„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Knyga mylintiems knygas: kaip skaityti literatūrą kaip profesoriui

Mėgstate literatūrą? Patinka mąstyti, džiaugtis ar liūdėti drauge su veikėjais ir būti nešamiems siužeto srovės? O gal norėtųsi panerti kiek giliau ir sužinoti, ką herojaus poelgis ar pažįstamas simbolis reiškia ne tik konkrečioje knygoje, bet ir mūsų – Vakarų – kultūroje apskritai?
Knyga
Knyga / Pranešimo autorių nuotr.

Atsakymus į šiuos klausimus galima rasti ką tik išleistoje Mičigano-Flinto universiteto anglų kalbos ir literatūros profesoriaus Thomas’o C.Fosterio knygoje „Skaityk literatūrą kaip profesorius. Gyvas ir smagus skaitymo tarp eilučių vadovas“ (vertė Laimantas Jonušys, leidykla „Kitos knygos“).

Grožiniame tekste kiekviena detalė turi paskirtį, ir šios knygos autorius išsikėlė tikslą padėti skaitytojas jas atpažinti ir perprasti. Savo šmaikščiomis pastabomis ir pasakojimais profesorius veda skaitytojus daugiausia per klasikos kūrinius ir suteikia skaitytojams įrankius, kaip perprasti pasakojimo konstruktus.

Ką reiškia, kai herojus ar herojė keliauja dulkėtu keliu ar vaišina gėrimu bendražygį? O jei užklumpa lietus? Kaip literatūros kūriniuose veikia Biblijos motyvai ar geografija? Ar sunku buvo autoriams meilės scenas aprašyti karalienės Viktorijos laikais? O vėliau?

„Paradoksalu, bet: XXI amžiuje skaitome daugiau nei bet kada, ir… vis mažiau mokame skaityti, nes vis dažniau tik prabėgame raidžių paviršiais, teužkibdami už to, kas tekste akivaizdžiausia ar labiausiai „rėkia“. Ši šmaikščiai ir pagaviai parašyta knyga, kupina nuoširdaus kalbėjimo, įdomiausių istorijų ir literatūros kūrinių narstymų, grąžina prie skaitymo pagrindų, kurių vieniems teks išmokti, kitiems – nupūtus dulkes pasikartoti. Drįsčiau paprieštarauti autoriui – perskaitę šią knygą jūs vargu ar skaitysite kaip tikras profesorius, bet kaip literatūros Šerlokas – garantuotai,“ – apie knygą atsiliepia literatūrologė dr. Jūratė Čerškutė.

Knyga literatūroje skatina įžvelgti ne tik tiesiogines prasmes, bet ir žvelgti plačiau. Ištrauka iš knygos: „…akcentuoju <...>: kai tik [knygoje] žmonės drauge valgo arba geria, tai yra komunija. Kažkodėl tai dažnai sutinkama šokiruota veido išraiška, mat daugeliui skaitytojų komunija reiškia tik vienintelį dalyką. Nors labai svarbi, ta reikšmė ne vienintelė. <...> Kone visos religijos turi kokias nors liturgines ar socialines apeigas, kuriose susibūrę tikintieji dalinasi maistu. Todėl turiu paaiškinti, kad kaip santykiavimas, be seksualinės, turi kitų reikšmių, ar bent anksčiau turėjo, taip ir ne visos komunijos yra šventos. <...> Realiame pasaulyje bendras duonos laužymas yra dalinimosi ir taikos ženklas, nes jeigu laužote duoną, tai nedaužote galvų.“

„Skaityk literatūrą kaip profesorius“ autorius Th.C.Fosteris yra Mičigano Flinto universiteto anglų kalbos ir literatūros profesorius emeritas, dėstė klasikinę ir šiuolaikinę literatūrą, dramą ir poeziją, vedė kūrybinio rašymo kursus. Ši knyga, pirmą kartą išleista 2003 m., sulaukė dėmesio ir tarp literatūros mėgėjų, ir tarp mokytojų. Autorius yra parašęs kitų literatūrą populiarinančių knygų ir kelis akademinius darbus apie XX a. britų ir airių literatūrą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“