Vieną rytą pabudęs, jis išvysta savo namuose keistą žmogų, atsiradusį iš niekur. Šis pasisako muzikantui esąs jo mokytojas. Iš dalies muzikos genijus, iš dalies filosofas, iš dalies ekscentriškas išmintingas vyras. „Ko tu mokysi?“ – klausia jaunasis bosistas. „Nieko“, – atsako keistuolis. Tai įdomios ir smagios kelionės pradžia. Dvasinės kelionės, per kurią jaunuolis sužinos, kad iš muzikos gaunamos dovanos atskleidžia gyvenimo dovanas, kad kiekvienas judesys, frazė, akordas turi savo reikšmę. Tereikia atrasti melodiją savo viduje.
Knyga ne tik (arba ne tiek) apie muziką, bet (kiek) ir apie gyvenimą. Apie toleranciją, gebėjimą klausytis ir išgirsti ne tik ausimis, bet ir širdimi, apie tikėjimą stebuklais, kurie kartais tiesiogine prasme pasibeldžia į tavo duris ir palieka tave stovėti be amo. Ir šiems stebuklams raktų, pasirodo, visai nereikia.
Pasak kritikų, tai geriausia knyga apie muziką ir gyvenimo dėsnius, netikėtas atradimas. Knygą sudaro 12 skyrių, pavadintų taktais, o kiekvienas taktas įvardytas kuriuo nors muzikos elementu: pulsas, natos, emocija, tonas, pauzė, klausymas. Ir visgi tai kur kas daugiau nei muzikos pamoka. „Mano mėgstamiausia knyga apie požiūrį į gyvenimą, muziką ir dvasingumą. Įsigilinęs į pamokas kaip alegoriją, supranti, kad žvilgsnis į gyvenimą ir muziką (grojimą ir klausymą) lemia ir vieno, ir kito esmę. Perskaitysi skyrių – pakeisi savo grojimą. Perskaitysi knygą – pakeisi gyvenimą“, – rašo vienas kritikas.
„Muzikos pamoka. Dvasinis tobulėjimas per Muziką“ išversta į kelias kalbas, yra labai populiari kaip viena geriausių patarimų knygų. 2021 m. pasirodė jos tęsinys „Muzikos dvasia. Pamoka tęsiasi“.
Victoras L. Wootenas (g. 1964) – amerikiečių muzikantas, bosistas, prodiuseris, pedagogas, penkių Grammy apdovanojimų laimėtojas, taip pat rašytojas, išgarsėjęs savo „Muzikos pamoka“. Wootenas vadinamas muzikos ikona ir legenda, įkvepiančia įsijausti į muziką ir į gyvenimą.
Iš anglų kalbos vertė Augustinas Bėkšta.
Pora gražių minčių iš knygos (nors jų čia tikrai yra labai labai daug):
Kaip plojimas viena ranka, taip ir vienpusiai santykiai niekada neveikia. Tai man dabar jau aišku. Kad santykiai būtų veiksmingi, turi būti lygybė. Abi pusės privalo duoti viena kitai, imti viena iš kitos, gerbti viena kitą, mylėti viena kitą ir girdėti viena kitą.
*
Visi daiktai turi protą, – dažnai kartodavo, – net ir gilė savo minty turi visą medį. Jei tai nebūtų tiesa, kaip tuomet atsirastų medis? Ar manai, kad tavo protas mažiau galingas nei gilės? Vaizdai ar Muzika, esantys žmogaus mintyse, neišvengiamai prasiveržia. Jiems tai būtina! Toks įstatymas! Išmokti naudotis protu yra raktas į visas galimybes.