Romaną jau spėjo įvertinti pasaulio literatūros mylėtojai – knyga užėmė pirmąją vietą Amazon Kindle ir Wall Street Journal bestselerių sąrašuose ir buvo įtraukta į Sunday Times ir Spiegel skaitomiausių knygų sąrašus. 2024-aisiais romanas nominuotas prestižiniuose britų knygų apdovanojimuose, jis sulaukė dėmesio ir Vokietijoje – 2024 m. skaitytojų bendruomenės LovelyBooks apdovanojimuose ši knyga užėmė antrąją vietą.
„Dingęs knygynas“ – subtili istorija apie pokyčius, vidinę kelionę ir knygų galią sugrąžinti prarastus dalykus.
Woods – rašytoja, ramybę radusi kūryboje
Woods vis labiau įsitvirtina tarptautinėje literatūros scenoje, bet viešumo ji niekada nesiekė. Prieš dešimtmetį ji rašė savo tikruoju Evie Gaughan vardu ir savarankiškai leido knygas. Tačiau nuolat lydintis socialinis nerimas skatino ieškoti pokyčių. Naujas etapas prasidėjo, kai moteris pasirinko slapyvardį, simbolizuojantį ne tik kūrybinę laisvę, bet ir naują santykį su savimi.
Woods pasakoja, kad jos kūrybą įkvėpė asmeninė patirtis ir knygos, skatinusios apmąstyti gyvenimą. Pseudonimą ji pasirinko įkvėpta romano „Bėgančios su vilkais“, kuriame kalbama apie drąsą palikti pažįstamą pasaulį ir leistis į nežinomybę.
„Rašymas man tapo būdu pabėgti iš savo baimių spąstų ir kartu galimybe jas suprasti“, – prisipažįsta autorė.
Socialinio nerimo tema Woods kūryboje nėra tiesiogiai minima, tačiau subtiliai atsispindi jos pasakojimuose. Ji puikiai pažįsta jausmą, kai gyvenime tampa per ankšta, o baimė sukausto. „Dingęs knygynas“ – tai ne tik veikėjų, kurie ieško dingusio manuskripto, istorija. Tai pasakojimas apie žmones, kurie patys yra pasimetę, ir apie jų drąsą ieškoti naujų kelių.
„Rašytojas, kaip ir veikėjai, turi pasiklysti, kad galėtų rasti kelią atgal“, – teigia autorė.
Romantasy stiliaus literatūros magija
„Dingęs knygynas“ meistriškai jungia skaitytojus dominančias skirtingas temas – magiją, literatūrą ir asmenines transformacijas. Romanas priklauso romantasy žanrui – literatūros krypčiai, kurioje romantinė istorija susilieja su fantastiniais elementais, o magija tampa ne tik siužeto dalimi, bet ir veikėjų emocinių išgyvenimų atspindžiu. Šis žanras vis labiau populiarėja, jo sėkmė rodo, kad skaitytojai ieško įtraukiančių meilės istorijų ir magiškos atmosferos, suteikiančios siužetui gylį.
Literatūra apie knygynus ir juose slypinčias istorijas jau seniai turi ištikimą auditoriją. Pasakojimai apie literatūros pasaulį dažnai tampa savęs paieškų, pokyčių metafora ar net antrojo gyvenimo galimybe. „Dingęs knygynas“ pratęsia šią tradiciją, bet jam būdingas ir magiškasis realizmas. Čia knygos yra ne tik objektai – jos keičia veikėjus, padeda jiems susidurti su praeitimi ir atrasti naujas galimybes.
Už knygyno durų praeities šešėliai ir naujo gyvenimo paieškos
Vis dėlto už magiškojo realizmo ir literatūrinės romantikos slypi rimtos, šiandien ypač aktualios temos. Pagrindinė veikėja Opalina išgyvena smurtą šeimoje – ji patyrė skausmingą tėvo, brolio ir vyro kontrolę. Ši tema tampa pagrindine istorijos linija, per kurią autorė nagrinėja moters vidinį atsitiesimą ir laisvės paieškas. Colleen Hoover romanai, išpopuliarėję dėl panašių temų, parodė, kad visuomenė pasiruošusi atviriau kalbėti apie smurtą artimoje aplinkoje. Woods šią temą pateikia jautriai, bet ryžtingai, kuria veikėją, ieškančią savo balso pasaulyje, kuriame ilgą laiką vykdė tik kitų primestas taisykles.
Paslaptingame knygyne, į kurį Opalina patenka, į viena susipina praeitis, dabartis ir literatūros magija. Knygos, užmiršti rankraščiai ir jų istorijos tampa ne tik Opalinos, bet ir kitų veikėjų vidinio gijimo dalimi. Woods subtiliai tyrinėja, kaip literatūra gali padėti pabėgti nuo realybės ir parodyti kelią į naują gyvenimą.
Romane susipina kelios siužetinės linijos, kurios vienaip ar kitaip susijusios su savęs atradimu. Marta ir Henris – du kiti svarbūs veikėjai – taip pat turi savo praeities šešėlius. Marta, atsidūrusi sudėtingoje gyvenimo kryžkelėje, ieško būdų išsilaisvinti iš praeities klaidų, o Henris susiduria su paslaptimis, kurios gali pakeisti jo supratimą apie šeimą ir lojalumą.
„Dingęs knygynas“ – istorija apie išsilaisvinimą ir apie tai, kaip sudėtingos patirtys gali tapti jėga keistis. Woods nekuria tiesmuko pasakojimo apie auką ir jos kančią – ji leidžia savo veikėjams augti, pažinti save ir per literatūrą bei naujas pažintis pamažu kurti gyvenimą, kuris nepriklauso nuo praeities.
Knygos ieškokite www.terrapublica.lt arba knygynuose.