Milijoniniais tiražais visame pasaulyje leidžiamo romano „Erškėčių paukščiai“ autorei pavaldus kiekvienas žanras. Ypač reikšmingas jos romanų ciklas, skirtas senovės Romos istorijai. Jis prasideda būtent „Pirmasis Romoje“.
Pirmas amžius prieš Kristų. Romos respublikos gyvavimo pabaiga – sąstingis, pranašaujantis artėjančius neramumus. Ties pietine respublikos siena siautėja pilietinis karas, o šiaurėje orgijose ir korupcijoje skendinčiai Romai grasina barbarų pulkai. Tik drąsa, protas ir tvirta pirmojo Romos žmogaus ranka gali atitolinti valstybės žlugimą. Tačiau tam, kad pretendentas taptų pirmuoju Romoje, reikia ne tik įvykdyti žygdarbį tėvynės labui, bet ir įveikti išdavysčių kupiną ir krauju aptaškytą kelią valdžios link.
Gajus Marijus, ilgametis konsulas, laimėjęs du karus, atmušęs germanų antpuolį, iš lėto tampa lyderiu; herojus – ne patricijų kilmės, dėl savo asmeninių savybių vis tvirčiau išsikovojantis pirmumo teisę. Pirmojo Romoje titulas, regis, visai arti. Tačiau ir herojus – ne visagalis, ir pagaliau – ne vienintelis. Liucijus Kornelijus Sula, patricijus, likimo ir aplinkybių valia nublokštas tarp vulgarių parijų, kovoja už pripažinimą. Šių dviejų visiškai skirtingų asmenybių likimai susipina ir vėl išsiskiria daugybę kartų, sukurdami įtemptą, istorinių smulkmenų pilną pasakojimą apie Romos respublikos gyvenimą.
Subtilus psichologizmas, valdžios troškimas, politinės intrigos, meilė ir aistra, ištvirkavimas ir aukojimas dievams, karas ir taika, romėnų apeigos, papročiai, tradicijos – viskas susipynę šiame aistringame, meistriškai parašytame, įtaigiame ir gausybe istorinių šaltinių paremtame Colleen McCullough romane. Nieko naujo po saule: politinės peripetijos labai panašios į mūsų laikų įvykius, valdžios troškimas ir noras būti geidžiamam bei pripažintam – visiškai toks pat.