„Paviljono knygų savaitgalis“ dviejų dienų renginys, kurio tikslas – populiarinti skaitymo kultūrą, tapti jaukia knygų mėgėjų susitikimo ir pokalbių vieta, supažindinti su naujausia lietuviška ir anglakalbe literatūra.
„Žiema – toks laikas, kai pasirodo daugiausiai gerų knygų. Nuo Kalėdų iki knygų mugės – tikras Lietuvos knygų sezonas. O lauke – tamsu ir žvarbu. Reikia susitikimų, muzikos, pokalbių rimtomis ir mažiau rimtomis temomis, kartu reikia parodyti skaitytojams, ką turime naujo ir gero, – pasakojo vienas iš šio renginio organizatorių, leidyklos „Kitos knygos“ vadovas Gediminas Baranauskas. – Reikia sujungti linksmą laisvalaikį ir poilsį su pasmingu knygų pasauliu. „Paviljonas“ – tarsi tam sukurtas. Stilingas 7-ojo dešimtmečio modernistinių architektūrinių formų klubas, kuris tampa vis populiaresnis. Įsikūręs tarp centro ir senamiesčio, patogioje vietoje. Kas gali būti geriau – gali puikiai praleisti laiką šaltą savaitgalį, ir į prekybos centrą per spūstis nereikia trenktis. Nes vertingos kalėdinės dovanos – kaip ant lėkštutės, tiesiai iš leidyklų suvežtos, ir ne per brangiausiai.“
Labiausiai norisi, kad lankytojai smagiai praleistų laiką. Na, o naujos, geros, vertingos knygos kalba pačios už save.
2012 ir 2013 metais Vilniuje vyko „Vilniaus knygų festivalis“, kuris sulaukė knygų mėgėjų dėmesio, tačiau vėliau ši tradicija nutrūko. „Vilniaus knygų festivalį“ organizavęs G.Baranauskas sako, kad tuomet norėta, jog „Vilniaus knygų festivalis“ būtų ambicingas projektas, siekta, kad jis taptų reikšmingu kultūriniu ir intelektualiniu šou, tačiau po kelerių metų pamatyta, kad mažoje Lietuvos knygų rinkoje grandiozinės festivalio rengėjų ambicijos ne visiškai koreliuoja su intelektualią ir kokybišką literatūrą leidžiančių leidyklų ir išleidžiamų knygų skaičiumi Lietuvoje. „Todėl knygų savaitgalio idėja šiek tiek kitokia, paprastesnė, labiau kompaktiška. Labiausiai norisi, kad lankytojai smagiai praleistų laiką. Na, o naujos, geros, vertingos knygos kalba pačios už save. Tikiuosi, kad „Paviljono knygų savaitgalis“ puikiai pasiseks ir taps tradiciniu“, – į klausimą, ar šis renginys gali tapti tradiciniu, atsakė G.Baranauskas.
Kokias naujienas pristatys leidyklos?
„Paviljono knygų savaitgalyje“ susivienys leidyklos „Kitos knygos“, „Aukso žuvys“, „Lapas“, „Sofoklis“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla bei knygynai „Eureka!“,„Juodas šuo“, Rūdninkų knygynas.
„Dalyvaujanti leidyklų grupė susiformavo šiek tiek stichiškai, Frankfurto knygų mugėje su kolegomis iš kelių leidyklų aptarinėjant artėjanti knygų sezoną, – pasakojo G.Baranauskas. – Norėjome kviesti ir daugiau leidyklų, tačiau pamatėme, kad vietos klube nėra labai daug. Nesinorėjo užgriozdinti viso „Paviljono“ stalais su knygomis, o norėjosi, kad liktų ir staliukų, kur atėję lankytojai galėtų prisėsti ir arbatos puodelio ar vyno taurės.“
Leidyklų atstovai pristatė, kokios naujienos laukia „Paviljono knygų savaitgalyje“.
G.Baranauskas („Kitos knygos“): „Pagrindinė leidyklos „Kitos knygos“ naujiena – sensacingai pasaulyje išpopuliarėjusi jauno istorijos dėstytojo iš Jeruzalės Yuval Harari knyga „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“, kuri jau išversta į 40 kalbų ir padariusi autorių mūsų laikų intelektualine įžymybe. Apie ją ir apie kelias kitas knygas sekmadienį 16 val. kalbėsime su Seimo nariais Aušra Maldeikiene ir Stasiu Jakeliūnu. Kitos mūsų naujienos – pagaliau tinkamai išversta kultinė Douglas Adamso „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“, unikali ir nauja Giulijos Enders sveikatos knyga „Žarnyno žavumynai“, garsiausio šiuolaikinio prancūzų rašytojo Michelio Houellebecqo knyga „Kovos lauko išplėtimas“. Labai tikimės, kad laiką pasivys ir iš spaustuvės suspės Aušros Kaziliūnaitės poezijos knyga „Esu aptrupėjusios sienos“.
Rasa Kašėtaitė (leidykla „Sofoklis“): „Anksčiau nei kitur bus galima įsigyti šviežiausią leidyklos „Sofoklis“ naujieną, Matto Haigo odę gyvenimui – „Kodėl verta gyventi“. Tai dinamiška, juokinga ir įkvepianti knyga, kuri suteiks paskatą nepasiduoti. Pats buvęs slėnio apačioje, autorius geriau nei kiti žino, kad iš ten niekada neatsiveria aiškus vaizdas. Šioje knygoje M.Haigas aprašo, kaip pamažu išmoko kovoti su sekinančia depresijos liga ir tada vėl atrado priežastis, kodėl verta gyventi.
Dar dvi leidyklos naujienos, skirtos pramoginę literatūrą mėgstantiems skaitytojams: romantiškos ir šmaikščios Nicky Pellegrino knygos „Itališkos vedybos“ turėtų dairytis tie, kurie ilgisi saulėtų kraštų, o Steve'o Mosby detektyvo „Žinau, kas tai padarė“ – mėgstantys paslaptingas ir kvapą gniaužiančias istorijas. Steve'as Mosby daliai jau yra žinomas iš kitos jo knygos „50/50 žudikas“. Naujausioje knygoje detektyvas Markas Nelsonas bus priverstas pereiti pragarą tam, kad išsiaiškintų tiesą. Čia teisingumas žiaurus, o bausmė sunki. Ilgus žiemos vakarus šios knygos tikrai sutrumpins.
„Paviljono knygų savaitgalyje“ bus pristatoma naujausiais įvykiais papildyta Giedriaus Drukteinio sudaryta knyga „Izraelis, žydų valstybė“, kuri padės lengviau pažinti ir suvokti žydų valstybės kūrimąsi ir istoriją, iki šiol darančią poveikį daugeliui Vakarų valstybių. Knyga, kurią Giedrius Drukteinis pristatys renginyje, bus naudinga pasaulio istorija besidomintiems žmonėms, studentams ir moksleiviams.“
Saulius Repečka (Rašytojų sąjungos leidykla): „Iš spaustuvės tiesiai į „Paviljoną“ atkeliaus naujas Tomos Vaisetos romanas „Orfėjas, kelionė pirmyn ir atgal“. Tai šiuolaikinė Orfėjo mito interpretacija, subtilus psichologinis pasakojimas, kuriame mūsų atpažįstamo dabarties laiko ir erdvės fragmentai pinasi su XX amžiaus dailės istorijos siužetais, jauno vyro ir vyresnės moters ryšys – su baugia karo nuojauta, nuodėmės troškimas – su atgaila, tikrovė – su prisiminimais ir fantazijomis. Kūrinio pristatymas įvyks šeštadienį, 15.00 val. Dalyvaus Marijus Gailius, Dovydas Pancerovas, Vytautas Toleikis.
Kita, pirmąkart taip pat tiesiai į „Paviljoną“ atkeliausianti leidyklos naujiena – Leonardo Paduros romanas „Sudie, Hemingvėjau“. L. Padura – bene garsiausias šiuolaikinis Kubos rašytojas, žurnalistas, kritikas, apdovanotas daugybe literatūrinių premijų, tarp jų – Kubos nacionaline literatūros premija. Autorius romane susieja faktus bei išmonę. Detektyvo Kondės gyvenimas pinasi su permirkusia romu ir prabangos likučiais blyksinčia Kuba prieš keturis dešimtmečius – ta epocha, kai didysis literatūros genijus Tėtušis pajuto, kad jį apleidžia fizinės ir kūrybinės jėgos.
Tarp truputį anksčiau pasirodžiusių, bet irgi dar labai karštų literatūros naujienų galima paminėti Günterio Grasso skandalingąjį autobiografinį romaną „Svogūno lupimas“, Jacques'o Chessexo romaną „Tironas“ ir naujausias leidyklos poezijos knygas – Ramutės Skučaitės „Tai priimkit, kas priklauso“ ir Vlado Braziūno „Lėtojo laiko aky“.
„Svogūno lupimas“, vos išleistas Vokietijoje, sukėlė skandalą. Apie šią knygą kalbėjo ne tik vokiečiai, bet ir anglai, amerikiečiai, prancūzai. Pasigirdo reikalavimų, kad iš autoriaus būtų atimta Nobelio premija. G.Grassas pirmąsyk viešai pripažino tai, ką ilgai slėpė. Sulaukęs 79-erių jis panoro papasakoti apie juodžiausią savo praeities dėmę.
J. Chessexas – šveicarų literatūros klasikas, nevengęs „nepatogių“ temų. Už romaną „Tironas“ pirmą kartą tarp rašytojų ne prancūzų buvo apdovanotas Goncourt’ų premija. Autorius buvo ne tik poetas lyrikas, bet ir kandus visuomenės kritikas. Šis kūrinys – tartum įžanga į po trijų dešimtmečių pasirodžiusias Michelio Houellebecqo pranašystes.
„Tironas“ – tai nepamirštama vienos šeimos istorija. Visu psichologiniu aštrumu iškyla tėvo ir sūnaus, motinos ir vaikų santykiai. Kūrinys pribloškiančios meninės galios, atrodo, semiasi iš pačių mitologinių gelmių – lyg pėdsakus čia būtų palikę Kronas, Saturnas, Molochas, Minotauras... O Žano istorija primena Franzo Kafkos biografiją.
Ne vienos lietuvių skaitytojų kartos mylima poetė Ramutė Skučaitė visiškai neseniai šventė garbingą 85-erių metų jubiliejų. Šia proga išleisto jos naujausio eilėraščių rinkinio pavadinimas skamba tarsi dedikacija, kuri puikiai atskleidžia knygos adresatą: „O priklauso visa tai ir mažiems, ir dideliems. Dideliems, kad nepamirštų buvę maži, o mažiems, kad dideliais patikėtų.“
Naujausias Vlado Braziūno eilėraščių rinkinys „Lėtojo laiko aky“, kaip ir ankstesnė jo kūryba, pasižymi pastovumu, tolydumu, neskubriu teksto judėjimu. Tai atpažįstama poezija, išsiskirianti fonetiškai aktyvia iškalba, besinaudojanti istorinio, mitinio laiko nuovoka, sudaryta iš neatsitiktinių žodžių prasmių. Rinkinį sudaro keturi skyriai, kruopščiai atrinkti eilėraščiai kurti skirtingose pasaulio vietose skirtingu metu.“
Nuo ekskursijos iki muzikos
„Paviljono knygų savaitgalis“ prasidės nuo pažintinės ekskursijos „Sovietmetis, kurios nepastebime“, organizuojamos knygos „100 Vilniaus reliktų“ autoriaus Dariaus Pocevičiaus. Kelionės maršrutas, prasidėsiantis prieš Šv. Onos bažnyčios, drieksis per buvusį Jaunimo sodą buvusio Vaikų pasaulio link, o tada suks buvusia L. Giros gatve iki buvusio Lietuvos kino teatro, šalia kurio 7-ajame dešimtmetyje buvo suprojektuotas tiems laikams itin modernus gėlių paviljonas „Varsa“. Dabar čia įsikūręs baras „Paviljonas“, kuriame kelionės dalyviai žiūrės retą 1957 m. kino filmą – mėgėjišką Juozo Ruzgo juostą „Kartais pavasarį...“ ir dalyvaus 1944–1990 m. Vilniaus reliktų viktorinoje.
„1948 m. VVDI rūmuose pakabinta memorialinė lenta architektui L. Gucevičiui atminti, 1952 m. ant knygyno Nr. 1 stogo įrengtas priešlėktuvinės žvalgybos bokštelis, 1956 m. Puškino sode pastatytas ledų ir vaisvandenių paviljonas „Pasaka“, 1964 m. Vilniaus plokštelių studijoje įrengtos specialios akustinės „stalaktitų“ lubos... Tai 1944–1990 m. Vilniaus reliktai, kurių dažniausiai nepastebime ir apie juos mažai ką žinome“, – apie kelis objektus, į kuriuos bus atkreiptas dėmesys šios ekskursijos metu, pasakojo G.Baranauskas.
Abu šio renginio vakarus pabaigs koncertinė programa, kurioje dalyvaus „Arklio galia“, „Elas ir Sparkis“, „WhaleSounds“, „Katarsis4“, vyks poetinis-muzikinis-teatrinis performansas „Vakaras P“.
„Elas ir Sparkis“ – tai lengvai psichodelinio folko grupė, grupės kūryboje jaučiamos skirtingos įtakos – pradedant Deltos bliuzu, amerikietišku ir britišku folku, baigiant progresyviu roku, psichodelika ir Artimaisiais Rytais.
„Arklio galia“ – beveik 11 metų gyvuojanti grupė iš Vilniaus, kuri save juokais pristato kaip „stulbinančią turiningais tekstais ir bloškiančią virtuoziškom instrumentinėm nesąmonėm. Vienas grupės narys yra stambus knygų prekeivis, o kiti šiaip prieš miegą paskaitinėja.“
Saksofonų kvartetas „katarsis4“ susibūrė 2015 m. pavasarį. Šiuos muzikantus suvienijo bendros idėjos bei požiūris į muziką bei jos atlikimą. Nors kompozicijos buvo pusiau laisvai atliekamos, jose visuomet įsipindavo lietuvių liaudies motyvai, ritmika, kuri staigiai galėdavo persipinti į minimalizmą ir t.t. „Ieškome prasmės ne rezultate, o pačiame procese, nes dažniausiai viskas, kas gimsta čia ir dabar, klausantis vienas kito, sukuria autentišką skambesį bei savitai įdomu tiek mums, tiek klausytojui“, – sako grupės nariai.
„WhaleSounds“ save pristato taip: „Tai penkių komandos narių valdomas laivas, kuris pradeda savo kelionę iš giliausio vandenyno taško. Stipriausias ryšys, visada užsimezga su Banginiu, kuris pasakoja savo prisiminimus apie žemės, žmonijos istoriją. Kiekvieną kartą, iškilę į paviršių, perduodame žinią žmonėms apie šviesos, gėrio ir ramybės galią – visa tai, ką pasakoja vandenynų gelmės, Banginis. Kai laiškai baigsis, keliausime po sausumą, tarp miškų ir miestų, tarp žmonių ir kitų gyvybių, bet tai dar negreit...“
„Vakaras P“ bus intensyvi poezijos, muzikos ir šokio valanda su aktoriais Baliu Ivanausku ir Artūru Dubaka bei Gintaro Grajausko poezija.