Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ką galime padaryti, kad vaikai augtų skaitydami?

Tėvams bei seneliams, besirūpinantiems, kad vaikai augtų skaitydami, kyla daugybė įvairių klausimų: kiek knygų reikia turėti namuose? O jei aš skaitau ir vaikas nesidomi, tai ar tęsti? Ar nieko tokio, jei knyga naudojama kaip žaislas? Kiek laiko turi trukti skaitymas? Ar būtina skaityti kasdien? Ar ateis laikas ir vaikas pats susidomės knygomis, išmoks skaityti?
Knygos vaikams
Knygos vaikams / Pranešimo autorių nuotr.

Vaikų literatūros ekspertė Inga Mitunevičiūtė, atsakydama į šiuos ir kitus klausimus bei patardama, kaip parinkti knygą vaikui, sąmoningai vengia įvardyti konkretų amžiaus tarpsnį.

„Norint „pataikyti“ išrinkti knygą svarbiausia suprasti, koks dabar vaikos raidos tarpsnis, o ne žinoti, kiek jam metų. Žinoma, yra tam tikrų bendrų su amžiumi nesusijusių principų, formuojančių tinkamą skaitymo aplinką, kuri be galo svarbi. Tarkime, labai svarbu, kad namuose apskritai būtų knygų. Paklausite, kiek? Apskaičiuota, kad namų bibliotekoje reikėtų turėti mažiausiai 80 knygų. Maža to – geriausia skaitymo skatinimo strategija yra skaitantys tėvai, nes nėra nieko paveikiau už konkretų tėvų pavyzdį“, – įsitikinusi I. Mitunevičiūtė.

Taigi kokios knygos, kada ir kodėl yra tinkamiausios vaikui? Pateikiame specialistės komentarą ir leidyklos „Baltos lankos“ rekomenduojamas knygas.

Pirmosios knygos – sąmoningas santykio tarp garso, vaizdo ir teksto kūrimas

„Labai svarbu suprasti, kad vaizdo ir garso įrašai niekada iki galo knygos nepakeis, jie gali tik ją papildyti. Yra gausybė tyrimų, kurie rodo, kad lemiamas veiksnys mokantis naujų dalykų ir formuojantis smegenų jungtims yra gyvo žmogaus balsas, kalba kaip gyva, organiška aplinkos dalis. Tiesa, svarbu įtraukti ir kitus pojūčius, ne vien klausą. Glostymas, lytėjimas, uostymas, kramsnojimas, detalių pajudinimas čia labai svarbus“, – apie pirmąsias knygas sako vaikų literatūros ekspertė.

Mamyte, aš tave myliu“

Mielų gyvūnėlių iliustracijomis puošta knygelė pasakoja apie nepaprastai svarbų bei magišką mamos ir vaiko ryšį.

Žiūrinėdami šią knygelę, mažyliai niekad nenuobodžiaus: kaskart atvertusios naują puslapį mažos rankelės ras vis kitokią judančią detalę ar smagų liesti paviršių.

Žaisminga knygelė mažyliams padės įsiminti pirmuosius žodžius, skatins pažinti pasaulį bei lavinti akių ir rankų koordinaciją.

Benji Davies „Meškis Zujus zoologijos sode“ ir „Meškis Zujus dirba ugniagesiu“

Kartoninės knygelės su slankiojančiais paveikslėliais.
Meškis Zujus kasdien išbando vis ką nors nauja. Drąsiai stumdykite paveikslėlius ir kartu su meškiu Zujumi praleiskite dieną zoologijos sode arba patirkite, koks įdomus ir svarbus yra ugniagesių darbas.

Ingela P Arrhenius „Kur ančiukas?“, „Kur šuniukas?“ ir „Kur liūtas?“

Kartoninės knygelės su medžiagėlėmis ir veidrodukais puikiai tiks patiems mažiausiems skaitytojams.
Verskite puslapius ir ieškokite po medžiagėlių skiautėmis pasislėpusių gyvūnėlių drauge. Kiekvieną puslapį lydės nuoširdus mažylių džiaugsmas ir juokas!

Miško garsai“

Garsinė knyga ryškiomis iliustracijomis bei storo kartono puslapiais.

Kiekviename puslapyje spauskite mygtukus ir kartu su mažaisiais klausykitės miško garsų: kaip čiurlena upelis, džiugiai dūzgia bitės ar naktį pasitinka pabudusi pelėda.

Paveikslėlių knygos – išgyvename istorijas

„Kai vaikai šiek tiek paauga, aktualios tampa paveikslėlių knygos, tačiau svarbu suprasti, kad jų tikslas dar nėra išmokyti vaiką skaityti. Teksto tokiose knygose sąmoningai yra labai nedaug ir esu pastebėjusi, kad dėl to suaugusieji kartais net išsigąsta ar nusivilia. Svarbiausia šių knygelių užduotis – padėti vaikui suprasti santykį tarp vaizdo ir teksto, padėti pajusti, kad tai, kas nupiešta, kas parašyta ir kas tariama balsu, yra vienas ir tas pats“, – aiškina I. Mitunevičiūtė.

Rachel Bright, Jim Field „Peštukai voveriukai“ ir „Jeigu būčiau liūtas“

Vaikiškų knygučių autorė Rachel Bright ir iliustratorius Jim Field – ne vieną reikšmingą apdovanojimą gavę kūrėjai, kurių sugalvoti šmaikštūs ir įsimintini personažai jau sužavėjo daugybę jaunųjų skaitytojų ir jų tėvų visame pasaulyje.
Gyvybingos iliustracijos ir pamokančios, bet nuobodžiauti neleidžiančios istorijos privers mažuosius kvatotis balsu ir parodys, kaip gera viskuo dalytis su draugais ir kaip nebijoti būti tuo, kas iš tikrųjų esame.

Kes Gray, Jim Field „Ei, varle!“

Žaismingai iliustruota, šmaikšti ir netikėtai rimuota istorija apie žalią varlę, kuri sužino, kad visi gyvūnai turi tik jiems skirtas vietas sėdėti. Bet varlė visai nenori tupėti ten, kur jai liepiama. Laikas susirasti kitą, patogesnę, vietą!
Smagus rimavimo žaidimas neabejotinai taps kiekvienos dienos dalimi.

Debi Gliori „Kaip išmokyti drakonus Žemę tausoti“

Ši Debi Gliori, vienos perkamiausių autorių, knyga – nuostabus pasakojimas vaikams itin svarbia mums visiems tema. Jau iš ankstesnių autorės knygų „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“ bei „Nuraminsiu tave, net jei šėls audra“ pamėgtas lapiukas kartu su draugais moko šėlstančius ir be saiko Žemės išteklius eikvojančius drakonus pradėti gerbti, mylėti mūsų planetą, ją tausoti ir visada apgalvoti savus norus.



Ką skaityti, kai prasideda „Didysis kodėl?“

„Yra tikrai nemažai knygų, kurios gali padėti atsakyti į pačius įvairiausius „kodėl“, ir daug dalykų galima išsiaiškinti ir sužinoti būtent skaitant knygas. Šiuo laiku labai svarbu jau ne tik balsu skaityti knygas, žiūrėti paveiksliukus, bet ir įtraukti vaiką klausimais jį kviečiant knygoje ieškoti panašių ir skirtingų objektų, padėti skaičiuoti, surasti, kiek tokių pačių daiktų ar detalių yra viename puslapyje. Taigi šiuo laikotarpiu tinka visos knygos, su kuriomis galima ką nors nuveikti. Pavyzdžiui, klausytis garsų, ką nors paspausti, ką nors surasti, ieškoti paslėptų detalių. Šiuo tarpsniu itin tinka knygos su smulkiomis iliustracijomis“, – sako specialistė.

Ramutė Skučaitė, Agnė Nananai, Ilona Balsytė „Spalvotos skaičių pasakėlės“

Šioje nuotaikingoje knygoje poetė Ramutė Skučaitė eiliuotomis istorijomis supažindina vaiką su pirmaisiais skaičiais (nuo 1 iki 9) ir pagrindinėmis spalvomis. Juos įsiminti padeda dėmesį prikaustančios dailininkės Agnės Nananai iliustracijos. Knygą įgarsino aktorė Ilona Balsytė, tad klausantis lengva panirti į pasakiškai aprašytą pirmųjų skaičių pasaulį.

Rotraut Susanne Berner „Ką žmonės veikia vasarą?“

Ši didelė, spalvinga smulkių paveikslėlių knyga įtrauks ne tik mažiausius, bet ir vyresnius vaikus! Pagaliau vasara! Prisirpo vyšnios, po žolę bėgioja basi vaikai, o po trumpo, bet smarkaus lietaus netrukus vėl nušvinta saulė. Knygos puslapiuose autorė pasakoja daugybę istorijų: apie Zuzanos gimtadienį parke, pradingusius pingvinus ar kiekviename puslapyje besislepiančią pelytę.

Linas Jonauskas „Kur ieškoti rudojo lokio“

Ar kada susimąstėte, kokia įspūdinga gamta mus supa? Skaitydami šią knygą, leiskitės į nesibaigiančius nuotykius ir viską išvyskite savo akimis! Čia rasite galybę įdomių faktų, daug naudingų patarimų; pasisemsite idėjų, kaip keliauti su šeima ar draugais; sužinosite, kaip tausoti gamtą ir rūpintis kitais, bei išbandysite daugybę naujų dalykų!

Aušra Žičkienė, Dovydas Čiuplys, Vytautas Leistrumas „Džyru džyru muzikėlė. Tartį lavinančios dainelės“

Garsinėje, spalvingai ir šmaikščiai iliustruotoje knygoje rasite visiems žinomų ir mažiau girdėtų linksmų lietuvių liaudies dainelių vaikų tarčiai lavinti.

Knyga skirta visiems, kam būtų pravartu išmokti gražiai ištarti raides ir žodžius. Bet ne tik. Visi, kurie nori smagiai pamiklinti liežuvį greitakalbėmis-greitadainėmis, kuriems smagu traukti lietuviškas melodijas, galės šią knygelę vartyti, jos klausytis ir dainuoti kartu su vaikais. Dainelių melodijos nesudėtingos, jos įrašytos ir greitu, ir lėtu tempu.

Kuo naudingos emocijų pažinimo knygelės?

„Knygos, lavinančios emocinį intelektą, paprastai veikia trimis lygmenimis: pirmiausia kaip saviidentifikacija, t. y. kai vaikas iš knygos supranta, kad jaučiasi kaip triušiukas, meškiukas ar kitas knygos herojus, jam ir pačiam tampa lengviau įvardyti, kas vyksta ir kaip jis jaučiasi. Taip pat emocijos būna apibūdinamos kaip kokia nors spalva ar daiktas, ir tai padeda dar aiškiau atpažinti savo jauseną. Trečiasis lygmuo – sprendimas, kaip pasijusti geriau. Tokiose knygose dažniausiai papasakojama, ką reikia padaryti, kad nuotaika ar situacija pagerėtų, o vaikai paprastai yra linkę perimti ir kartoti tokius veiksmus, kol patys pasijunta geriau“, – emocinio intelekto lavinimo knygelių naudą apibūdina I. Mitunevičiūtė.

Aurélie Chien Chow Chine „Mano jausmai“

Gastonas – mažas vienaragis. Visai kaip ir tave, jį dažnai aplanko įvairios emocijos. Ką daryti, kad užplūdę jausmai neapverstų visko aukštyn kojomis? Gastonas žino vieną svarbią paslaptį, kuria mielai pasidalys ir su tavimi!

Trumpos kasdienės istorijos moko vaikus atpažinti ir įvardyti užplūstančias emocijas, pataria, kaip jas priimti ir kaip su jomis elgtis, o kiekvieno skyriaus pabaigoje aprašyti kvėpavimo pratimai parodys, kaip kaskart užvaldžius stipriems jausmams viską grąžinti į vėžes.

Pirmosios abėcėlės – realybės atspindys

„Abėcėlės knygelių žanras tikrai yra klasikinis, visiems pažįstamas ir visada atrodo daugmaž vienodai. Knygoje visada yra raidė, paveikslėlis, kuriame vaizduojamas daiktas pavadinimu iš tos raidės, ir tekstu užrašytas pats žodis. Labai svarbu žinoti, jog tokio amžiaus vaikams pasaulis, kuris juos supa, ir pasaulis, kurį jie randa knygose, turi sutapti. Tik taip stiprėja suvokimas, kad yra ryšys tarp objektų pasaulyje ir objektų knygoje. Žinoma, vėliau, kai dar labiau paaugs, vaikai iš knygų mokysis apie kultūras, daiktus, reiškinius ir objektus, kurių jų aplinkoje nėra, ir tai taps jų žinių šaltiniu. Tačiau iki tam tikro amžiaus realijos, kurios juos supa, turi sutapti su tuo, ką jie mato knygose“, – pirmųjų abėcėlių rekomendacijomis dalijasi specialistė.

Ramutė Skučaitė, Inga Dagilė, Ilona Balsytė „Raidžių namučiai. Eiliuota ir įgarsinta abėcėlė“

Knyga „Raidžių namučiai“ kartu su žaismingais dailininkės Ingos Dagilės sukurtais personažais padės mažiesiems pažinti ir išmokti abėcėlę. O paspaudus raidės mygtuką girdimi aktorės Ilonos Balsytės įgarsinti eilėraštukai leis geriau įsiminti raidės tarimą.

Živilė Adomaitytė „Linksmoji abėcė“

Tyrinėti, sužinoti ir išmokti lengviausia tada, kai tai daryti smagu ir vaikams, ir suaugėliams!

Knygelės piešiniai paskatins vaikus susipažinti ir įsidėmėti, kaip atrodo lietuvių kalbos abėcėlės raidės, o kartu skaitantys vyresnieji draugai prisimins, kad būnant vaiku galima laisvai ŽONGLIRUOTI ŽIRNIAIS, pamatyti PŪKUOTĄ PONĮ ir ROŽINĮ RAGANOSĮ arba patikrinti: gal tikrai šiandien DELFINAS DŪKSTA DEBESYSE?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?