Lietuviškos el. knygų platformos „Milžinas“ duomenimis, daugiausiai jų telefono ekranuose skaito jaunimo gyvenimo, meilės romanus ir „fantasy“ žanro kūrinius, o knygų įžvalgomis ir citatomis pradeda dalintis ir „Facebook“.
Labiausiai auganti grupė – jaunimas
„Kantar TNS“ duomenimis, per pastarąjį mėnesį išmaniajame telefone el. knygas skaitė daugiau nei 17 proc. jaunų žmonių. „Milžino“ duomenimis, per dieną knygų skaitymui jie praleidžia apie 15 min., per savaitę – beveik 2 val., per mėnesį – apie 8 valandas. „Milžino“ vadovas Dainius Blynas sako, kad išmanieji telefonai, el. knygos, kaip ir kitos technologijos, žengia koja kojon, todėl, natūralu, populiarėja tarp jaunos kartos atstovų.
„Aktyviausi „Milžino“ programėlės naudotojai yra nuo 25 m. iki 34 m. – jie sudaro daugiau nei trečdalį visų skaitytojų. Įprastai, kuo vyresnis žmogus – tuo daugiau skaito, todėl 15-18 m. paaugliai skaito bene dvigubai mažiau nei 18-21 m.jaunuoliai. Studentai skaito daugiau už moksleivius, tačiau du kartus mažiau nei vyresni kaip 25 m. amžiaus programėles naudotojai. Tai yra pasaulinė tendencija – kuo jaunesni žmonės, tuo daugiau laiko jie praleidžia soc. tinkluose, o bėgant metams, ieškodami ramesnių pramogų, grįžta prie knygų. Ir nors jaunimas nėra pati gausiausia grupė, skaitant ekrane, bet šiuo metu ji auga labiausiai“, – sako D. Blynas.
Studentai skaito daugiau už moksleivius, tačiau du kartus mažiau nei vyresni kaip 25 m. amžiaus programėles naudotojai.
Pasak jo,žvelgiant į skaitymo įpročius, jaunimas el. knygas skaito trumpesnėmis atkarpomis, bet dažniau.
„Jei vyresnieji vienu prisėdimu prie knygos praleidžia apie 30 min., tai jaunimas– apie 18 min. Taip pat jaunuoliai skaito gerokai daugiau knygų – vidutiniškai apie 4 knygas per mėnesį, kai vyresnieji – apie 1,8. Taip pat jaunimas labiau mėgsta naujas knygas: tarp jų skaitomiausių naujienos sudaro apie 41 proc., kai vyresniųjų – apie 23 proc.“, – pasakoja D. Blynas.
Jo teigimu, tarp jaunuolių populiariausias el. knygų žanras – jaunimo gyvenimo romanai.
„Jaunimas mėgsta ir rimtesnes temas, ypač jei jos susijusios su meile, kartais – su tragedijos atspalviais. Jaunuoliams taip pat patinka fantastiniai žanrai, kai siužetas vyksta visiškai išgalvotame ir netikėtame pasaulyje“, – pasakoja D. Blynas.
Tarp populiariausių jaunimo knygų šiuo metu – Estelle Maskame romanas „Ar sakiau, kad tu man reikalinga?“, John Green, Lauren Myracle, Maureen Johnson meilės romanas „Tegul sninga. Trys meilės istorijos“, Robyn Shneider romanas „Pažadink mane, kai viskas baigsis“ ir fantastinis Sabaa Tahir romanas „Žarija pelenuose“.
Skaityti skatina patogumas
Augantį el. knygų skaitymo telefone populiarumą tarp jaunimo D.Blynas grindžia gerokai padidėjusiu skaitymo patogumu.
„Dar neseniai norint skaityti el. knygas telefone, reikėjo susirasti reikalingas programėles ir išsirinkti knygas pačiam. Dabar skaityti tapo kur kas patogiau. Tereikia atsidaryti vieną programėlę ir ten skaitytojas gali rasti visus kūrinius“, – teigia D. Blynas.
Anot jo, skaitytojai vis dažniau renkasi el. knygas ir dėl plataus pasirinkimo. Priešingai nei tradiciniame knygyne, el. knygas galima prenumeruoti ir skaityti tiek, kiek norisi.
„Jauni žmonės dažniau renkasi prenumeratą, nei perka po vieną knygą. Tuomet, priklausomai nuo nuotaikos, laiko ar rekomendacijų, jie gali pradėti vieną knygą, ją mesti ir pradėti kitą ar skaityti tris knygas tuo pačiu metu. Jaunuoliams nerūpi skaitymas kaip privalomas „darbas“, jie teikia pirmenybę savo norams, pramogoms, pasirenka knygas spontaniškai. Tuo metu vyresnei kartai toks blaškymasis atrodo nerimtas – jie skiria daugiau dėmesio knygos rinkimuisi, labiau planuoja skaitymą“, – sako D. Blynas.
Skaitymą populiarina ir soc. tinklai
Pasak „Milžino“ vadovo, dar vienas privalumas, paskatinęs daugiau jaunimo pradėti skaityti el. knygas – integracija su socialiniais tinklais. Neseniai „Milžine“ atsiradusi galimybė dalintis knygų rekomendacijomis ir jų citatomis „Facebook“ sulaukė didelio jaunų žmonių susidomėjimo.
„Galimybė dalintis informacija apie skaitomas knygas feisbuke suteikia pridėtinės vertės – jaunuoliai ne tik skaito, bet ir gali apie tai pranešti savo draugams. Jaunimui tampa natūralu dalintis skaitomų knygų rekomendacijomis, aptarti knygų herojus ir įvykius socialiniuose tinkluose“, – pasakoja D. Blynas.
Anot jo, prognozuojama, kad el. knygos jaunimui nepakeis popierinių, tačiau ateityje tikrai taps dar populiaresnės dėl patogumo, mažesnės kainos ir geresnio prieinamumo.
„Esu tikras, kad ateityje el. knygų skaitymas dar labiau papildys tokias jaunimo pamėgtas pramogas kaip naršymą socialiniuose tinkluose ar „Youtube“ video žiūrėjimą. Skaitymas turi savų privalumų, kurių neturi kiti pramogų žanrai – ramesnę aplinką, didesnį įsitraukimą, dažnai aukštesnę kokybę. Po „Youtube“ ir socialinių tinklų dažnai norisi pailsėti nuo nuolatinio bendravimo su draugais, komentavimo ir pan., tad sakyčiau, kad jaunimas dar labiau atsigręš į skaitymą kaip poilsį nuo kitų pramogų“, – pabaigia D. Blynas.