Ekspertai atrinko 11 geriausių lietuvių autorių grožinių knygų, po 15 lietuvių autorių negrožinių ir poezijos knygų bei po 15 verstinių autorių grožinių, negrožinių ir poezijos knygų.
Savo sąrašą balsavimui pateikė ir šių rinkimų rėmėjai – internetinė knygų parduotuvė patogupirkti.lt, paskelbusi perkamiausių metų knygų sąrašą. Už mėgstamiausias knygas čia balsuos tik skaitytojai.
15min metų knygų rinkimai vyksta trimis etapais. Dabar iki gruodžio 13 dienos skaitytojai gali balsuoti ir išrinkti, jų nuomone, vertingiausias per metus išleistas knygas. Paskui ekspertų komisija balsuos dėl kiekvienoje kategorijoje 5 daugiausia skaitytojų balsų gavusių knygų. Taigi, išrenkant laimėtoją 50 proc. lems skaitytojai, 50 proc. ekspertai.
Nugalėtojai bus paskelbti gruodžio 19 dieną.
BALSUOTI RINKIMUOSE GALITE ČIA
Kviečiame susipažinti su knygomis, rinkimuose dalyvaujančiomis užsienio autorių negrožinės literatūros kategorijoje.
Anne Applebaum, „Raudonasis badas. Stalino karas prieš Ukrainą“
Leidykla: „Tyto alba“
Vertė: Jolita Parvickienė
Tai įtaigus ir negailestingai atviras istorinis pasakojimas apie vieną niekšiškiausių J.Stalino nusikaltimų, kurio padariniai juntami iki šiol, Rusijai ir vėl kėsinantis į Ukrainos nepriklausomybę. Ši knyga – tai ciniško melo ir abejingumo industrijos, kerojusios Sovietų Sąjungoje per visą jos būtį, skerspjūvis, o nūdien dar ir hėgeliškas įspėjimas visiems ir kiekvienam: jeigu iš istorijos nepasimokome, istorija kartojasi. „The New York Times“ bestseleriu tapusi knyga – trečiasis į lietuvių kalbą išverstas autorės darbas.
Erika Fatland, „Siena“
Leidykla: BALTO leidybos namai
Vertė: Rita Butkutė-Sales
Per porą metų Erika Fatland sukorė per 20 000 kilometrų: laivu įveikė Šiaurės rytų jūrų kelią, skrido Šiaurės Korėjos vietos oro linijomis, keliavo kinų greitaisiais ir kazachų lėtaisiais traukiniais, autobusais bei mikroautobusais, arkliais, taksi, krovininiais laivais, baidare. Rezultatas: 14 aplankytų šalių – Šiaurės Korėja, Kinija, Mongolija, Kazachstanas, Azerbaidžanas, Sakartvelas, Ukraina, Baltarusija, Lietuva, Lenkija, Latvija, Estija, Suomija, Norvegija – ir knyga apie tai, ką reiškia gyventi plėšrios imperijos pašonėje. Knygoje įtaigiai pasakojamos spalvingos, jaudinančios, tragiškos, neretai ir neįtikėtinos istorijos, susipina istoriniai faktai, pokalbiai su žmonėmis ir autorės įspūdžiai.
Janas Gehlas, „Miestai žmonėms“
Leidykla: „Lapas“
Vertė: Ieva Toleikytė
Kokiame mieste gera žmogui? Iki Jano Gehlo toks klausimas urbanistikoje nebuvo keliamas. Vyravusi modernistinė planavimo ideologija ir jai atstovaujantys architektai manė, kad miestas turi būti racionalus ir patogus greitai pravažiuoti automobiliu, o žmogui tereikia elektros, vandentiekio ir švarios erdvės. Tačiau akademijos suformuotą Jano Gehlo mąstymą pakeitė jo žmona, nuolat klausdama: kodėl jūs, architektai, nesidomite žmogumi? Ši knyga tapo šio amžiaus urbanistiniu manifestu, kuris mums primena, kad miestai gali ir net privalo būti gyvi, saugūs, tvarūs ir sveiki. Gatvėmis turi būti gera vaikščioti, patogu važiuoti dviračiu, jauku būti, paprasta susitikti. Tiesiog gera gyventi.
Joanna Gierak-Onoszko, „27 Toby Obedo mirtys“
Leidykla: „Kitos knygos“
Vertė: Irena Aleksaitė
XIX amžiuje visoje dabartinės Kanados teritorijoje buvo išplėtotas internatinių mokyklų tinklas. Siekdama atversti vaikus į krikščionybę, įskiepyti vakarietišką darbo etiką ir sėslų gyvenimo būdą, vietos valdžia atskirdavo juos nuo tėvų. Mokiniai greitai suprasdavo, kad jų kūnas – lyg Šventosios Dvasios buveinė, o ją valdyti gali tik Bažnyčios tarnai. Lenkų žurnalistės knygoje – tikros istorijos apie vietinių Kanados tautų gyvenimą. Tai, kas jose dėjosi, visam laikui paveikė buvusių mokinių, vadinamų išlikėliais, ir jų šeimų gyvenimus. Istorijos vadovėliai apie nusikaltimus tylėjo ištisus dešimtmečius. Autorė pasakoja apie pažeminimą ir prievartą – traumas, kurias vaikystėje patyrę žmonės vėliau ilgus metus bando atsitiesti.
Davidas Graeberis, „Šūdmalos darbų teorija“
Leidykla: „Hubris“
Vertė: Aistis Žekevičius
1930 m. J.M.Keynesas spėjo, kad iki šimtmečio pabaigos technologijos jau bus pakankamai pažengusios, kad tokiose šalyse kaip Didžioji Britanija ar Jungtinės Valstijos būtų įvesta penkiolikos valandų darbo savaitė. Yra daugybė argumentų, leidžiančių manyti, kad jis neklydo. Technologine prasme mes esame visai pajėgūs tą padaryti. Ir vis dėlto tai neįvyko. Vietoj to technologijos pasitelktos ieškant būdų, kaip priversti mus visus dirbti dar daugiau. Tam reikėjo sukurti darbus, kurie iš esmės būtų beprasmiai. Didžiulės masės žmonių, ypač Europoje ir Šiaurės Amerikoje, praleidžia ištisas karjeras vykdydami užduotis, kurios, giliu jų įsitikinimu, iš tikrųjų yra nereikalingos. Būtent tai autorius vadina „šūdmalos darbais“.
Bell Hooks, „Viskas apie meilę“
Leidykla: „Kitos knygos“
Vertė: Virginija Kulvinskaitė
JAV mąstytoja, kultūros kritikė, rašytoja žymiausiame savo kūrinyje tiesiai ir įžvalgiai šių dienų visuomenei kalba apie meilės prigimtį. Suvokdama meilę daug plačiau nei vien per romantiką, autorė paneigia įsigalėjusią nuomonę, kad idealios meilės pamatas yra geismas. Ji įsitikinusi, kad mūsų kultūroje klesti bemeilystė, nes vadovaujamės klaidinga meilės samprata, lyg tai kažkas „neapibrėžiamo“, „nenusakomo“. Be to, esame linkę meilę suvokti vartotojiškai – ji neva privalo teikti vien gerus jausmus. Knygoje nagrinėjamos emocinio artumo paieškos ir veikiančių modelių, kaip mokytis mylėti, trūkumas šiandien, šiuolaikinėje visuomenėje.
Sørenas Kierkegaard'as, „Suvedžiotojo dienoraštis“
Leidykla: „Phi knygos“
Vertė: Ieva Tomaševičiūtė
Tai paskutinis danų rašytojo, filosofo knygos „Arba, arba“ skyrius, sudarytas iš suvedžiotoju save laikančio jaunuolio Johaneso ir jo suvedžiojimo auka tapusios jaunos merginos Kordelijos laiškų bei Johaneso refleksijų. Subtilus suvedžiotojo metodiškumas, detaliai suplanuotas būdas apsukti nieko neįtarančią ir nekaltą Kordeliją aplink savo pirštą yra persmelktas dvilypumo. Dvilypumo mėgautis akimirka, ir tos mėgavimosi akimirkos refleksija. Laiškuose erotiški motyvai persipina ir painiojasi su vulgarumu, geidulys su gėda, trauka su pasidygėjimu.
Stephenas Kingas, „Apie rašymą. Memuarai apie amatą“
Leidykla: „Alma littera“
Vertė: Bronislovas Bružas
1999 metais S.Kingas užsimojo parašyti knygą apie savo profesiją ir atskleisti kai kuriuos savo gyvenimo užkulisius. Tais metais jis pateko į pavojų gyvybei sukėlusią avariją, tad dėl daugybės operacijų ir ilgos reabilitacijos rašymo ir gyvenimo saitai knygoje įgavo netikėtą svarbą. Knygoje apstu asmeninės patirties: linksmų ir liūdnų pasakojimų apie vaikystę, paauglystę, pirmuosius literatūrinius bandymus, studijas universitete ir nepriteklių kupinus mokytojavimo metus. Autorius čia taip pat aptaria ir svarbiausią rašytojo amato įrankį – kalbą. Veikalas JAV įvardytas kaip „geriausia visų laikų knyga apie rašymą“.
Olivia Laing, „Vienišas miestas“
Leidykla: „Kitos knygos“
Vertė: Ieva Venskevičiūtė
Rašytoja, būdama beveik 35-erių, nusprendžia kraustytis iš Europos į Niujorką pas mylimąjį. Kelionė jau suplanuota, bet paskutinę minutę jis persigalvoja. Palikta viena, svetimame megapolyje moteris išgyvena radikaliausią vienatvės formą. Ji ima domėtis niujorkiečių menininkų kūryba ir biografijomis – daugiausia tai žmonės, kuriems buvo sudėtinga megzti artimus ryšius ir kurie savo kūriniuose apmąstė vienatvę. Remdamasi Niujorko menininkų – A.Warholo, E.Hopperio, D.Wojnarowicziaus ir kitų biografijomis autorė atskleidžia vienatvės universalumą ir grožį.
Helen Macdonald, „V kaip vanagas“
Leidykla: „Baltos lankos“
Vertė: Kristina Aurylaitė
Tai giliamintiškas, poetiškas ir lyg atviras nervas skaudus pasakojimas apie netektį ir sielvartą, nemirštantį tėvo ir dukters ryšį, nuostabią, bet sudėtingą žmogaus ir paukščio draugystę, trunkančią per amžius iki šių dienų. Apie universalius gyvenimo prasmės ir susitaikymo su savo mirtingumu klausimus. Knygos autorė už šią atsiminimų knygą apie bene laukiniškiausią iš paukščių apdovanota „Costa Book Awards“ ir „Samuel Johnson Prize“ literatūros premijomis.
Ihor Michailyšyn, „Mirties šokis: „Donbaso“ bataliono kario savanorio dienoraštis“
Leidykla: „Hubris“
Vertė: Beatričė Beliavciv
Tai pirmoji autoriaus knyga, pasakojanti apie 2014 m. Ukrainos priešinimąsi Rusijos invazijai Donbase. I.Mychailyšynas neturėdamas jokios karinės patirties tapo vienu pirmųjų savanorių, 2014 m. išėjusių ginti savo šalies. Ihoris ne tik pats dalyvavo 2013 m. gruodžio mėn. Maidane prasidėjusiuose protestuose, tačiau, grodamas pianinu, pastatytu tiesiai ant ardomo aikštės grindinio, pavojaus akivaizdoje įkvėpė ir kitus žmones. Po plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m. pradžioje, pareigos šaukiamas, Ihoris vėl išvyko į karštus taškus ginti savo šalies.
Patrickas Raddenas Keefe'as, „Nieko nesakyk“
Leidykla: „Kitos knygos“
Vertė: Ieva Balčiūnaitė-Vaičiulienė
Pasitelkęs vienaip ar kitaip tarpusavyje susijusių žmonių biografijas, JAV žurnalistas sukūrė kontrastingą vis dar praeities persekiojamos Šiaurės Airijos paveikslą. Remdamasis lig tol neskelbtais dokumentais ir liudytojų pasakojimais, šiuolaikinės tiriamosios žurnalistikos etalonu tapusios knygos autorius aiškinosi, kaip valstybinių struktūrų represijos pažadina gyventojų smurtą ir buvusių taikių miestų gatvėse ima sprogti bombos. Ar pateisinami kovotojų už nepriklausomybę veiksmai? Kaip gyventi toliau, kai susipriešinusi visuomenė negali sutarti? Knyga pelnė JAV Nacionalinę knygų kritikų ir G.Orwello premijas.
Reinas Raudas, „Veikianti reikšmė“
Leidykla: „Apostrofa“
Vertė: Dalia Kaladinskienė, Paulius Garbačiauskas
Lietuvos akademinei ir literatūros bendruomenei puikiai pažįstamas kultūros teoretikas šioje knygoje išplėtoja originalią teoriją: kultūra suvokiama kaip sistema, sudaryta iš tekstų bei praktikų, bendrų kintančioms žmonių grupėms ir naudojamų jų gyvenamajam pasauliui įprasminti. Knyga užbaigiama dviem itin skirtingų kontekstų atvejų analizėmis: vienoje tyrinėjama XIII a. italų poezija, o kitoje – dešimtojo dešimtmečio Rytų Europos meno scena.
Olga Šparaga, „Revoliucijos veidas moteriškas: Baltarusijos atvejis“
Leidykla: „Lapas“
Vertė: Natalija Arlauskaitė
Po 2020 m. suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų rezultatų baltarusių visuomenė sukilo, o vaizdai iš tūkstantinių protestų apskriejo visą pasaulį. Nuo ko viskas prasidėjo ir kaip tai paveikė Baltarusijos žmones? Filosofė O.Šparaga, pati buvusi įvykių sūkuryje ir ne kartą patekusi į kalėjimą, į Baltarusijoje įvykusį lūžį kviečia pažvelgti iš feministinės perspektyvos. Ši knyga, primindama neseną istoriją, reflektuoja galios mechanizmus, individualias protestų patirtis, rūpesčio formas, emancipacijos procesus.
Tomas Wolfe'as, „Nuo Bauhauzo iki mūsų“
Leidykla: „Lapas“
Vertė: Marius Burokas
Chuliganiška, šališka, kandi – tokia yra 1981 m. išleista žurnalisto ir rašytojo knyga, kurios taikiniu tampa modernistinė architektūra ir jos importas į JAV. Autoriaus žodžių rykščių gauna ir modernizmo korifėjai, ir plokšti stogai bei šiuolaikinės „stiklo dėžutės“: puikus pamatas autoriaus provokuojamai ugningai diskusijai apie architektūrą. Ši knyga, kuri pati jau tapo istorija, nukels skaitytoją į aštrios architektūrinės kritikos laikus, kai niekas nevyniojo žodžių į vatą ir nepilstė vandenėlio.