Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Anne Applebaum knyga „Geležinė uždanga“ – nerimą keliantis priminimas, kokia trapi gali būti laisva visuomenė

Anne Applebaum. Geležinė uždanga: Rytų Europos sugniuždymas 1944 – 1956 m. Iš anglų kalbos vertė Vitalijus Šarkovas. – Vilnius: Tyto alba, 2013. – 636 p. Viršelio dailininkė Asta Puikienė.
Knygos viršelis
Knygos viršelis / Leidyklos „Tyto alba“ nuotr.

Literatūros naujienas sekite ir socialiniame tinkle „Facebook“. Prisijunkite prie „15min knygų lentynos“.   

Nuo Ščecino prie Baltijos iki Triesto prie Adrijos per visą žemyną nusileido geležinė uždanga. Winstonas Churchillis

Anne Applebaum (Anė Aplbaum, g. 1964 m.) – amerikiečių žurnalistė, keleto solidžių knygų autorė. Jos knyga „Gulago istorija“ 2004 m. pelnė prestižinę Pulitzerio premiją, o „Geležinė uždanga“ buvo nominuota 2013 m. PEN/John Kenneth Galbraith premijai.

A. Applebaum rašo daugeliui žymiausių įvairių šalių leidinių, yra dienraščio The Washington Post ir žurnalo Slate skiltininkė ir Londono Legatum instituto Politinių studijų direktorė. Jos vyras – žymus lenkų politikas, buvęs Lenkijos užsienio reikalų ministras Radosławas Sikorskis.

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui Sovietų Sąjungai atiteko didžiulė teritorija – visa Rytų Europa. Stalinas ir jo slaptoji policija išsiruošė į žygį – tuziną labai skirtingų šalių paversti visiškai nauja politine ir dorovine komunistine bendrija. Per stebėtinai trumpą laiką nuo karo pabaigos Rytų Europa buvo negailestingai stalinizuota. Knygoje „Geležinė uždanga“ Anne Applebaum atskleidžia, kaip buvo sukurti Rytų Europos komunistiniai režimai ir koks tapo kasdienis žmonių gyvenimas.

Negailestingai išsamiai autorė vaizduoja, kaip buvo susidorota su politinėmis partijomis, Bažnyčia, žiniasklaida, jaunimo organizacijomis, kaip buvo kuriamos slaptosios policijos tarnybos, naikinamos opozicijos užuomazgos. Remdamasi daugeliu šaltinių ir iki tol neprieinama archyvine medžiaga, autorė seka pėdomis komunistinių veikėjų, kurie skynėsi kelią į valdžios viršūnes gąsdinimais, grasinimais ir žmogžudystėmis. Autorė taip pat pateikia konkrečių žmonių gyvenimo istorijas ir parodo, kokį pasirinkimą turėjo tie žmonės – kovoti, sprukti ar kolaboruoti.

„Geležinė uždanga“ – tai nerimą keliantis priminimas, kokia trapi gali būti laisva visuomenė. Sovietinė sistema – tai žlugusi civilizacija, kurios žiaurumą, paranoją, iškreiptą dorovę ir keistą estetiką Anne Applebaum taip sukrečiamai vaizduoja šios knygos puslapiuose.

„Ši knyga skiriama tiems Rytų Europos gyventojams, kurie nesutiko gyventi meluodami.“ Anne Applebaum

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos