Tai, kad, palyginti su praėjusiais metais, šiemet topuose vėl daugiau grožinės literatūros knygų, G. Kalvaitytė siejo su konkrečiais bestseleriais, visų pirma – Kristinos Sabaliauskaitės „Petro imperatorė II“, kurios skaitytojai laukė pusantrų metų.
„Ši knyga išleista pačioje metų pradžioje, tačiau ir šiuo metu yra labai populiari. „Pegaso“ knygynuose per šiuos metus esame pardavę per 8000 šios knygos egzempliorių. Pirmoji knygos „Petro imperatorėׅ“ dalis susilaukė didžiulio skaitytojų dėmesio, visi su nekantrumu laukė knygos tęsinio. Tiesa, dalis skaitytojų nusprendė išlaukti abiejų dilogijos dalių, todėl antroji knygos dalis atgaivino ir pirmosios „Petro imperatorė“ dalies pardavimus“, – atkreipė dėmesį knygynų tinklo atstovė.
Kokių knygų ieškojo grožinės literatūros gerbėjai
Kartu su K. Sabaliauskaitės knygų populiarumu, akivaizdus visos grožinės literatūros populiarumo augimas. Tarp populiariausių knygų savo pozicijas išlaikė ir pernai metų bestseleriai Delia Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, Waris Dirie, Cathleen Miller „Dykumų gėlė“, Heather Morris „Aušvico tatuiruotojas“.
„Šiemet stebime ir naujų stiprių grožinės literatūros knygų populiarumo augimą. Jau kuris laikas topuose Hanya Yanagira „Mažas gyvenimas“, Frank Herbert „Kopa“, Lucinda Riley „Dingusi sesuo. Meropės istorija“, Edward Carey „Mažė“. Tarp populiariausių grožinės literatūros knygų – ir nemažai klasikos kūrinių, didelė jų dalis iš „Pegaso“ kolekcijos. Žinome, kad skaitytojai mėgsta ir vertina „Pegaso“ kolekciją, ją skaito ir pildo namų bibliotekas. Laukiančius naujausių kolekcijos knygų šiemet pradžiuginome Jane Austen kūriniu „Įtikinėjimas“, Stefan Zweig romanu „Permainų svaigulys“, Virginia Woolf „Ponia Delovėj“ bei Mario Puzo „Krikštatėvis“, kurie kaip ir visos „Pegaso“ kolekcijos knygos šovė į populiariausių viršūnes“, – komentavo G. Kalvaitytė.
„Pegaso“ knygų TOP 50 populiariausi išlieka laiko patikrinti autoriai ir klasikai: Harper Lee, Virginia Woolf, Jane Austen, George Orwell, Erich Maria Remarque, Axel Munte. Populiarūs išlieka istoriniai romanai, skaitytojams įdomios knygos holokausto tema.
Grožinės literatūros topuose vyrauja verstinės knygos, šiemet juose lietuvių autorių mažiau. Be K. Sabaliauskaitės, į TOP 50 patekę lietuvių autoriai: Vilius Kočiubaitis, Irena Buivydaitė, Juozas Gaižauskas.
Perkamiausios – Lietuvos autorių negrožinės literatūros knygos
Tuo tarpu, į negrožinės literatūros topus šiemet pateko nemažai lietuvių autorių knygų. Tai Irmos Laužikaitės „Nelly Paltinienė. Tu ateik į pasimatymą“, Norberto Černiausko „1940. Paskutinė Lietuvos vasara".
Taip pat topuose Laimos Lavastės „Kunigas Ričardas“, Nijolės Narmontaitės „Aktoriai ir(gi) skanėdos. Ko neragavo žiūrovai“, Algirdo Amšiejaus „Bičių metai“, Jurgos Šeduikytės, Gintaro Šmatavičiaus „Lipt stogais ir žiūrėt žemyn“.
Tarp kitų populiariausių negrožinių knygų – ilgamečiai užsienio autorių bestseleriai. Skaitytojai vis labiau domisi saviugdos, asmeninio tobulėjimo temomis, kurios galimai tapo dar labiau aktualiomis dėl pandeminio laikotarpio. Stiprių asmenybių biografijos, tikros istorijos, įdomūs faktai apie žinomus žmones taip pat susilaukia didelio dėmesio.
Populiariausi negrožinės literatūros žanrai – populiarioji psichologija, istorinės knygos, biografijos.
Nauji bestseleriai vaikams
„Vaikiškos literatūros kategorijoje šiemet šalia Kakės Makės knygelių, kurios yra dažniausiai perkamos vaikams, turime kelis naujus bestselerius – pažintines lietuvių autorių knygas: Selemono Paltanavičiaus „Dažniausiai pastebimi Lietuvos sparnuočiai“ ir „Eime į gamtą! Kas auga ir gyvena Lietuvos miškuose, pievose ir vandenyse“ bei Zigmo Vitkaus „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“. Apžvelgiant vaikiškų knygų topą smagu pastebėti, kad jame yra daug lietuvių autorių parašytų knygų. Be minėtų „Kakės Makės“ autorės Linos Žutautės, Selemono Paltanavičiaus, Zigmo Vitkaus, čia rasime Ramutės Skučaitės eilėraščių knygeles, Tomą Dirgėlą, į vaikų knygų TOP 50 patenka ir lietuvių autorių Kristina Pišniukaitės-Šimkienės bei Indrės Trusovės receptų knyga „Kakė Makė. Receptai“, – komentavo „Pegaso“ rinkodaros vadovė.
Tarp populiariausių verstinių knygų vaikams – daug gerai žinomų pavadinimų ir ilgamečių bestselerių, pvz. naujausia populiariosios Jeff Kinney serijos „Nevykėlio dienoraštis“ knyga, Michael Bond „Meškiukas vardu Pedingtonas“, Astrid Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“, „Emilis iš Lionebergos“, Richard Scarry „Ką žmonės dirba visą dieną“, Janosch „Panama labai graži“.
Neblėsta ne tik Hario Poterio žvaigždė
Vyresniems vaikams ir jaunimui skirtos literatūros kategorijoje ir toliau aukščiausias pozicijas užima gerai žinomi bestseleriai ir klasikinės knygos: Hario Poterio serija, Antoine de Saint-Exupery „Mažasis princas“, klasikinės knygos vaikams iš „Pegaso“ vaikų kolekcijos, Stephenie Meyer „Vidurnakčio saulė“. Paauglių ir jaunimo TOP dvidešimtuke yra ir keli santykinai naujų knygų pavadinimai, tai Kevin Brooks „Dienoraštis iš bunkerio“, nauja Hario Poterio autorės J.K.Rowling knyga „Ikabogas“, Gwenda Bond „Stranger Things. Įtarūs protai“.
„Apžvelgiant žemesnes TOP 50 pozicijas, taip pat matyti, kad ypač populiarios klasikinės knygos paaugliams, jaunimui ir bestseleriai, pvz. Alan Marshall „Aš moku šokinėti per balas“, James Kruss „Mano prosenelis, herojai ir aš“, J.D. Salinger „Rugiuose prie bedugnės“, William Golding „Musių valdovas“, Astridos Lindgren knygos“, – vardijo knygynų tinklo atstovė.
„Pegaso“ patarimai, ką išsirinkti kalėdinėms dovanoms
Prieš Kalėdas leidyklos paprastai pristato daug vertingų naujų knygų, tad planuojantiems dovanoti knygas – patarimai, į ką atkreipti dėmesį iš ką tik pasirodžiusių naujienų ar 2021 metais išleistų knygų.
Moteriai, mamai, draugei:
Karen Swan. Kalėdų vakarėlis
Gabrielle Zevin. Nepakartojamas A. J. Fikrio gyvenimas
Chiara Pasqualetti Johnson. Coco Chanel. Moteris, sukėlusi perversmą
Vyrui, tėčiui, draugui:
Frank Herbert. Kopa
Ingrid Carlberg. Alfredas Nobelis. Jo pasaulis ir premija
Mėgstantiems rimtesnę literatūrą:
Osamu Dazai. Netekęs teisės būti žmogumi
Kim Leine. Raudonas žmogus / Juodas žmogus
Detektyvų mėgėjams:
Chris Carter. Juk esu Mirtis
Camilla Grebe. Naminis gyvūnas
Lietuvių autorių gerbėjams:
Juozas Gaižauskas. Tigras, glostantis pėdas
Egidijus Aleksandravičius. Adamkus
Ieškantiems gero romano:
Fredrik Backman. Nerimo žmonės
Noah Gordon. Jeruzalės deimantas
David Park. Kelionė svetimame pasaulyje
14-18 metų amžiaus paaugliams ir jaunimui:
Anthony McCarten. Superherojaus mirtis
Mona Golabek, Lee Cohen. Pianistė iš Vienos
Vaikams nuo 10 metų:
Lorena Hickok. Helenos Keler istorija
Anja Portin. Slaptas radijas
Kirsty Applebaum. Megė, vidurinysis vaikas
James Kruss. Mano prosenelis, herojai ir aš. Pegaso kolekcija
Johanna Spyri. Heida. Pegaso kolekcija
Frances Hodgson Burnett. Mažasis lordas Fontlerojus. Pegaso kolekcija
Pradinukams:
Karin Erlandsson. Naktinis ekspresas
Lucinda Riley, Harry Whittaker. Greisė ir Kalėdų angelas
Igne Zarambaitė. Pašto pelyčių nuotykiai šiaurėje
Mažiesiems, bepradedantiems skaityti:
Lina Žutautė. Kakė Makė ir katinas vienai savaitei
Gaja Guna Eklė. Spragtukas ir pelių karalius
Pippa Curnick. Didysis šaltis