Lietuviškai yra pasirodžiusios jau trys autorių knygos: leidykla „Baltų lankų vadovėliai“ yra išleidusi knygeles „Garsiai, tyliai, kuždomis“ ir „Taip aš matau“, o pernai, jau prasidėjus karui Ukrainoje, leidykla „Baltos lankos“ išleido iliustruotą knygą „Kaip Karas pakeitė Rondą“ (iš ukrainiečių k. vertė Donata Rinkevičienė).
Tiesa, nors knyga buvo sukurta kiek anksčiau, patys autoriai sako, kad dabartinio karo kontekste jos aktualumas nė kiek nesumažėjo, priešingai – net išaugo.
„Tuomet, po Maidano revoliucijos ir 2014 m. Krymo aneksijos, šalyje tikrai buvo justi, kad tėvai nežino, kaip savo vaikams paaiškinti, kas įvyko, kas yra karas, kodėl jis prasidėjo ir atėjo į jų namus. Tai matydami ir nusprendėme sukurti iliustruotą knygą, padedančią geriau suprasti situaciją, leidžiančią pradėti pokalbį su vaikais apie karą, apie tai, kas vyksta.
Manėme, kad tai gali būti savotiškai terapinė knyga: kai pradedi garsiai kalbėti apie tai, ko bijai ar nesupranti, pamažu imi suprasti ir mažiau bijoti. Ir nuo to laiko labai nedaug kas pasikeitė. Intuityviai savo knygai pasirinkome paprastas metaforas, kurios aiškiai suprantamos ir susijusios su skaudžia realybe, – dabar mes visi, kaip ir mūsų knygelės herojai, kovojame prieš tamsą. Ir mes tikrai laimėsime“, – interviu yra sakę knygos autoriai, pasivadinę kūrybiniu duetu „Agrafka“.
Odė taikai ir vilčiai
Knyga „Kaip Karas pakeitė Rondą“ – tai odė taikai ir vilčiai. Ukrainiečių autorių duetas sukūrė jautrų pasakojimą apie ypatingą, trapų, žydintį Rondo miestą. Jo gyventojai nepaprasti ir itin gležni, jie puoselėja sodus ir parkus, dainuoja, piešia, kuria poeziją. Bet vieną įprastą dieną gyvenimas Ronde staiga nuščiūva: tarytum iš niekur trinksėdamas ir girgždėdamas ateina juodas, baisus Karas. Viskas, prie ko jis prisiliečia, išnyksta tirštoje juodumoje.
Prieš Karą stoja trys labai narsūs draugai Danka, Fabianas ir Zirka, nors iš pradžių jie visai nežino, kaip su juo kovoti. Danka mano, kad norint laimėti reikia smogti Karui į širdį, bet netrunka suprasti: Karas neturi širdies... Ar pavyks miesto gyventojams drauge apginti savo ypatingąjį Rondą? Ar po Karo viską galima atkurti ir sutvarkyti? Kodėl Rondo mieste pražysta skaisčiai raudonos aguonos? Atsakymus į šiuos ir kitus jautrius klausimus rasite ukrainiečių autorių knygoje, skirtoje ir vaikams, ir suaugusiesiems.
Knyga pirmą kartą išleista Ukrainoje 2015 metais ir tais pačiais metais pelnė tarptautinės Bolonijos vaikų knygų mugės „NEW HORIZONS BolognaRagazzi“ apdovanojimą, vėliau ir daugelį kitų įvertinimų.
Autoriai pabrėžia, kad kūrybiniame procese jiems svarbi kiekviena, net ir mažiausia detalė. Pavyzdžiui – pasirinktos spalvos.
„Knyga iš pradžių labai šviesi, daug ryškių spalvų, atspindinčių taikų ir šviesų miestelio gyvenimą. O tada visas spalvynas netikėtai pasikeičia, įsivyrauja tamsios spalvos, nebelieka šviesos. Mes net baltas
raides juodame fone surašėme – o juk visi žino, kad taip skaityti sunku, labai nepatogu. Bet tai ir norėjome leisti pajausti – karas padaro mūsų gyvenimą nepatogų.
O pabaigoje, kai blogis įveikiamas, šviesa sugrįžta. Būtent šviesa ir tamsa šioje knygoje yra svarbiausi simboliai – karo tamsą nugali Rondo gyventojų kuriama šviesa. Šviesa, kuri simbolizuoja kultūrą, mokslą, idėjas“, – pasakojo knygos kūrėjai.
Susitikimai mugėje ir už jos ribų
Ukrainiečių menininkų duetas ne tik susitiks su skaitytojais, aktyviai įsilies į Ukrainos festivalio „Knygų arsenalas“ ir Lietuvos kultūros instituto kuruojamus mugės programos renginius, bet ir dalysis profesinio meistriškumo paslaptimis su studentais.
Štai vasario 23 d., ketvirtadienį, 10.00–11.30 Vilniaus Dailės akademijoje vyks studentams skirta meistrystės pamoka anglų kalba „Knygos kūrimas. Nerk gilyn / Creation of the book. Dive deep.“.
O LITEXPO 4-oje salėje įsikursiančioje „Knygų šalies“ erdvėje paveikslėlių knygų kūrėjai „Agrafka“ vasario 24 d., penktadienį, 13 val. ir 25 d., šeštadienį, 11.30 val. pristatys savo knygų iliustracijų parodą ir bendraus su skaitytojais. Beje, paroda po mugės persikels į Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, ten ją nuo kovo 1 d. taip pat galės apžiūrėti visi norintieji.
Vienas įdomiausių renginių – kūrybinės valandos „Atstatant Rondą“. Kūrybinis duetas A.Lesivas ir R.Romanyšyn kviečia išreikšti kūrybiškumą – kurti bendrą didžiulio formato piešinį pagal knygą „Kaip Karas pakeitė Rondą“. Prisijungti prie piešinio kūrimo galima vasario 24 d., penktadienį, 13.30–14.30 ir vasario 25 d., šeštadienį, 12.30–13.30.
Šeštadienį nuo 15 iki 16.30 val. vyks iš anksto užsiregistravusiųjų portfolio peržiūros, o paskutinę mugės dieną, sekmadienį, 15 val. Forumo erdvėje vyks pokalbis apie tai, kaip gimsta literatūra svarbiomis temomis. Autorius R.Romanyšyn ir A.Lesivą kalbins Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.
Leidyklos „Baltos lankos“ stende autoriai dalys autografus vasario 24 d., penktadienį, 15 val. ir 26 d., sekmadienį, 16 valandą. Su jais galima susitikti ir Ukrainos knygų instituto stende 3.02f: čia autografus jie dalys vasario 26 d., sekmadienį, 12 valandą.