„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Poezijos knygų naujienos: vieną vasarą paliktos, paveiktos, aklos

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla vykstant festivaliui „Poezijos pavasaris“ poezijos gerbėjams siūlo atsiversti ką tik pasirodžiusias, naujausias poetų Gyčio Norvilo ir Dainiaus Gintalo, ir ilgai lauktas Gintaro Grajausko (nuo ankstesnės poezijos knygos praėjus 13 metų) ir Liudviko Jakimavičiaus (nuo ankstesnės poezijos knygos praėjus 14 metų) eilėraščių knygas. G.Norvilo, D.Gintalo ir G.Grajausko knygų dailininkė Deimantė Rybakovienė, L.Jakimavičiaus knygą apipavidalino dailininkė Elena Selena, šiuo metu dirbanti garsiojoje „Gallimard“ leidykloje, Prancūzijoje.
Gintaras Grajauskas
Gintaras Grajauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

Eilėraščiai, tarsi atsiradę savaime: Gintaras Grajauskas „Nykstamai menkų dydžių poveikis megastruktūroms“

Knygos dailininkė Deimantė Rybakovienė

„Nykstamai menkų dydžių poveikis megastruktūroms” – dešimtoji Gintaro Grajausko eilėraščių knyga, išleista Lietuvoje. Užsienyje (Švedijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Italijoje, Islandijoje, Ukrainoje, Didžiojoje Britanijoje) išleistos dar septynios jo poezijos knygos.

„Mane visada ypač domino eilėraščiai, kuriuose „gražumo”, „meniškumo” tėra tik būtinas minimumas. Eilėraščiai, kurie geba tapti beveik anoniminiais, be ryškesnės autoriaus invazijos. Tarsi atsiradę savaime. Idealiu atveju skaitytojas pasijunta taip, lyg pats juos būtų parašęs. Dažnai jie trumpi, lakoniški, atmosferiški. Keliomis eilutėmis sukuriantys pasaulio vaizdą.

Kita knygos ašis – „Paguodos giesmės”, eilėraščių ciklas, kurį kažkada pradėjau, iš karto žinodamas, kad jis niekada nebus baigtas. Eilėraščiai į šį ciklą ateina patys – nenoriu nieko forsuoti ir skubinti. Gal net priešingai – norėtųsi, kad ciklas pildytųsi kuo lėčiau. Nes dauguma ciklo eilėraščių vienaip ar kitaip susiję su man svarbiais žmonėmis, kurių jau nebėra. Konkrečių dedikacijų norėjau išvengti, nors kai kur jos lengvai nuspėjamos. Visgi „Paguodos giesmės” skirtos ne mirusiesiems, o gyviesiems, tebegyvenantiems. Visų gyvųjų sustiprinimui ir paguodai. Likusių eilėraščių stilistika – atpažįstama iš mano ankstesnių knygų. Paradoksalūs, (auto)ironiški. Kai kurie aštroki“, – Gintaras Grajauskas.

Gintaras Grajauskas – poetas, prozininkas, dramaturgas, šiuo metu yra Klaipėdos Nacionalinio dramos teatro meno vadovas.

Dainiaus Gintalo eilėraštis upė „Vienos vasaros giesmė“

Knygos dailininkė Deimantė Rybakovienė

Šis poetinės prozos tekstas parašytas 2019-ųjų vasarą prie Širvintos upės. Išties tai 17 skirsnių, vientisą kompoziciją, ritmą turintis eilėraštis. Jį drąsiai galima pavadinti ir poema, dienoraščiu, kuriame lyriniai pasažai persipina su ironija, realistinės, biografinės detalės – su siurrealistine vaizduote, o poetinis, psichodelinis kalbėjimas – su šnekamąja kalba, žargonu. Tekstas suręstas be skyrybos ženklų, tarsi laivas be jokios vinies, bet tvirtas, žinantis kryptį, kviečiantis į intymią, jaudinančią kelionę.

Rolando Rastausko tekstas, lydintis knygą, „Upės CV“: „Mūsų atsakymą Maldororui galėjo parašyti tik žmogus, nesibaigiančiame sapne atsigėręs iš prancūziškos pėdos gimtinės laukymėje ir patraukęs grafo Šemetos pėdsakais belaike sengire. Savo haliucinuojančiu gyvenimo aprašymu Dainius Gintalas organiškai, o tiksliau, vargoniškai baigia kirsti ir sykiu užsklendžia Sigito Gedos proskyną lietuvių poezijoje, nepalikdamas einantiems iš paskos nė menkiausio prošvaiso pakartoti jo nirtulingą beprotiško spartumo žygį. O gal net žygdarbį“.

Dainius Gintalas – poetas, vertėjas, libretistas. Gimė Slabadėlėje, augo Dauguose (Alytaus raj.), gyvena Vilniuje ir Maskoliškių kaime (Širvintų raj.). Čia kiekvieną vasarą rengia neprofesionalių dailininkų sąskrydžius, vadinamus Maskoliškių meno frontu, tvarte yra įrengęs galeriją. Išleido poezijos knygas „Angis“ (1997), „Boa“ (2007), „Adatos“ (2016), taip pat knygas vaikams „Duokit kelią Begemotui!“ (2019), „Ajerų kisielius, arba varnos, varvekliai, varanai ir varlės“ (2021).

Knyga performansas: Gytis Norvilas „Akla valtis“

Knygos dailininkė Deimantė Rybakovienė

„Akla valtis“ – tai savotiška išvarymo iš rojaus sodo, Nojaus mito interpretacija, aidas, tvano refleksija. Knygą netgi būtų galima pavadinti poema. Ji vienalytė, numanomas siužetas, dramaturgija. Skyriuje „išvarymas. triumai“ – poeto kūrybinei raiškai būdingi piešiniai, kuriuos autorius traktuoja kaip eilėraščius-paišus. Ir turi tokią teisę. Tam tikra prasme tai – knyga performansas.

Gytis Norvilas – poetas, vertėjas, eseistas. G.Norvilo pirmoji eilėraščių knyga „Akmen-skeltės“ (2002) apdovanota Jaunojo jotvingio premija; po rinkinio „Skėrių pusryčiai“ (2006) išleista trečia knyga „Išlydžių zonos“ (2012) apdovanota LLTI premija už kūrybiškiausią metų knygą, nominuota Metų knygos rinkimuose; ketvirtoji poeto knyga „Grimzdimas“ (2017) antrą kartą autoriui pelnė kūrybiškiausios metų knygos apdovanojimą, Jotvingio premiją, nominuota Metų knygos rinkimuose. Taip pat G.Norvilas yra išleidęs knygą vaikams „Vėžlys Dūmas“.

Pasirodžius knygai pirmasis 100 egzempliorių buvo sunumeruoti ir pasirašyti autoriaus.

Susisiekiantys gyvenimo ir poezijos indai Liudviko Jakimavičiaus knygoje „Paliktos paletės“

Knygos dailininkė Elena Selena

„Žinau, kad reikės pasiaiškinti, – ką turėjau galvoj, ką šia knyga, vienu ar kitu eilėraščiu norėjau pasakyti, ką ji man pačiam reiškia? Banalūs klausimai yra patys sunkiausi, ypač kai reikia kalbėti apie savo poeziją, kuri man yra panašiausia į tirpstančius rugpjūčio debesis, apie gyvenimą, kuriame daugiau mįslių nei atsakymų.

Mano poezija ir gyvenimas yra susisiekiantys indai. Turbūt tekstas nėra svarbiausias dalykas. Žodžiai įnoringi, neklauso, kai nori apsakyti, kaip mes čia būname. Kur kas svarbesnės yra tylos zonos, kurios veriasi ir plevena tarp žodžių, pauzių, nutylėjimų, nebaigtų sakinių, nuspėjamų ir nenuspėjamų siužetų, kurie vienas kitą papildo, vienas kitą sukelia, glaudžiasi ir kuria nuotaiką bei poteksčių pasakojimą. Esu laimingas, galėdamas tomis gyvenimo ir poetinėmis patirtimis su jumis pasidalyti“, – Liudvikas Jakimavičius.

Liudvikas Jakimavičius – poetas, dramaturgas, literatūros kritikas. „Paliktos paletės“ – šeštoji autoriaus poezijos knyga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs