„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Festivalis „Open Books“: žinomi rašytojai, naujos idėjos ir literatūriniai žaidimai

Rugsėjo 24-25 dienomis Vilniuje trečią kartą vyks festivalis „Open Books“, kuris šiemet pasitinka dar įvairesne programa: žinomais autoriais iš užsienio, susitikimais su garsiais lietuvių rašytojais, diskusijų klubu, jaunų poetų kūrybos pristatymu. Renginio organizatoriai žada, kad šiais metais festivalis bus skirtas tiek platesnei auditorijai, norinčiai praplėsti akiratį šiuolaikinėje literatūroje, tiek profesionalams, kuriems svarbios naujos idėjos ir tai, kaip sparčiai keičiasi knygų rinka, tiek tiems, kuriems svarbi galimybė pabendrauti su rašytojais ir leistis į literatūrinį nuotykį.
Festivalis „Open books“
Festivalis „Open books“ / Manto Repečkos nuotr.

Šiais metais festivalis „Open Books“ išsiplės į dvi dienas ir erdves ir pristatys įvairius literatūrinio gyvenimo kampus, idėjas ir kūrėjus. „Pirmąją festivalio dieną skirsime jaunų, dėmesio vertų autorių kūrybai pristatyti, kuriuos programai atrinko poetė, Rašytojų sąjungos pirmininkės pavaduotoja Aušra Kaziliūnaitė, o antrąją, pagrindinę festivalio dieną, renginio lankytojams bus pristatytas geriausių per šiuos metus knygas išleidusių autorių trisdešimtukas – autorius kalbins profesionalūs moderatoriai. Atskiroje salėje vyks su literatūra susijęs diskusijų forumas, renginyje lankysis žinomi rašytojai, literatūros specialistai iš užsienio. Taip pat išlaikysime festivalio tradiciją suteikiant galimybę skaitytojams gyvai pabendrauti akis į akį su savo mylimais rašytojais jaukioje arbatinėje, o didžiausiems gurmanams – susitikti literatūrinėje vakarienėje „PrisiMENU“, kuriai prie pokalbių apie knygas, literatūrinių kūrinių įkvėptą meniu sutiko paruošti restorano „Gastronomika“ virtuvės šefas Liutauras Čeprackas“, – sako festivalio direktorės pareigose šiemet pradėjusi dirbti Jurga Mandrijauskaitė-Ruškienė.

Manto Repečkos nuotr./Festivalis „Open books“
Manto Repečkos nuotr./Festivalis „Open books“

Žinomi svečiai iš užsienio

Šiais metais „Open Books“ dalyvaus vienas reikšmingiausių prancūzų rašytojų Philippe'as Claudelis, apdovanotas svarbiomis premijomis – už romaną „Brodekas“ jis buvo apdovanotas licėjaus mokinių Goncourt'ų premija ir „Independent“ (dabar – „Man Booker International“) užsienio literatūros premija, jis taip pat įvertintas Goncourt'ų premija už noveles. Lietuvių skaitytojams jo kūryba puikiai žinoma – išversti trys jo romanai „Pilkosios sielos“, „Brodekas“ bei „Šuns archipelagas“, o jo romanas „Pilkosios sielos“ Lietuvoje tapo Metų verstine knyga. Šio rašytojo kūryboje persipina alegoriški vaizdiniai ir šių dienų aktualijos, jis nagrinėja žmogaus prigimtį, nevengdamas tamsių potėpių, kelia svarbius moralinius klausimus, o jo knygos neretai lyginamos su Franzo Kafkos kūriniais.

Asmeninio albumo nuotr./Philippe'as Claudelis
Asmeninio albumo nuotr./Philippe'as Claudelis

Besidomintiems knygų leidyba įdomus turėtų būti svečio iš Islandijos Heiðaro Ingi Svanssono pranešimas. Islandijos leidėjų asociacijos prezidentas, šios šalies Literatūros centro vadovas ir leidėjas „Open Books“ dalyvius supažindins su Islandijos knygų leidyba, kuri neretai apibūdinama kaip fenomenali, turinti ypatingai gilias tradicijas. Jis taip pat pasidalins įžvalgomis apie tai, kaip pasaulyje keičiasi knygų leidybos verslas, kaip jį pakeitė pandemija ir ko galima tikėtis ateityje.

Tikimasi, kad artimu metu programa pasipildys ir kitais svečiais iš užsienio.

Literatūrinis žvilgsnis į aktualias temas

„Open Books“ festivalio organizatoriai teigia, kad šiais, pandemijos, laikais organizuoti festivalį, kuriame bus ir svečių iš užsienio, yra iššūkis, tačiau neabejoja, kad literatūros mėgėjams tai bus puiki proga vėl susirinkti į gyvą renginį, ko jau daugelis pasiilgo. „Tai ne tik proga vėl susitikti gyvai literatūros festivalyje, bet ir pakalbėti apie tai, kas įvyko per šiuos metus literatūroje, ir ne tik joje. Diskusijų metu knygų leidybos profesionalai kalbės apie tai, kaip pandemija pakeitė leidybos verslą, kaip jis keisis ateityje, o svečiai iš užsienio kalbės ne tik apie literatūrą, bet ir apie joje persismelkiančias šių dienų aktualijas – pavyzdžiui, Phillipe'as Claudelis savo knygose dažnai kalba apie kitoniškumo baimę, nerimą susiduriant su kita kultūra, atvykėliais, ir tai labai aktualu šių dienų Lietuvoje“, – sakė festivalio programos vadovas A.Ožalas.

Nors pagrindinio dėmesio festivalyje sulauks susitikimai su rašytojais, A.Ožalas siūlo atkeipti dėmesį ir į festivalio metu vyksiantį diskusijų forumą. „Knygų leidybos specialistas iš Islandijos pasidalins mintimis apie tai, kas šiuo metu vyksta knygų leidyboje bei pateiks pavyzdžius iš Islandijos – esu tikras, kad tai bus įdomu ne tik knygų leidybos profesionalams, bet ir kitiems žiūrovams, nes šis pranešėjas yra labai charizmatiška, įdomi asmenybė. Diskusijų metu bus bandoma atsakyti į kausimus, ar išties Lietuvoje knygų kainos per didelės ir kas sudaro jų kainą, kaip keičiasi mūsų skaitymo įpročiai, kokie nauji formatai įžengia į mūsų gyvenimus, kaip ginamos rašytojų autorių teisės, kokiais būdais galima įdomiau pristatyti knygas ir kas vis dar neišnaudojama. Šiose diskusijose dalyvaus tiek leidybos profesionalai, tiek kitų sričių specialistai, tiek knygų mėgėjai, kurie pasidalins savo patirtimis“, – sako A.Ožalas.

Manto Repečkos nuotr./Festivalis „Open books“
Manto Repečkos nuotr./Festivalis „Open books“

J.Mandrijauskaitė-Ruškienė sako, kad nepaisant to, jog festivalyje šiemet planuojama daug naujovių bei svečių iš užsienio, festivalio širdimis išlieka lietuvių „Autorių galerija“. „Šiais metais į tai pažiūrėjome itin atsakingai, joje dalyvaus tik tie autoriai, kuriuos atrinko kompetentinga komisija. Siekiame, kad kiekvienam autoriui patekti į šį festivalį taptų siekiamybė ir garbės reikalas“, – sako ji. Šiemet komisiją sudarė literatūrologė Neringa Butnoriūtė, LRT kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė, festivalio programos vadovas Audrius Ožalas, festivalio tarybos atstovas ir vienas iš steigėjų Ignas Staškevičius, komisijos pirmininkė – festivalio vadovė Jurga Mandrijauskaitė-Ruškienė.

Festivalyje dalyvaus žinomi lietuvių kūrėjai. Jau patvirtinta, kad „Open Books“ dalyvaus Sigitas Parulskis, Aurimas Švedas, Akvilė Kavaliauskaitė, Dovydas Pancerovas, Donatas Katkus, Vaidas Jauniškis, Norbertas Černiauskas, Gintaras Grajauskas ir daug kitų.

Ribotas dalyvių skaičius

Festivalio organizatoriai sako siekiantys, kad šios dvi dienos taptų išskirtine literatūrine patirtimi, kur greta ypatingų susitikimų su literatūros srities atstovais labai svarbus betarpiškas bendravimas, sukurta jauki atmosfera ir siekis vis praplėsti savo literatūrinio pažinimo ribas, neužmirštant ir nuotykio, žaidimo jausmo.

„Šiais metais festivalį organizuojame apsibrėžę labai aiškų festivalio dalyvių skaičių: 300. Tai darome dėl kelių priežasčių – bandydami apsisaugoti nuo per didelių srautų dėl pandemijos, o kartu norime sukurti jaukų renginį, išskirtinį skonį turinčiai publikai, – sako J.Mandrijauskaitė. – Dar viena šių metų festivalio „Open Books“ naujovė, kad galbūt pirmieji Lietuvoje, o gal net ir visame pasaulyje siūlysime festivalio lankytojui įsigyti individualų, vardinį bilietą, kurį kiekvienas festivalio svetainėje www.openbooks.lt galės išsirinkti iš trijų šimtų skirtingų bilietų. Tai bus savotiškas žaidimas, galbūt kažką priversiantis nusišypsoti, o galbūt susimąstyti – o koks gi skaitytojas esu aš pats? Kurdami šią individualią bilietų sistemą užtrukome nemažai laiko, bet visi prie to prisidėję jautėme didelį kūrybinį malonumą. Tikimės, kad tai pajaus ir mūsų festivalio lankytojai“.

Manto Repečkos nuotr./Festivalis „Open books“
Manto Repečkos nuotr./Festivalis „Open books“

Festivalio partneriais šiemet sutiko tapti Lietuvos Kultūros taryba, asociacija LATGA, Lietuvos leidėjų asociacija, Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje, Prancūzų institutas Lietuvoje, Vilniaus miesto savivaldybė, LRT, Taikomosios dailės muziejus, išskirtinę festivalio reklaminę kampaniją kuria knygas mylinti reklamos agentūros „New!“ komanda.

Festivalis vyks rugsėjo 24-25 dienomis. Šeštadienio renginys vyks Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje. Apie kitas festivalio detales bus pranešta vėliau. Festivalį organizuoja VšĮ „Open Books“

Informacija apie festivalį ir bilietai: www.openbooks.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“