Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Apie Lietuvos nepriklausomybę paskelbęs BBC žurnalistas: tai geriausia karjeros akimirka

Lietuvoje gimęs ir augęs, BBC Rusijos naujienų skyriuje dirbęs Samas Yossmanas tikėjo Lietuva ir jos ateitimi. Kuomet Lietuva dar tik kovojo dėl nepriklausomybės, BBC eteryje skelbdamas naujienas jis dažnai pratrūkdavo ir išreikšdavo paramą Lietuvai, o dėl to redaktorius jį ramindavo: „Samai, susiimk, taisyklės mums to neleidžia“. Toks yra knygos „Šaltojo karo samdinys“ autorius, kuris knygos pristatyme prabilo ir apie svarbiausią savo karjeros akimirką. Ji, žinoma, susijusi su Lietuva.

Prieš 25-erius metus S.Yossmanas išgirdo, kad Islandija galimai tapo pirmąja valstybe, kuri pripažino Lietuvą kaip nepriklausomą valstybę. „Niekas to nesitikėjo. Galvojau, kaip gauti šios informacijos patvirtinimą“, – knygos pristatyme kalbėjo tuomet BBC dirbęs S.Yossmanas.

Jis paskambino į Islandijos ambasadą naiviai tikėdamasis, kad galbūt jos darbuotojai padės susisiekti su Islandijos užsienio reikalų ministru Jonu Baldvinu Hannibalssonu. „Neįtikėtina, tačiau ambasadoje man ne tik davė ministro telefono numerį, tačiau ir pasakė, kad įspės jį dėl mano skambučio“, – prisimena knygos autorius.

Paskambinus ministrui šis ištarė svarbiausią žodį: „Taip“.

„Tai buvo pirmas patvirtinimas, kad Lietuva pripažinta nepriklausoma valstybe. Tai buvo geriausia mano karjeros akimirka“, – pasakojo S.Yossmanas.

Turbūt nieko nenustebino ir į knygos pristatymą atvykęs pirmuoju atkurtos Lietuvos tėvu vadinamas Vytautas Landsbergis. S.Yossmanas iš jo prieš dvidešimtmetį yra ėmęs interviu.

Knygą parašė per dvylika mėnesių

Vilniaus knygų mugėje pristatytoje knygoje „Šaltojo karo samdinys“ S.Yossmanas aprašo pokario Vilnių, klajones po buvusią Sovietų Sąjungą ir neformalias jaunimo grupes, kurios būrėsi kaip atsvara tuometei ideologijai – komunizmui.

„Kuomet aš išgirdau jo patirtį, įkalbėjau parašyti knygą. Jis nenorėjo, sakė, kad nemoka rašyti, tačiau Samui aš pažadėjau, kad padėsiu“, – knygos pristatyme kalbėjo kūrinį padėjusi rašyti Inga Liutkevičienė.

S.Yossmanas juokavo, kad taip prasidėjo dvylika mėnesių trukusi kavos gėrimo ceremonija. „Pasidarydavome kavos. Aš – Londone, Inga – Vilniuje. Ir taip kalbėdavomės internetu, aš jai pasakodavau savo patirtį“, – sakė kūrinio autorius.

S.Yossmanas yra gimęs ir augęs Lietuvoje. Iš čia išvykęs jis žinojo, kokiu laisvės noru gyvena Lietuva, ko siekia lietuviai. „Dėl to jis turėjo unikalią patirtį, kurią buvo būtina užrašyti“, – kalbėjo I.Liutkevičienė.

Jai antrino ir pristatyme dalyvavęs politikos apžvalgininkas Rimvydas Valatka. Pasak jo, tai knyga, kuri iš esmės detaliai atspindi 1946–2002 metų Lietuvos, Izraelio ir viso pasaulio istoriją.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos