
16-oji “Baltijos banga” vyks rugpjūčio 23-27 d. Nidoje, Bendruomenės namuose, jo metu įvyks 16 Baltijos šalių filmų seansų, dalis jų nemokami. Vyks Animacijos mokyklėlės šeimoms užsiėmimai. Festivalį organizuoja Lietuvos kinematografininkų sąjunga ir Nidos kultūros ir informacijos centras „Agila“.
Visa „Baltijos bangos“ programa www.baltijosbanga.lt