Programoje bus rodomi penki, pagal šio rašytojo kūrinius sukurti filmai, ir animacinė trumpametražė juosta apie patį V. Šekspyrą. Retrospektyvą atidarė režisieriaus Richardo Loncraine'o drama „Ričardas III“ („Richard III“, 1995).
„V. Šekspyras visada buvo ir bus Didžiosios Britanijos pasididžiavimas – pagal jo pjeses pasaulyje pastatoma daugiausiai spektaklių. Atstovaudami 325-erius metus veikiančiam britų bankui, stengiamės palaikyti britiškąją kultūrą Lietuvoje. Šįkart Šekspyras mums kalbės per kino ekranizacijas. Norime, kad lietuviai naujai atrastų klasika tapusius Šekspyro kūrinius, kuriuos kadaise skaitė mokykloje ar stebėjo Lietuvos teatrų scenose“, – pasakoja „Barclays“ operacijų centro Lietuvoje vadovas Mariano Andrade Gonzalez.
Pasak programą „Šekspyras gyvas“ iniciavusios Britų tarybos vadovo Artūro Vasiliausko, visi šeši filmai kino kalba meistriškai perteikia genijaus fantaziją. Jis netgi rado sąsajų tarp V. Šekspyro ir Lietuvos. „Vienas iš dramos herojų, Derbio grafas Henrikas Bolingbrokas, būsimasis Anglijos karalius Henrikas IV, XIV a. lankėsi Lietuvoje, tiesa ne itin draugišku tikslu – siekiant užgrobti Vilnių. Ši sąsaja kiek dirbtinė, tačiau yra dar viena kiek simboliškesnė. 1616 m., tais pačiais metais kaip ir V. Šekspyras, mirė LDK didikas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, parašęs Europoje išgarsėjusį bestselerį apie savo kelionę į Jeruzalę. Taigi mes tuo pačiu metu taip pat turėjome rašytoją, priartinusį mus prie Europos ir tiesusį kultūrinius tiltus“, – savo įžvalgomis renginyje dalijosi A. Vasiliauskas.
Renginio atmosferą kūrė senosios muzikos ir šokių ansamblis „Banchetto musicale“ (liet. „Muzikinė puota“), kvietęs svečius prisijungti šokiui bei pajusti šekspyrišką dvasią.
Programos atidarymo filmo „Ričardas III“ režisierius Richardas Loncraine'as V. Šekspyro to paties pavadinimo dramos veiksmą perkėlė iš vėlyvųjų viduramžių į 4-ojo dešimtmečio fašistinę Angliją, kurioje neseniai prasidėjo pilietinis karas. Fašistų vadas Ričardas, kurį vaidina talentingas britų aktorius Ianas McKellenas, kurpia žiaurų planą, kaip žingsnis po žingsnio tapti diktatorišku monarchu. Modernizuota pjesė pasakoja apie nežabotas ambicijas, geismą ir neišvengiamą išdavystę.
Programos „Šekspyras gyvas“ sudarytojos Aistės Račaitytės teigimu, „Ričardas III“ – vienas sėkmingiausių bandymų V. Šekspyro kūrinio veiksmą perkelti į kitą laikmetį. „Filmas sugeba išlikti aktualiu šiandien ir perteikti svarbų rašytojo kūrybos aspektą – personažus, besidalijančius savo jausmais ir giliausiomis mintimis su publika. Džiaugiuosi ir visos programos įvairove, netikėtomis rašytojo kūrinių interpretacijomis ir kiekvienam iš mūsų vis dar artimomis temomis“, – kalbėjo A. Račaitytė.
Viljamas Šekspyras buvo itin produktyvus rašytojas, skaitytojams palikęs net 38 pjeses ir dar daugiau eiliuotų kūrinių. Menininko kūryba yra itin mėgiama kino režisierių – rašytojo pjesių ir poezijos motyvais jau sukurta daugiau nei 1 000 filmų. Retrospektyvos „Šekspyras gyvas“ sudarytojai atrinko šioje gausybėje išsiskiriančias unikalias juostas, kurtas talentingų kino režisierių: Romano Polanskio, Peterio Greenaway‘aus, Dereko Jarmano, Laurence‘o Olivier ir Barry Purveso.
Žiūrovų dėmesio lauks V. Šekspyro intrigų kupinų tragedijų „Hamletas“ („Hamlet“, rež. L. Olivier, 1948 m.), apdovanotos keturiais „Oskarais“, ir „Makbetas“ („Macbeth“, rež. Romanas Polanskis, 1971 m.) ekranizacijos.
Retrospektyvoje netrūks ir itin drąsių interpretacijų bei kinematografinių eksperimentų. Klausantis melancholiško V. Šekspyro sonetus skaitančio moters balso laisvo siužeto juostoje „Angeliškas pokalbis“ („The Agelic Conversation“, rež. Derekas Jarmanas, 1985 m.) pasinersime į dviejų įsimylėjusių vyrų jausmų kelionę. Pjesės „Audros“ motyvais pastatytame filme „Prospero knygos“ („Prospero's Books“, rež. Peteris Greenaway‘us, 1991 m.) leisimės į fantasmagorišką burtininko pasaulį.
Rašytojo kūrybos mėgėjams turėtų patikti ir 5 minučių trukmės animacinis filmas „Kitas“ („Next“, rež. Barry Purves, 1990 m.), kurio metu simboliais supažindinama su visomis V. Šekspyro pjesėmis ir leidžiama pasitikrinti, ar sugebi perprasti režisieriaus užuominas.
Retrospektyvą „Šekspyras gyvas“ pristato Rytis Zemkauskas: