Timbuktu miestas Malyje nutilo: gatvės ištuštėjo, namų durys ir langai užsidarė. Kadaise repą ir hiphopą groję jaunuoliai įstojo į džihadistų būrį, kuris dabar įvedė naujas ir žiaurias taisykles. Daugiau negalima groti muzikos, griežtai draudžiama dainuoti, gerti arbatą, rūkyti cigaretes ir netgi žaisti futbolą. Nepatartina rengtis ryškių spalvų drabužiais, juokauti ir šypsotis. Moterims įsakoma slėpti savo kūnus. Ginkluoti religiniai fanatikai pasėjo paniką ir baimę.
Į tokį pasaulį žiūrovą atveda mauritaniečio režisieriaus Abderrahmane Sissako filmas.
Tikrais įvykiais paremtą dramą žiūrėjo ir ryškiausias Malio ambasadorius Lietuvoje: klubo „Loftas“ direktorius, muzikos atlikėjas ir prodiuseris Victoras Diawara. Jis užaugos Malyje, ten lig šiol gyvena muzikanto tėvai ir giminaičiai.
„Filmas labai gerai padarytas tiek iš techninės, tiek iš kūrybinės pusės. Jis gerai atspindi tai, kas įvyko. Esu iš Malio, dėl to pats sekiau naujienas. Paprastai kalbant – žmonės ne iš šios šalies atėjo ir pradėjo maliečiams vadovauti. Gerai, kad kažkas ryžosi tai parodyti ir filme“, – po filmo kalbėjo V. Diawara.
„Iš tikrųjų situacija buvo net žiauresnė negu tai, kas parodyta filme. Pavyzdžiui, žinau, kad dainininkai bėgo iš šios teritorijos, nes kai kuriems iš jų išpjovė liežuvius – tik dėl to, kad dainavo.
Filme atskleidžiama daug Malio pusių – pavyzdžiui, santykiai tarp šeimų, kultūra, religija. Malis yra be galo kultūringa ir muzikali šalis. Timbuktu įkurtas vienas seniausių universitetų pasaulyje. Ten daug daug senovinių reliktų, kai kuriems – virš 1000 metų. Daug kas per okupaciją buvo sunaikinta“, – prisiminė muzikantas.
V. Diawara taip pat atkreipia dėmesį, kad filme matoma islamo, kaip religijos skirtingumas. Nors dažnai dar įprasta manyti, kad visi islamo išpažinėjai mąsto vienodai, „Timbuktu“ parodo taikius Malio musulmonus ir visiškai priešingus juos okupavusius džihadistus.
Dabar Timbuktu teritorijoje – ramu
V. Diawara džiaugiasi, kad tai, kas matoma filme, jau nebėra Timbuktu realybė: „Dabar viskas kaip ir tvarkoje. Okupantų pavojus yra, bet jie nebeturi valdžios. Valdžią turi vietiniai maliečiai.“
Muzikantas šį filmą rekomenduotų visiems, kurie domisi afrikietiška kultūra. „Ten jaučiasi lėtas gyvenimo tempas. Tiksliai matosi, kaip žmonės gyvena – nors filmas ir nedokumentinis. Taip pat filmas liečia šiuo metu labai aktualią temą apie religinį ekstremizmą. Filmas parodo, iki ko ekstremizmas gali nuvesti“, – įspūdžiais dalijosi V. Diawara.
„Timbuktu“ seansai „Kino pavasaryje“ dar įvyks kovo 23 d. (pirmadienį), kovo 26 d. (ketvirtadienį) ir kovo 29 d. (sekmadienį).