Inga Mitunevičiūtė pataria: kokią knygą dovanoti vaikams

Tėvams skaitant improvizuotus vaikų laiškus Kalėdų Seneliui ar sukant galvas, kuo nustebinti atžalas per šventes, vidinis konfliktas tarp to, ką iš tiesų norėtume dovanoti vaikui, ir to, kas jį pradžiugintų, dažnai neišvengiamas. Tačiau vienas daiktas šį konfliktą išsprendžia akimirksniu. Tai tinkamai parinkta ir padovanota knyga.
Vaikiškų knygų rekomendacijos
Vaikiškų knygų rekomendacijos / Knygos viršelis

Apie tai, kaip knygas ne tik tinkamai parinkti, bet ir padovanoti ar net ką pakuždėti vaikui, jei norime paskatinti skaityti, pasakoja vaikų literatūros specialistė Inga Mitunevičiūtė.

Asmeninė bibliotekėlė svarbesnė, nei manome

Anot specialistės, posakis, jog „knyga – geriausia dovana“ tikrai nėra laužtas iš piršto. Priešingai: knygos kaip vertingo, dovanos statusą atitinkančio daikto sampratos kūrimas ir prasideda vaikystėje.

Vygaudo Juozaičio nuor. /Inga Mitunevičiūtė
Vygaudo Juozaičio nuor. /Inga Mitunevičiūtė

„Vaikams knygas dovanoti reikia pirmiausia dėl to, kad knyga turėtų būti jo aplinkoje įprastas, nuolat esantis dalykas. Maža to, asmeninės bibliotekos svarba didžiulė, daug didesnė, nei esame linkę manyti.

Tai patvirtino ir australų bei amerikiečių mokslininkų iš Kanberos ir Nevados universitetų 2018 m. publikuotas tyrimas, kur nagrinėjamas ryšys tarp to, kiek vaikystėje turėta knygų, ir suaugusiųjų raštingumo lygio. Tyrimo rezultatas absoliučiai netikėtas: gauti rezultatai rodo, kad asmeninės bibliotekos turėjimas vaikystėje suaugusiojo žmogaus raštingumui turėjo daug daugiau įtakos nei... baigtas aukštasis mokslas“, – aiškina I.Mitunevičiūtė.

O kiekgi knygų reikėtų turėti asmeninėje bibliotekoje? Ir kaip knygą padovanoti taip, kad ji taptų laukiama dovana?

„Paprastai sakau, kad namų biblioteką turėtų sudaryti mažiausiai 80 knygų, jei daugiau – tai tik geriau. Tad dovanoti knygas galima ir reikia visomis įmanomomis progomis.

Na, o norint tokią dovaną padaryti išskirtinę ir nuostabią, jau reikia truputį pasukti galvą, pasitelkti vaizduotę. Gal, pavyzdžiui, papasakoti kokią įdomią istoriją, susijusią su knygos autoriumi? Gal surengti „aklą pasimatymą“ su knyga? O gal tiesiog pasakyti: „Čia tau, bet skaityk paaugęs, dabar dar per mažas“? Garantuoju, tuoj pat slapčia ta knyga bus perskaityta“, – patarimais dalinasi literatūrologė.

Vaikams knygas dovanoti reikia pirmiausia dėl to, kad knyga turėtų būti jo aplinkoje įprastas, nuolat esantis dalykas.

Svarbiausia – ryšys

Tiesa ta, kad pirmosios knygos, su kuriomis supažindinami vaikai, paprastai būna garsinės, liečiamos ir net nebūtinai popierinės. Pasak I. Mitunevičiūtės, tokios daugiafunkcinės knygos gali būti skirtos vaikams iki 5-erių metų.

„Vaikai pradeda tyrinėti knygą taip, kaip tyrinėja visą pasaulį, – kaip dar vieną naują objektą, kuri reikia paliesti, pačiupinėti, pakramsnoti, numesti ir t. t. Ir tai daryti vaikams iš pradžių reikia leisti. Todėl tas knygelės medžiagų įvairumas labai svarbus: leidžia lavinti motoriką, kitus svarbius įgūdžius. Sakyčiau, kad, priklausomai nuo knygos sudėtingumo ir medžiagiškumo, tokios knygos rekomenduojamos 0–5 metų vaikams“, – aiškina specialistė.

Žaidimas, malonumas, pramoga – tai žodžiai, kuriais apibūdinamas vaikų skaitymo procesas, kuris duoda didžiausią naudą. Tačiau specialistė pabrėžia ir dar vieną aspektą.

Skaitymas turi tapti ritualu ir įpročiu, kasdiene aplinkos dalimi.

„Skaitymas turi tapti ritualu ir įpročiu, kasdiene aplinkos dalimi. Mėgstu sakyti, kad gyvensime gerai tada, kai skaityti bus taip pat natūralu, kaip ryte valytis dantis arba plautis rankas. Ar tai turi būti žaidimas? Gali būti žaidimas, bet nebūtinai.

Svarbiausia, kad tai būtų ryšys – ryšys su suaugusiaisiais, su kuriais skaitoma, ryšys su aplinkiniu pasauliu ir net su savimi. Labai svarbu knygose atrasti save ir savo aplinką, taip pat – langą į pasaulį. O svarbiausia – skaitančio suaugusiojo pavyzdys. Tai pati geriausia skaitymo skatinimo strategija – niekas geresnės neišrado“, – įsitikinusi I.Mitunevičiūtė.

Patikimos rekomendacijos

Sakysite, viskas puiku, – bet į kokias konkrečiai knygas turėčiau atkreipti dėmesį, ką šiemet per šventes padovanoti dovanų laukiantiems vaikams? Štai kelios leidyklos „Baltos lankos“ rekomendacijos.

Gražiausios garsinės knygos

Ramutė Skučaitė, Ilona Balsytė, Agnė Nananai – „Spalvotos skaičių pasakėlės“

Ši nuotaikinga knyga nedidelėmis, šmaikščiomis, nostalgiškomis ar pamokančiomis eiliuotomis istorijomis supažindins vaikus su pirmaisiais skaičiais (nuo 1 iki 9) ir pagrindinėmis spalvomis. Eilėraščius įskaitė „Keistuolių teatro“ aktorė Ilona Balsytė, o įsiminti padės dėmesį prikaustančios dailininkės Agnės Nananai iliustracijos.

Knygos viršelis/„Spalvotos skaičių pasakėlės“
Knygos viršelis/„Spalvotos skaičių pasakėlės“

Tartį lavinančios dainelės: Aušra Žičkienė, Dovydas Čiuplys, Vytautas Leistrumas – „Džyry džyru muzikėlė“

Knygos viršelis/„Džyru džyru muzikėlė“
Knygos viršelis/„Džyru džyru muzikėlė“

Garsinėje, spalvingai ir šmaikščiai iliustruotoje knygoje rasite visiems žinomas ir mažiau girdėtas linksmas lietuvių liaudies dainelės vaiko tarčiai lavinti. Knyga skirta visiems, kam pravartu išmokti gražiai ištarti raides ir žodžius. Dainelių melodijos nesudėtingos, jos įrašytos ir greitu, ir lėtu tempu.

Eiliuota ir įgarsinta abėcėlė: Ramutė Skučaitė, Ilona Balsytė, Inga Dagilė – „Raidžių namučiai“

Ši Ramutės Skučaitės sueiliuota, dailininkės Ingos Dagilės iliustruota knyga padės mažiesiems pažinti ir išmokti abėcėlę. O paspaudus raidės mygtuką, aktorės Ilonos Balsytės įgarsinti eilėraštukai leis geriau įsiminti raidės tarimą.

Knygos viršelis/„Raidžių namučiai“
Knygos viršelis/„Raidžių namučiai“

Eiliuotos vakaro istorijos

Rachel Bright, Jim Field – „Jei būčiau liūtas“ ir „Peštukai voveriukai“ (Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė)

Knygos viršelis/„Jei būčiau liūtas“
Knygos viršelis/„Jei būčiau liūtas“

Vaikiškų knygų autorė Rachel Bright ir iliustratorius Jimas Fieldas – ne vieną svarbų apdovanojimą pelnę kūrėjai. Jų sugalvoti personažai sužavėjo daugybę jaunųjų skaitytojų ir jų tėvų visame pasaulyje. Iliustruotos, rimuotos, pamokančios istorijos „Jei būčiau liūtas“ ir „Peštukai voveriukai“ žaismingai perteikia kiekvienam svarbias temas: kaip išmokti pasitikėti savimi ir kaip gera viskuo dalytis su draugais.

Knygos viršelis/„Peštukai voveriukai“
Knygos viršelis/„Peštukai voveriukai“

Kes Gray, Jim Field – „Ei, varle!“ (Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė)

Šis smagus rimavimo žaidimas neabejotinai taps kiekvienos dienos dalimi.
Šmaikšti ir netikėtai rimuota istorija apie žalią varlę, kuri sužino, kad visi gyvūnai turi tik jiems skirtas vietas sėdėti. Bet varlė visai nenori tupėti ten, kur jai liepiama. Laikas susirasti kitą, patogesnę, vietą!

Knygos viršelis/„Ei, varle“
Knygos viršelis/„Ei, varle“

Debi Gliori – „Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“ (Iš anglų k. vertė Reda Puodžiukė.)

Nuostabi bestselerio Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų autorės knyga. Tai pasakojimas vaikams itin svarbia mums visiems tema. Paprastais žodžiais ir ryškiomis iliustracijomis autorė padeda suprasti, kokią įtaką daro besaikis vartojimas, ir kviečia atsakingai rūpintis savo aplinka bei vienas kitu.

Knygos viršelis/„Kaip išmokyti drakonus žemę tausoti“
Knygos viršelis/„Kaip išmokyti drakonus žemę tausoti“

Smalsučiams

Linas Jonauskas – „Kur ieškoti rudojo lokio“

Jauniesiems gamtos tyrinėtojams skirta aplinkosaugininko Lino Jonausko knyga – tai puiki galimybė ne tik geriau pažinti Lietuvos gamtą, sužinoti daugybę įdomių faktų, bet ir suprasti, kaip ir kodėl reikia ją saugoti. Jūsų laukia visais metų laikais trunkanti smagi kelionė, kurioje lydės gamtos mylėtojas Linas ir jo draugė voverytė Gilė!

Knygos viršelis/„Kur ieškoti rudojo lokio“
Knygos viršelis/„Kur ieškoti rudojo lokio“

Jūratė Cvilikienė, Simonas Urbonas – „PINIGAI ir kiti Gilučių šeimos reikalai“

Pirmoji lietuvių autorių knyga apie finansus vaikams!

Dešimt linksmų istorijų ir finansų ekspertės patarimai pateiks atsakymus į kiekvienoje šeimoje kylančius finansinius galvosūkius, padės sukurti šeimos biudžeto taisykles bei ugdyti finansiškai naudingus įpročius.

Aurélie Chien Chow Chine – „Mano jausmai“ (Iš prancūzų k. vertė Donata Pleskevičienė)

Gastonas – mažas vienaragis. Visai kaip ir tave, jį dažnai aplanko įvairios emocijos. Kad užplūdę jausmai neapverstų visko aukštyn kojomis, vienaragis Gastonas žino vieną svarbią paslaptį, kuria mielai pasidalys ir su tavimi! Trumpos kasdienės istorijos išmokys vaikus atpažinti užplūstančias emocijas, patars, kaip jas priimti, o kvėpavimo pratimai parodys, kaip užvaldžius stipriems jausmams viską grąžinti į vėžes.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis