Poetai apie K.Navako sudarytą „Lyriką plius“: tai – Kęstučio vakarėlis, į kurį jis mus subūrė

„Šį rinkinį ir tegalėjo sudaryti poetas Kęstutis Navakas, nes bendravimas tekstais ir gyvai jam buvo svarbus. Todėl jam ir pavyko įgyti pasitikėjimą ir be ypatingo įkalbinėjimo pasiūlyti atsiverti“, – sakė rašytoja Virginija Cibarauskė.
Kęstutis Navakas
Kęstutis Navakas / Asmeninio albumo nuotr.

Penktadienį Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyta K.Navako surinkta antologija „Lyrika plius“, kurioje išspausdinti, poeto nuomone, svarbiausi šiuolaikinės literatūros tekstai.

Renginyje dalyvavo į savo eilėraščiais prisidėję autoriai – Antanas Šimkus, Indrė Valantinaitė, Kornelijus Platelis, Lina Buividavičiūtė. Moderavo – V.Cibarauskė.

„Kęstučiui pavyko tai padaryti“

V.Cibarauskės teigimu, ši knyga – unikalus reiškinys lietuvių literatūroje, mat tai ne vien eilėraščių, bet ir pačių poetų tekstų apie eilėraščius rinkinys.

Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė pasakojo, kad K.Navakas tiesiog paskambino ir įtikino išleisti šią knygą. Jos manymu, „Kęstučiui pavyko padaryti tai, ko jis norėjo – ši knyga įdomi ir žmonėms, neskaitantiems poezijos.“

Visi poetai pripažįsta, kad pagrindinė šios knygos ypatybė – tekstų įvairovė. Šalia Tomo Venclovos atsiduria ir Greta Ambrazaitė, Marius Povilas Elijas Martynenko, Andrius Mamontovas.

Kaip istorijos faktas – jis išliks aktualus.

V.Cibarauskė renginio pradžioje pateikė ne vieną pasiūlymą, kaip šią knygą skaityti: „Kęstutis siūlo skaityti kaip literatūros teorijos, istorijos vadovėlį. O man tai būtų rinkinys, kuriame autoriai svarsto, kas jiems yra poezija, ar tai nuotaikos, emocijos, būsenos, santykiai.

Žinoma, norint gauti chrestomatinį atsakymą, galima skaityti mokykliškai. Jeigu esi savo nuomonę turintys skaitytojas – galima ir kontekstualiai. Dar vienas būdas – pažinti savo mėgstamus poetus, kas jiems svarbu, kaip jie patys supranta poeziją ir kūrybą. Sampratos yra be galo skirtingos ir tai – šio rinkinio stiprybė.“

Jos manymu, sunku prognozuoti, kokia bus šio rinkinio padėtis po daugelio metų, tačiau kaip istorijos faktas – jis išliks aktualus, nes jam pavyko užčiuopti šiandienį poezijos pulsą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Knygos „Lyrika plius“ pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Knygos „Lyrika plius“ pristatymas

Kaip poetams sekėsi bendrauti?

Renginio metu poetė I.Valantinaitė „Lyriką plius“ apibendrina taip: „Gražiai, puikiai pavyko Kęstučio vakarėlis, į kurį jis mus subūrė.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Knygos „Lyrika plius“ pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Knygos „Lyrika plius“ pristatymas

Gražiai, puikiai pavyko Kęstučio vakarėlis, į kurį jis mus subūrė.

Antanas Šimkus prisiminė, kad K.Navakas kreipėsi į jį per feisbuką ir paprašė parašyti vieno eilėraščio istoriją. Poetas džiaugiasi, kad K.Navakas suteikė visišką laisvę: „Pagalvojau, kad būtų įdomu. Kaip pavyzdį jis man atsiuntė T.Venclovos rašytą komentarą.“

L.Buividavičiūtė teigė: „Kadangi man patinka avantiūros – apsidžiaugiau. Žinoma, jam teko man priminti, buvau bjauri, keičiau eilėraštį, komentarą rašyčiau kitaip, bet eilėraštį palikau.“

Kaip atsirado eilėraštis K.Platelis negalėjo atsiminti: „Lyg ir norėjau, kad Kęstutis paprašytų kiekvieno pamąstyti apie savo poetiką, bet jis to neklausė ir aš to nesakau.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Knygos „Lyrika plius“ pristatymas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Knygos „Lyrika plius“ pristatymas

Apie poeto mirtį pranešta sekmadienį, vasario 16 dieną. Trečiadienį K.Navakas palaidotas Kaune, Petrašiūnų kapinėse. Į K.Navako laidotuves susirinko jo bičiuliai, artimieji, kūrybos gerbėjai. Tarp jų – poetai Gintaras Patackas, Kornelijus Platelis, Dalia Teišerskytė, Erika Drungytė, teatro režisierius Gytis Padegimas, choreografė Birutė Letukaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis