Apdovanojimai bus pristatyti Sostinės dienose veikiančioje Knygų aikštėje prie Katedros, joje skaitytojų lauksime iki sekmadienio popietės.
Tyrimų rezultatai rodo, kad apie 70 proc. Lietuvos gyventojų skaito knygas. Per metus perskaitomų knygų skaičius, tenkantis vienam Lietuvos gyventojui, – 7–8 knygos. Pirmojo karantino metu literatūra tapo lengviausiai prieinama kultūros forma, ir žmonės savo lentynas bei skaitykles pildė grožinėmis ir negrožinėmis knygomis, daugiau skaitė vaikams. Knygos perkamos, skaitomos bibliotekose, skolinamos iš draugų.
Galbūt yra leidykla, kuria pasitikite, ir žinote – kad ir ką išleistų, visada galima drąsiai jos knygas skaityti?
Į ką pirmiausia atkreipiate dėmesį rinkdamiesi knygą? Ar jus patraukia pavardė ant viršelio? Ar priešantraštiniuose lapuose ieškote, kas redagavo tekstą? Jei tai užsienio autoriaus knyga, ar pasidomite, kas ją išvertė? O gal jūsų dėmesį iš pradžių atkreipia knygos viršelis, dizainas, grafiniai elementai, įrišimas? Galbūt yra leidykla, kuria pasitikite, ir žinote – kad ir ką išleistų, visada galima drąsiai jos knygas skaityti? O gal jus domina knygos-reiškiniai? Tos, apie kurias visi jūsų aplinkoje kalba, kurioms nereikia reklamos, o skaitytojai dalijasi nuomonėmis ir įspūdžiais, tad norisi tuoj pat atsiversti. Ar ieškote kritikų atsiliepimų, galbūt sekate vieną, kurio nuomone visada pasikliaujate?
Kad ir kokie būtų knygų pasirinkimo motyvai, visa tai tik parodo, kiek skirtingų žmonių minčių, akių ir rankų prisideda prie knygos kelionės iki jūsų namų ar bibliotekos lentynos. Lietuvoje įsteigta daug įvairių apdovanojimų, tačiau retas iš jų skiriamas tiems, kurių darbai slepiasi už knygos viršelio: juk kiekviena knyga turi savo komandą, kurios bent vienam nariui iškritus, visas procesas sustoja ar sulėtėja. Kiekvienas žmogus komandoje – nuo projektų vadovų iki vairuotojų, nuo redaktorių iki dailininkų – įgyvendina savo funkciją. O šiuolaikinis leidėjas yra ir kūrėjas, kurio sprendimai lemia knygos gyvavimą.
LLA prezidentė Lolita Varanavičienė sakė: „Vis dažniau leidykla tampa lygiaverčiu knygos kūrėju, o leidyklose dirbantys projektų vadovai kone autoriais. Jų profesionalumas didele dalimi lemia knygos kokybę, nors jų pavardžių niekur nerasite. Tai tylieji knygos krikštatėviai, be kurių vaikas gali taip ir neatsistoti ant kojų.“
Tad Knygos apdovanojimų K.A.2.0.2.3. tikslas – pagerbti leidėjų darbą, parodyti, koks įvairialypis yra knygos išleidimo procesas ir koks svarbus leidyboje kiekvienas etapas bei kiekvienas prisidedantis žmogus.
Atsiras nominacijos
Apdovanojimuose rinksime 10 pastovių ir 2 kintamų nominacijų laureatus: tarp jų – „Auksinės lupos“ premija redaktoriui už viso gyvenimo darbą ir apdovanojimas jaunajam redaktoriui, 2 apdovanojimai už knygos dizainą, po 1 apdovanojimą kritikui, korektoriui, leidėjui/leidyklai, taip pat po 1 apdovanojimą už knygą kaip reiškinį, už iliustracijas, už išradingiausią vertimą.
Apdovanojimuose bus vertinamos Lietuvoje išleistos ir Lietuvos rinkai skirtos 2022 m. knygos, pasiekiamos plačiajai visuomenei.
Pagal nominacijos pobūdį, nominantus vertins viena iš trijų komisijų. „Auksinės lupos“ premijos laureatą, jaunąjį redaktorių ir korektorių iš pasiūlytų kandidatų rinks Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos narės Daiva Daugirdienė, Rūta Jonynaitė ir Diana Bučiūtė, leidyklos „Apostrofa“ vadovė Giedrė Kadžiulytė ir leidyklos „Vaga“ vyr. redaktorė Agnė Puzauskaitė.
Praėjusių metų „Auksinės lupos“ laureatė Danutė Kalinauskaitė-Kunickienė sakė: „Apie spaudai blogai parengtą knygą sakome, kad jos kalba „lupinėja skaitytojui dantis“, „pjauna ausį“, kartais jos net perskaityti neįmanoma. Ir tada visi prisimena blogąjį redaktorių. Geras redaktorius yra tik tas, kuriuo niekam net neateina į galvą domėtis. Likti nematomam – aukščiausia jo darbo kokybė. Ir paradoksas…“
Dizaino nominacijų laureatus rinks „The Boy“ studijos įkūrėja, 15min Dizaino skyriaus vadovė Miglė Rudaitytė, dizaino strategas Jonas Liugaila ir dizaineris, meno vadovas Tadas Karpavičius.
Knygų dizainerė Kotryna Šeibokaitė-Ša teigė: „Knygos dizainas gali būti neutralus, abstraktus, iliustratyvus, nuobodus, įkvepiantis, lėkštas, meluojantis, intriguojantis, jis gali visiškai sugadinti knygos įvaizdį, arba kaip tik – pranokti turinį. Stebėdami leidybos rinką Lietuvoje, sieksime garsiai įvardinti, koks jis.“
Kitus nominantus rinks šešių narių komisija: poetas, vertėjas Marius Burokas; poetas, Kultūros periodinių leidinių asociacijos pirmininkas Gytis Norvilas; LRT vaikų ir jaunimo turinio vyr. redaktorė Aistė Jūrė; rašytoja, redaktorė, „Auksinės lupos“ 2021 m. laureatė Danutė Kalinauskaitė; poetė, „Šiaurės Atėnų“ vyr. redaktorė Giedrė Kazlauskaitė; literatūrologė, Literatūros tarybos prie LR KM pirmininkė Aistė Kučinskienė.
Pasak A.Kučinskienės: „Pasirodžius gerai knygai, ja džiaugiamės, aptarinėjame, įvertiname. Bet apdovanoti už ypatingus pasiekimus iki šiol galėjome ne visus knygų gyvenimo dalyvius, nors korektorės ir korektoriai, kritikės ir kritikai, leidėjos ir leidėjai, vadybininkės ir vadybininkai bei kiti yra būtinosios, kertinės grandys kūrybos ir leidybos procesuose. Taigi labai smagu, kad dabar galėsime viešai pasidžiaugti įvairesniais knygų gyvenimo procesais ir juose dalyvaujančiaisiais.“
Laureatai bus apdovanoti K.A.2.0.2.3. renginyje 2023 m. sausio 22 d.