Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka nuo 1960-ųjų įsikūrusi Laisvės alėjoje šalia fontano, pastate, kuriame tarpukariu veikė brolių Jono ir Juozo Vailokaičių ūkio bankas. Nuo banko laikų bibliotekos patalpose išlikę du puikiai išsilaikę seifai. Vieno, mažesniojo, seifo keli skyreliai iki šiol buvo užrakinti, o rakto bibliotekininkai neturėjo. Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės ir 96-ojo bibliotekos gimtadienio proga nuspręsta kartu su seifų meistru juos atverti.
Seifą atidaręs „Centrinio raktų serviso“ meistras Petras Šumila užtikrino, kad seifas kažkada buvęs atvertas, o iš naujo užrakintas raktu. Atidarius seifą rasta 70 knygų, daugiausia jų išleista 19 amžiuje prancūzų kalba. Knygas apžiūrėjus kartu su restauratorėmis iš Kauno apskrities viešosios bibliotekos, paaiškėjo, kad jų būklė patenkinama arba gera, parazitų ar pelėsio pėdsakų rasta tik keliose jų. Seniausia seife rasta knyga veršiuko oda aptrauktais mediniais viršeliais išleista greičiausiai 16–17 amžiuje, o 18 amžiuje jau restauruota. Daugelio knygų viršeliai dekoruoti, kai kurių puslapiai paauksuoti, kelios knygos įrištos ranka.
Tyrinėjant knygas ieškoma detalių, kurios galėtų atskleisti, kas ir kada knygas galėjo užrakinti seife. Vienoje knygoje rastas sveikinimas gimtadienio proga, rašytas 1952 m., rodo, kad tai tikrai padaryta vėlesniu laikotarpiu. Pats radinio pobūdis – knygos, sufleruoja, kad lobis seife užrakintas pastate jau veikiant bibliotekai, tačiau niekas iš dabartinių ar buvusių darbuotojų šio fakto prisiminti negali.
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka praeitą spalį atidaryta po metus trukusios rekonstrukcijos, finansuotos Europos Sąjungos ir Kauno miesto savivaldybės lėšomis. Tuomet ir pradėti eksponuoti buvusio Ūkio banko seifai, tad nuspręsta jų paslaptį atskleisti iki galo. Ateityje tikimasi knygas restauruoti ir paruošti jų ekspoziciją, kurią apžiūrėti galės kauniečiai ir miesto svečiai.