„Knygynas nėra parduotuvė, į kurią tik užbėgi ir iš lentynos į krepšį susirenki tai, ko reikėtų, – įsitikinusi ką tik savo knygą „Pasaulis tavo širdyje: aistra kurti, drąsa klysti“ pristačiusi Jūratė Bitinaitė. – Tarp knygų lentynų dar turi būti jaukių kampelių, kur galėtum pabėgti nuo šurmulio, prisėsti su knyga ir skirti minutę sau. Juk ir skaitymas – tai laikas sau.“
„Jei kur nors skubu, į knygyną net neužsuku, nes žinau, kad tarp knygų užsibūsiu, pradėsiu vartyti vieną po kitos ir laikas ištirps, – juokėsi J.Bitinaitė. – O dar kils dilema, nes užsimanysiu jų ir nusipirkti. Kadangi daug keliauju, visada turiu prisiminti, kad kiekviena knyga – papildomas svoris lagamine. Jau dabar turiu devynias knygas ir noriu jas išsigabenti į Meksiką, kur šiuo metu gyvenu, bet nežinau, kur reikės sutalpinti.“
Ji sako, kad skaito tik popierines knygas, nors jos gyvenimo būdas diktuotų rinktis kitą variantą – elektroninę skaityklę: „Man patinka ką nors pasibraukti, paraštėje užrašyti pastabą, o po kiek laiko atsiversti knygą ir vėl prisiminti tas vietas. Turėjau ir elektroninę skaityklę, kur buvo galima daryti tą patį – pabraukti norimas vietas, bet tai buvo ne tai: visai kitas jausmas, kai pasiimi popierinę knygą. Viršelis, knygos nugarėlė, iliustracijos – viskas suteikia emociją. Namai be knygų man tušti. Knygos, kurias pamatai namuose, labai daug pasako apie žmogų – visuomet pirmiausia apžiūriu jas.“
Ko ji tikisi iš knygyno? Jūratė Bitinaitė nori, kad jame būtų jauku, labai svarbu, kad būtų vieta, kur būtų galima prisėsti su knyga ir ją pavartyti: „Paliesti, susigyventi ir pajusti, ar tau ji tinka, limpa.“ Įspūdingiausi, pasak jos, knygynai yra Amerikoje: „Užeini ir ten – visas pasaulis. Pavojinga, nes pamatai galybę dar neskaitytų knygų.“
„Daug keliaudamas pastebiu, kad knygynai keičiasi, iš bibliotekinių jie virsta susitikimų vietomis, – sako „Neregėtos Lietuvos“ autorius Marius Jovaiša. – Dabar knygynuose siūloma išgerti kavos, netgi užkąsti, juose galima praleisti daug laiko, kartais net atrodo, kad knygos virsta tik dekoracija. Man atrodo, kad svarbiausia – knygyne dirbantys žmonės, jie turi mylėti knygas ir žinoti, ką atsakyti žmogui, kuris norėtų pavartyti naują knygą apie Lietuvos paukščius. Man patiko naujasis „Knygos.lt“ knygynas, nes jis mažas, jaukus, su didžiuliais langais ir labai patogioje vietoje, – jei labai skubi, gali tik užbėgti ir pasigriebti knygą.“
Į geriausios 2018 metų knygos vaikams vardą pretenduojančios „Sibiro haiku“ autorės – rašytoja Jurga Vilė ir dailininkė Lina Itagaki – nepraleidžia progos ir keliaudamos užsukti į knygynus. Iliustratorei į atmintį įstrigo mažiukas knygynas Berlyne: „Atrodė lyg būtum užėjęs pas ką nors į svečius. Šiame knygyne gali nusipirkti spurgą ir kavos, įsitaisyti patogioje vietoje – jaukiuose kampeliuose stovi įvairiausios kėdės, sofos – ir perversti krūvas knygų.“
„Man įspūdingiausi – Paryžiaus knygynai, – pažymėjo Jurga Vilė. – Jų pasirinkimas – didžiulis. Tai ir maži knygynėliai, kuriuos netyčia užtinki ir į kuriuos užsukusi patenki į erdvę, primenančią seną filmą, ir milžiniški modernūs knygynai. Prancūzijoje knygynuose gyvenimas tiesiog verda. Kaip ir kino teatruose – po filmo neskubama skirstytis, lieka norintys padiskutuoti apie matytą juostą, o knygynuose aptariamos knygos. Ne knygyno pardavėjai, o pirkėjai pradeda vieni su kitais dalytis nuomonėmis, pataria, į ką reikėtų atkreipti dėmesį.“
Vilniuje šiuo metu veikia du „Knygos.lt“ knygynai, dar vieną planuojama atidaryti Kaune. „Knygos.lt“ knygynuose galima ramiai prisėsti, pavartyti knygas, čia pirkėjai vaišinami kava, jiems dovanojami knygų skirtukai. Atidarymo šventėje apsilankę rašytojai paliko autografus savo knygose – unikalių egzempliorių galima rasti naujajame knygyne.
Knygynuose gali atsiimti knygas ir perkantys internetu. „Knygos.lt“ knygynuose nėra užklijuotų kainų, jas galima pasitikrinti atsisiuntus specialią mobiliąją programėlę arba knygynuose esančiuose skaitytuvuose. Kaip ir internetinėje parduotuvėje, kainos nuolat keičiasi – kai akcija prasideda internete, knyga atpinga ir knygyne.