„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 06 21

Vilniuje vyks ankstyvajam-nebyliajam Vidurio Rytų Europos kinui skirtas tarptautinis simpoziumas

Liepos 5 d. „Meno avilio“ sinematekoje (A. Goštauto g. 2, Vilnius) vyks tarptautinis simpoziumas „Kino gimimas imperijų paribiuose Vidurio Rytų Europoje“, kurį, bendradarbiaujant su Lietuvos muzikos ir teatro akademija, organizuoja medijų edukacijos ir tyrimų centras „Meno avilys“, rašoma pranešime spaudai.
Kadras iš filmo PAVASARĮ
Kadras iš filmo PAVASARĮ / Organizatorių nuotr.

Programos kuratoriai – kino ir medijų tyrinėtoja doc. dr. L. Kaminskaitė ir kultūros istorikas dr. Juozapas Paškauskas.

Pranešimus skaitys mokslininkai ir mokslininkės iš Utrechto (Nyderlandai), Lodzės (Lenkija), Masaryko (Čekijos Respublika) universitetų, Nacionalinio Oleksandro Dovženko centro (Ukraina), Latvijos kultūros akademijos ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos.

Organizatorių nuotr./Simpoziumas
Organizatorių nuotr./Simpoziumas

„Mintis surengti šį simpoziumą kilo tiriant kino ištakas Lietuvoje XIX a. pab.–XX a. pr. Ankstyvasis kinas, iki garso atsiradimo, savo prigimtimi rėmėsi universalia vizualia kalba, buvo ne tik lokalus, bet ir globalus, tarptautinių procesų reiškinys.

Todėl tam, kad suprastume mūsų šalyje vykusius ankstyvojo kino procesus turime gręžtis į kaimyninių šalių istorijas. Be to, visas šias šalis vienija ne tik kinas, bet ir buvimas didžiųjų imperijų (Rusijos, Habsburgų) šešėlyje. Šiandien gera proga peržvelgti ir pasiūlyti dekolonizuotą žvilgsnį į savą kino istoriją“, – sako viena iš simpoziumo organizatorių ir pranešėjų doc. dr. Lina Kaminskaitė.

Kino istorijos profesorė iš Utrechto universiteto Judith Thissen, kuri savo kasdieniame moksliniame darbe tyrinėja žydų imigrantų laisvalaikio kultūrą XX a. pradžioje, skaitys įvadinį pranešimą „Rytų Europos žydai, filmai ir transnacionalinė kultūrinė migracija“. Nebylaus kino kūrybą Latvijoje apžvelgs Inga Pērkone iš Latvijos kultūros akademijos, o čekų nebylųjį kiną – jį daug metų tyrinėjantis Martin Kos.

Pranešimą „Ukrainos dokumentinis kinas XX a. 3 deš.: tarp avangardo ir propagandos“ skaitys didžiausio Ukrainos filmų archyvo – Nacionalinio Oleksandro Dovženko centro – atstovė, kino tyrėja, knygų apie kiną sudarytoja, kuratorė Anna Onufriienko.

Visa simpoziumo programa https://menoavilys.org/simpoziumas

Simpoziumas vyks anglų kalba, įėjimas atviras visiems užsiregistravusiems. Neturintiems galimybės simpoziume dalyvauti gyvai, užsiregistravus bus galima nuotoliniu būdu klausyti pranešimų bei užduoti pranešėjams klausimus. Registracija: http://symposium.zoomtv.lt.

Teorinę simpoziumo dalį papildys taip pat „Meno avilio“ organizuojamame renginyje „Gilios upės tyliai plaukia“ vyksiantys Ukrainos avangardinio kino seansai. Simpoziumo dieną, liepos 5-ąją, bus galima išvysti nebylųjį 1931 m. Mіkhailo Kaufmano filmą „Ypatinga kampanija“ („Nebuvalyi Pokhid“), kurį lydės Ukrainos muzikančių ir muzikantų atliekama gyva muzika, sukurta Ukrainos

kino kompozitoriaus Anton Baibakov. Filmą pristatys Vilniuje viešėsiantis A. Baibakov ir viena iš simpoziumo pranešėjų, kino tyrėja A. Onufriienko.

Gyva muzika įgarsintus avangardinio Ukrainos kino seansus tęs liepos 12 d. rodomas Dzigos Vertovo filmas „Vienuoliktieji“ („Odynadtsiatyi“, 1928), o liepos 19 d. – Mіkhailo Kaufmano filmas „Pavasarį“ („Navesni“, 1929). Šie seansai organizuojami bendradarbiaujant su Nacionaliniu Oleksandro Dovženko centru.

Simpoziumo partneriai: Nacionalinis Oleksandro Dovženko centras, Lietuvos mokslų taryba, Lietuvos kultūros taryba.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs