„Pirmiausia norėčiau pabrėžti filmų įvairovę ir geografines platybes. Tai savotiškai sportiška kelionė aplink pasaulį per 9 ypač skirtingus filmus. Kelionė bėgant, plaukiant, skrodžiant bangas, šokinėjant, nardant, spardant kamuolį, treniruojantis ir išbandant naują olimpinę sporto šaką“, – sako E.Pukšta.
Vilniaus ir Kauno „Forum Cinemas“ kino teatruose rodomi filmai apima skirtingus žemynus, ir nors dominuoja Europa, egzotikos repertuarui įneša Egiptas, Kanada, Kinija ir Australija.
„Tai ne specifiniai filmai apie kokią nors konkrečią sporto šaką, bet labiau taiklios, provokuojančios, įkvepiančios, asmeninės, praplečiančios akiratį dramos, kuriose sportas tik padeda iškelti opias humaniškas, socialines ir politines dilemas. Filmai prabyla apie nepastebimą diskriminaciją, pasineria ginti žmogaus teises, atskleidžia televizijos ekranuose nematomus užkulisius po varžybų, egzaminuoja atletus dažnai užgulančius nepakeliamus lūkesčius, atkreipia dėmesį į tikrus istorinius įvykius“, – tikina E.Pukšta.
Pasak jo, Sporto kino festivalį pasiekę filmai jau spėjo susižerti ovacijas didžiausiuose pasaulio kino festivaliuose, o dabar jie – lietuvių žiūrovų teismui.
„Dokumentinis filmas „Zatario čempionai“ pripažintas geriausiu Arabų šalių filmu El Gouna kino festivalyje. „Nadia, peteliškė“ tapo geriausiu kanadietišku filmu Vankuverio kino festivalyje. „Plaukikas“ užtikrino šlovę aktoriui Omerui Perelmanui Striksui Jeruzalės kino festivalyje. „Olga“ išsiskiria lyg tikra čempionė su svariais prizais iš Kanų, Hamburgo, Briuselio ir Šveicarijos išsiųsta kandidatūra pretenduoti „Oskaro“ nominacijai už geriausią užsienio šalies filmą“, – sako E.Pukšta.
Ir nors festivalis jau įpusėjo, kino kritikas rekomenduoja nepraleisti šanso pažiūrėti išskirtinius filmus. Jis pateikia tris rekomendacijas – ką dar spėsite išvysti iki gruodžio 9 d.
„Didelė ar maža“
rež. Minna Dufton
Galbūt labiausiai nustebinęs filmas apie dvi absoliučiai nesuderinamas ekstremalaus sporto šakas, o kartu tai atviras žvilgsnis į specifinį pasiruošimą rekordų šturmui. Viena herojė portugalė siekia tikslo užkilti kuo aukščiau ant pavojingiausios bangos, o jai talkinanti suomė mėgina nerti kiek įmanoma giliau į ledinį vandenį. Filmas „Didelė ar maža“ atskleidžia neįtikėtinai stiprių ir nepalaužiamų moterų istorijas.
„Nenustokime bėgti“
rež. Sun Getting
Jautriai ir įspūdingai įkvepiantis motyvacinis filmas visiems bėgiojantiems žmonėms. Vaizdinguose snieguotos, šaltos ir ledinės Kinijos peizažuose užfiksuota realaus gyvenimo drama kviečia pasvarstyti, kiek neįmanomai daug reikia ištverti, kad galėtum atstovauti savo šaliai olimpinėse žaidynėse. Tai filmas apie du tarpusavyje konkuruojančius vaikinus ir dar drąsesnę merginą, kurią motyvuoja šeimoje klestintis skurdas.
Filmas „Nenustokime bėgti“ – apie besąlygišką pasiaukojimą, begalinį atsidavimą, nenugalimą užsispyrimą ir neįkainojamą atsakomybę, kai niekas net negali prognozuoti, kokius rezultatus atneš neįsivaizduojamai sunkios treniruotės. Tikėkimės, kad netolimoje ateityje tris Kinijos filmo herojus sutiksime prie tikrų varžybų starto linijos. Galbūt net olimpiadoje.
„Zatario kapitonai“
rež. Ali El Arabi
Ko gero gausiausiai tarptautinius festivalius šiemet lankantis, apdovanojimus kolekcionuojantis ir kažkodėl praleistas Lietuvoje organizuojamų renginių filmas, kuriame sensacingai susikryžmina dvi dažniausiai neigiamas emocijas mūsų šalyje dabar provokuojančios temos – pabėgėliai ir futbolas.
Egiptietis režisierius Ali El Arabi nagrinėja nerealiausią svajonę tapti profesionaliais futbolininkais pačiomis nedėkingiausiomis sąlygomis. Ramia sąžine dedikuočiau ir rekomenduočiau būtent šį kūrinį jauniems sportininkams ir trokštantiems jais užaugti. Visai ką tik „Zatario kapitonai“ nustvėrė Jaunimo kino festivalio pagrindinį prizą Dohoje.
Visas naujienas sekite čia.
Filmų repertuaras yra čia.