Pasižvalgykite: seniausia pasaulyje biblioteka skaičiuoja daugiau nei 1000 metų

Al Karauino universitetas 859 metais Maroke, Feso mieste. Pasak UNESCO, tai seniausia tebeveikianti mokymo įstaiga pasaulyje, kuri gali pasigirti ir išskirtine biblioteka.
Al Karauino universiteto bibliotekos skaitymo kambarys
Al Karauino universiteto bibliotekos skaitymo kambarys / „Scanpix“/AP nuotr.

Prieš 1157 metus šį universitetą įkūrė Fesa al-Fikri šeima, kurios narė Fatima al-Fikri inicijavo mečetės statybas. Šalia jos buvo pastatyta medresė – musulmonų mokyklos pastatas. Šioje įstaigoje buvo mokoma islamo teisės, gramatikos, matematikos, astronomijos, medicinos, logikos.

1965 metas medresė tapo Al Karauino universitetu, kuris specializuojasi teisės ir teologijos studijos programose. Visi universitetui priklausantys pastatai yra įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Universitetas dar turi išlaikęs sunkiai įtikimą istorinę vertybę – pirmuosius studentų ir mokinių diplomus. Juos atstodavo medinės lentelės. Studentų amžius būdavo nuo 13 iki 30 metų.

Iki šio amžiaus pradžios universiteto biblioteka, kuri yra bene viso mokymo proceso ašis, kas kartą būdavo šiek tiek sutvarkoma, tačiau tikro atnaujinimo taip ir nesulaukdavo.

Svarbus žingsnis žengtas prieš ketverius metus, kuomet architektas Aziza Chaouni pasauliui pristatė renovuotą mokslo įstaigos biblioteką.

Norėdamas pasipuikuoti ir pasauliui leisti iš arčiau pažvelgti į šią biblioteką, Al Karauino universitetas nusileido įprastoms tradicijoms ir įsileido visuomenę. Anksčiau tai buvo vieta, skirta akademikams ir teologams.

„Scanpix“/AP nuotr./IX amžiuje išleistas KOranas
„Scanpix“/AP nuotr./IX amžiuje išleistas Koranas

Architekto dėka biblioteka vėl įgavo tikrąjį savo veidą. Čia vėl veikia fontanai, renovuoti ant pastatų sienų įamžinti įvairūs tekstai. Dauguma jų – originalūs religiniai kūriniai.

Al Karauino universiteto bibliotekoje yra specialus skaitymo kambarys.

Šiame knygų rojuje saugoma maždaug 4 tūkst. senoviškų rankraščių. Tarp jų galima rasti ir IX amžiuje išleistą Koraną, seniausius žinomus įrašus apie pranašo Mahometo gyvenimą ir garsiąją iš Afrikos kilusio musulmonų istoriko Ibno Khalduno 1377 metais parašytą knygą apie visatos susikūrimą.

Už šių knygų išsaugojimą atsakingas Abdelfattahas Bougchoufas, kuris yra šios kolekcijos kuratorius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų