Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Knygoje apie vaistinėlę – pažintis su magiška dvarų kasdienybe

Kada vaistinėlė atsirado ir kaip keitėsi? Ką naujo apie dvaro kasdienybę mums atskleidžia vaistinėlės patalpa ir čia saugoti turtai? Galiausiai, ar gali būti, kad naujas formas įgijusios vaistinėlės egzistuoja ir šiandien? Į šiuos bei daugelį kitų klausimų atsakoma architektūros istoriko Mariaus Daraškevičiaus knygoje „Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“, kurią išleido leidykla „Lapas“, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Knygos viršelis
Knygos viršelis / Leidyklos nuotr.

Knyga apie dvarų vaistinėles – tai istorinė architektūros bei antropologijos studija apie įvairiausiais skoniais ir kvapais persismelkusią dvarininkų buitį. Leidinyje aptinkami ne tik detalūs vaistinėlės, kaip namų erdvės, aprašymai, bet ir pristatoma gausybė nuo pašalinių akių slėptų gėrybių: nuo vaistų ir tinktūrų iki dvarininkių „laboratorijose“ pagamintų gražinimosi priemonių, nuo trauktinių iki nekasdienių gardėsių.

Tyrinėdamas vaistinėles, knygos autorius M.Daraškevičius atskleidžia ir platesnį to meto kontekstą. Mokslinėje studijoje aprašoma skirtingo turtingumo bajorų padėtis, svetingumo tradicijų raida. Knygos pavadinimas įkvėptas Czesławo Miłoszo prisiminimuose ir kūryboje ne kartą pasirodančių vaistinėlės, kaip magiškiausio Šetenių dvaro kambario, aprašymų. Knygoje skaitytojai ras ir daugiau literatūrinių nuorodų.

Asmeninio archyvo nuotr./Nežinomas autorius, Rokiškio dvaro grafaitės
Asmeninio archyvo nuotr./Nežinomas autorius, Rokiškio dvaro grafaitės

Susidomėti dvarų kultūra M.Daraškevičių paskatino smalsumas ir siekis suprasti šiandieną: „Tuo metu, kai atradau vaistinėles, tyrinėjau visai ką kita – dvaro valgomąjį. Kadangi vaistinėlės XIX amžiuje dvaruose būdavo įrengiamos ir prie valgomojo, buvau priverstas gilintis ir į jas. Bet leiskite pasitaisyti – tai buvo ne prievarta, o labiau meilė iš pirmo žvilgsnio. Vaistinėlė – tokia maža patalpa, o tiek daug įvairiausio turinio talpina! Kaip galima tuo nesižavėti?“

Pasak M.Daraškevičiaus, ši mokslinė studija – savotiškas detektyvas. „Kadangi apie dvarų vaistinėles žinoma tiek nedaug, net ir menkiausias atradimas visuomet suteikdavo didžiausio džiugesio – ar tai būtų patalpos aprašas dvaro inventoriuje, ar kelios eilutės bajorų prisiminimuose, ar bent dalinai išlikusi buvusi vaistinėlės patalpa pačiuose dvaro rūmuose“, – sako architektūros istorikas.

Kaip pastebi autorius, išaiškintos toli gražu ne visos vaistinėlių paslaptys, todėl šia knyga siekiama skaitytojus „užkrėsti“ mažai pažintu dvarų paveldu. „Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“ – tai kelionė laiku, kviečianti drauge pažinti magišką dvarų kasdienybę ir atrasti jos apraiškas šiuolaikiniame gyvenime.

Linos Fisheye nuotr./Knygos autorius, architektūros istorikas Marius Daraškevičius
Linos Fisheye nuotr./Knygos autorius, architektūros istorikas Marius Daraškevičius

„Magiškiausias kambarys, arba Dvaro vaistinėlė“ Vilniuje bus pristatoma rugpjūčio 26 d. 19 val., Anastazijos ir Antano Tamošaičių galerijoje „Židinys“ (Dominikonų g. 15).

Knygos leidybą iš dalies parėmė Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir įmonė „Naturales“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų