„Pats pirmasis dalykas, kuris kone atėmė žadą perbėgus akimis visą sąrašą, – neregėtas dėmesys rusų literatūrai. Į Lietuvos mokinių skaitybą įvedama daugiau kaip dešimt rusų rašytojų, kai kurie net su keliais kūriniais.
Kaip suprasti? Šiais laikais! Kai mūsų valstybė užėmė visiškai aiškias pozicijas buvusios „broliškos“ šalies atžvilgiu. Kas tai? Nostalgija? Provokacija? Mokytojų pilietinio budrumo testas? Ruošimasis naujai rusų okupacijai? Protu sunku suvokti... Tas atradimas man buvo toks stiprus, kad visiškai praradau pasitikėjimą savo nuovoka ir atmintimi. O gal tuose gerai žinomuose rusų kūriniuose slypėjo kokie nors klodai, kurie naujaisiais Lietuvos istorijos laikais įgavo naują prasmę ir aktualumą? Reikia patikrinti“, – savo komentare portalui lrytas.lt rašė K.Urba.
Viena iš programos rengėjų literatūrologė Viktorija Šeina 15min patikslino, kad visoje programoje (nuo 1-os iki 12-os klasės) nėra nė vieno privalomo ar pasirenkamo rusų autoriaus kūrinio: „Rusų autorių kūriniai paminėti tik plačiuose ir nebaigtiniuose rekomendaciniuose sąrašuose.“
„Tai reiškia, kad nė vienas lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas ar mokinys neprivalo skaityti rusų literatūros, jeigu jam ji nepriimtina. Tai yra visiškai laisvas mokytojo pasirinkimas“, – komentavo ekspertė.
NŠA savo atsakymą 15min pateikė raštu. Po K.Urbos straipsnio rekomenduojamos literatūros sąrašas buvo išimtas iš portalo emokykla.lt, bet išplatinus komentarą vėl sugrąžintas čia.
„Sąrašas pakoreguotas atsižvelgiant į viešai išsakytas pastabas dėl jo pateikimo tvarkos. Sąrašo turinys nebuvo pakeistas“, – teigiama NŠA atsakyme.
Pasak NŠA, paskelbtame sąraše yra visi atnaujintoje lietuvių kalbos ir literatūros bendrojoje programoje paminėti rekomenduojami literatūros kūriniai ir autoriai, nurodyti pagal klases. Privalomi kūriniai yra tik gimnazijos klasėse. Tarp jų privalomų rusų autorių nėra.
„Rekomenduojamų pasaulio literatūros autorių visoje programoje nuo 1 iki 12 klasės yra apie 200. Programoje laisvai pasirinkti siūlomi tik 8 rusų rašytojai, kas sudaro vos 4 procentus, ir nė vienas iš jų nėra privalomas. Dalis programoje minimų rusų rašytojų patenka į XIX a. pasaulio literatūros klasikos fondą, o iš XX a. autorių minimi tik sovietinio režimo brutalumą demaskavę sistemos kritikai: Ana Achmatova, Michailas Bulgakovas, Aleksandras Solženycinas“, – rašo NŠA.