Nemokamos Lietuvos kūrėjų knygelės vaikams – jau internete

Tarptautinės vaikų gynimo dienos proga garsūs vaikų knygų kūrėjai dovanoja Lietuvos vaikams visiškai naują, nematytą, dar niekada neskaitytų istorijų, formatą – „Knygiukus“. „Knygiukai“ – tai iš vieno A4 lapo išlankstomos knygutės, kurias tereikia parsisiųsti, atsispausdinti ir sulankstyti pagal pateiktas instrukcijas. Jie jau laukia savo skaitytojų interneto svetainėje adresu www.knygiukai.lt.
„Knygiukai“
„Knygiukai“ / Knygos viršelis

Projektą „Knygiukai į pagalbą vaikams“ inicijavo vaikų ir jaunimo literatūros pažinimo programa „Vaikų žemė“ kartu su VšĮ Vaiko psichologijos centru ir Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi. Prie projekto įgyvendinimo prisijungė penkiasdešimt penki gerai žinomi vaikų knygų rašytojai ir iliustruotojai, kurie susiskirstę kūrybiniais duetais sukūrė net trisdešimt septynias unikalias istorijas vaikams – „Knygiukus“.

Projekto sumanytoja, rašytoja ir iliustruotoja Kotryna Zylė džiaugiasi, kad tiek daug vaikų knygų kūrėjų susivienijo dėl bendro tikslo – padėti vaikams šiuo emociškai sudėtingu laikotarpiu, padovanojant jiems savo kūrybą. „Gegužės pradžioje projektas tebuvo mažutė mintis, o šiandien tai kūrybos milžinas, atkeliaujantis tiesiai pas jo laukiančius vaikus. Negaliu patikėti, kokio gerumo „išėjo“ „Knygiukai“. Nuo kai kurių jautrumo man šiurpsta oda, kai kurie iš graudumo susuka skrandį į mazgelį, o kai kurie tiesiog verčia iš kojų juoku.“

Visos 37 vaikų laukiančios istorijos – labai skirtingos. Vienos pataria, kaip dorotis su sunkumais ir prasta nuotaika, kitos – nerūpestingai pokštauja eilėmis ar net parausti verčiančiomis istorijomis. Yra labai filosofiškai nuteikiančių pasakojimų ir meistriškai suskambėjusių teksto ir vaizdo derinių. Svarbiausia, kad šioje įvairovėje kiekvienas vaikas atras jam patinkantį pasakojimo būdą, o tuo pačiu pamatys, koks spalvingas ir skirtingas gali būti vaikų literatūros pasaulis!

Apie projektą ir jo iššūkius geriausiai papasakoti gali patys „Knygiukus“ kūrę dalyviai. Kaip duetams sekėsi dirbti kartu ir kokią žinutę vaikams siunčia Lietuvos rašytojai ir iliustruotojai?

Lina Itagaki („Sibiro haiku“): Pirmąjį „Knygiuką“ pavadinimu „Visokia“, kuriam tekstą parašė Modesta Jurgaitytė, tiesiog nupaišiau. Pagrindinė istorijos herojė – pašėlusi, permainingų nuotaikų mergaitė – pasirodė artima, suprantama, tad viskas vyko labai sklandžiai. Antrąjį „Knygiuką“ pavadinimu „Balandėliai“ su Marium Marcinkevičium sugalvojome kartu. Pasiūliau sukurti ką nors labai juokingo. Marius sakė, kad vaikams juokingiausia – perdimas. Man į galvą, pirmiausia, atėjo bobutė ir balandėliai.

Marius Marcinkevičius („Maži eilėraščiai mažiems“, „Kaip pelėdžiukas iš namų pabėgo“): Nieko nedarau tik šiaip pralinksmint – visur turi būti gili mintis. Keliaujant po Aziją, sutikti lamos ir vienuoliai labai mėgdavo juokus apie perdimą. Tiesiog kvatodavo susiriesdami. Kadangi mūsų vaikai tokius juokus tiesiog dievina, manau, jie eina teisingu dvasinio tobulėjimo keliu. Taigi, knygelė „Balandėliai“ yra skirta visiems siekiantiems nušvitimo, o „79 batai“ meditacijai ir susikaupimui skaičiuojant batus.

Benas Bėrantas („Baubaimė“, „Ponas Kampas“): Pirmiausia, sužavėjo projekto idėja – juk kai žmonės susikimba už rankų, nutinka stebuklai. O čia – tiek talentingų rašytojų ir dailininkų, pasiryžusių pasidalinti su vaikais savo pasakojimais ir iliustracijomis! Ir padirbėti su išburta dailininke man, kaip rašytojui, pasirodė labai įdomi galimybė. Tokia pasitaiko ne kasdien. Mano ir Aušros Kiudulaitės „Knygiukas“ nukelia į naktį – vaikams paslaptingą paros metą. O dar, kai žinai, kad laukia mėnulio užtemimas, kuris pasirodo labai netikėtai... Tad šia istorija norėjosi parodyti, kad pasaulyje daug stebuklų, kurių verta laukti. Arba, kad stebuklą galima pamatyti ir pusryčių lėkštėje.

Aušra Kiudulaitė („Laimė yra Lapė“, „Maksas ir 92 musės“): Pasiūlymas prisijungti prie projekto mane pasivijo labai sudėtingu laiku. Kaip ir daugumai, karantinas gerokai pakoregavo planus, nuotaikas ir produktyvumą. Bet po dvejonių, galbūt net šiek tiek prisibijodama naujų iššūkių ir įsipareigojimų, sutikau. Be jokios abejonės, motyvacija tapo paties sumanymo esmė ir galimybė padirbėti su autoriais, su kuriais, galbūt, kūrybinis duetas paprastomis sąlygomis nenutiktų. Tikiu, kad daugybė naujai susibūrusių duetų galės sėkmingai dirbti ir ateityje. Visgi paveikslėlių knygoms, kur tiek tekstas, tiek vaizdas turi vienodą svarbą, susikalbėjimas tarp abiejų autorių dažniausiai duoda puikių vaisių.

Vaiva Rykštaitė („Ugnikalnio deivė ir Džonas iš Havajų“, „Pirmąkart mama“): Buvo įdomu patį siužetą kurti drauge su dailininke Vanda Padimanskaite. Paprastai aš rašau tekstą, o dailininkas piešia vaizdą. Bet šįkart kūrėme kartu, buvo netikėta, bet labai smagu. Savo knygiuko istorijoje nenorėjau jokių moralų ar pritemptų vertybių, mano tikslas buvo pakelti vaikams nuotaiką. Jei skaitydami kikens – tikslas pasiektas.

Vanda Padimanskaitė („Taip tyčia“): Smagu buvo nuo pat pradžių – Vaiva atsiuntė linksmo veikėjo idėją ir kažkaip labai įsitraukiau į jo vaizdinį ir paišymą, į jo charakterį, kad net nutiko toks, kaip čia pasakius, įdomus sutapimas. Vieną vakarą baigiau paišyti tą puslapį, kur Tralivokas šoka su barbėmis. O kitą rytą išėjusi į lauką žiūriu – Barbė numesta. Oho, galvoju, tas Tralivokas bus kažkur netoliese apsilankęs. Barbę, aišku, parsinešiau kaip talismaną. Pasisodinau ant darbo stalo. Sėdi dabar.

Vilija Kvieskaitė („Riešutortas“, „Baubaimė“): Rašytojas Vytautas V.Landsbergis, su kuriuo kūrėme „Knygiuką“, pasiūlė dirbti atvirkščiai nei įprasta – ne iliustruoti jo parašytą tekstą, o nupiešti iliustracijas, pagal kurias jis sukūrė istoriją. Buvo smagu išbandyti man dar naują kūrybos būdą.

Vytautas V.Landsbergis („Arklio Dominyko meilė“, „Rudnosiuko raštai“): Net dvi knygutės susirašė – pirmoji apie slibiną, nekontroliuojantį savo emocijų ir karščiavimosi. Idėją pasiūlė dailininkė Vilija Kvieskaitė. Buvo lengva šią konkrečią jos idėją apžaist, paieškot paradokso trumpoj istorijoj, kaip vaikas savo griežtą tėvą slibiną pamoko ugniaspjaudystės meno. O antroji eiliuota apie Pabaisiuką – ji gimė iš noro juoktis iš baimių, t.y. padėti mažiesiems saugiai įeiti į baubų ir maumų teritoriją.

Greta Alice („Vakaro istorijos Lietuvos mergaitėms“): Su „Knygiukais“ susipažinau VšĮ Vaiko psichologijos centro steigėjos psichologės Monikos Skerytės-Kazlauskienės dėka, kai ji 2019 metais pakvietė prisijungti prie „Knygiukai į pagalbą vaikams“ projekto pirmtako – Advento „Knygiukų“ kūrimo. Projektas pasirodė stipriai reikalingas tiek mažiems, tiek jau vyresniems skaitytojams, tad išgirdusi apie naują „Knygiukų“ projektą iš karto sutikau dalyvauti, nekantriai tryniau rankomis, ką gi burtas man priskirs į porą. Tikiu, kad šis projektas svarbus ne tik kaip rezultatas, kuriuo pasidalinsime su skaitytojais, bet ir kaip procesas mums, kūrėjams, kaip galimybė bendradarbiauti, susipažinti ir kartu įjungus aukščiausią pavarą per keletą savaičių sukurti knygą, kad ir mažą, bet vis tik – knygą.

Evelina Daciūtė („Laimė yra lapė“, „Drambliai ėjo į svečius“): Smagiausias buvo tas momentas, kai atrodė, jog nieko neparašysiu ir staiga viena po kitos iššoko net dvi istorijos. Tarsi tik to ir būtų laukusios. Ir, žinoma, buvo labai smagu pabendrauti su puikiom iliustratorėm Greta Alice ir Viktoru Ežiuku – nauji žmonės, naujos idėjos, greitas ir išlankstomas rezultatas. Nors „Knygiuko“ tekstas labai trumpas, net ir šiuo atveju jaučiau pareigą papasakoti istoriją su savo veikėjais, pradžia ir pabaiga.

„Tikiu, kad šis projektas galėtų paskatinti vaikus skaityti – ne visiems drąsu iš karto paimti į rankas didelę, storą, gražiai išleistą knygą. „Knygiukai“ galėtų būti pirmas žingsnis skaitymo džiaugsmo link,“ – šypsosi projekto bendraautorė, psichologė Dr. Monika Skerytė-Kazlauskienė.

Projekto organizatoriai kviečia birželio 1–4 dienomis klausytis gyvų pokalbių transliacijų apie vaikų ir tėvų emocijas neramiais laikais, karantino iššūkius ir gydančią skaitymo galią.

Transliacijos vyks „Vaikų žemės“ feisbuko paskyroje.

Birželio 1 d. – pokalbis su skaitančia keturių vaikų mama Beata Nicholson.

Birželio 2 d. – pokalbis su skaitančia trijų vaikų mama, psichologe Monika Skeryte-Kazlauskiene ir vaikų literatūros specialiste Inga Mitunevičiūte.

Birželio 3 d. – pokalbis su skaitančiu trijų vaikų tėčiu Simonu Urbonu.

Birželio 4 d. – pokalbis su skaitančiu vaiku Ūla.

Pašnekovus kalbins vaikų knygų autorė Kotryna Zylė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai